Náměstek ředitele jihomoravské policie Jaroslav Vaněk (vlevo)

Náměstek ředitele jihomoravské policie Jaroslav Vaněk (vlevo) za účasti Karla Jarůška (předseda představensva 1. FC Brno) a Radka Běláka (sportovní ředitel 1. FC Brno) ohlásil, kolik stál zásah proti chuligánům Baníku Ostrava | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

1. FC Brno nechce zaplatit zásah proti baníkovcům. Stadion patří městu, tvrdí

  • 7
Spor o osmdesátitisícovou fakturu za únorový policejní zásah proti rozvášněným fanouškům ostravského Baníku pokračuje. Vedení 1. FC Brno ji totiž stále odmítá zaplatit. Podle fotbalistů zákon ukládá povinnost hradit policejní manévry vlastníku stadionu a tím je město.

Policisté ovšem trvají na tom, že platit mají fotbalisté. Město se k uhrazení 80 tisíc zatím vyjadřovat nechce.

Přesto všichni shodně tvrdí: "Až před soud se kauza nedostane, určitě se domluvíme." Jenže ustoupit nechce nikdo.

"Policie nám neposlala fakturu, ale výzvu. Na tu jsme písemně reagovali a v úterý poslali zpět doporučený dopis. Naše hlavní argumenty jsou stále stejné - platit zásah se má podle zákona tehdy, když vlastník neudělá vše pro to, aby utkání zdárně proběhlo. My tvrdíme, že jsme vše udělali. A nikdo nám zatím neřekl, proč by to tak nemělo být. Navíc vůbec nejsme vlastník," tvrdí sportovní ředitel 1. FC Brno Radek Bělák.

Sportovní ředitel 1. FC Brno Radek Bělák

Fanoušci Baníku, kteří před začátkem zápasu vnikli na hrací plochu poté, co zničili zábranu na brance v oplocení, podle něho porušili zákon. "Byla naše povinnost utkání přerušit a policii na stadion zavolat. Jinak bychom i my zákon porušili," dodává Bělák.

Podle policistů je situace jasná, pokud by organizátoři vše zvládli, jak měli, více než 150 těžkooděnců by proti davu ostravských fanoušků zasahovat nemuselo. Šest lidí by také neskončilo v policejní cele, a jeden z nich dokonce ve vězení s nepodmíněným trestem.

Náměstek ředitele jihomoravské policie Jaroslav Vaněk"Vyjádření klubu nám zatím nedošlo, uvidíme, jaké budou jejich argumenty, to je totiž hodně podstatné. Tomu, co předcházelo našemu zásahu, nechci říkat pochybení, jasné ale je, že fanoušci plot překonali, branku prorazili a zásah byl nutný, to je vidět i na záběrech kamer. Náš názor se proto zatím nemění," potvrdil MF DNES náměstek krajského policejního ředitele Jaroslav Vaněk.

Kdy a jak se spor o úhradu zásahu policie podaří vyřešit, stále není jasné. "Věřím, že to bude v řádu několika týdnů," uvedl Vaněk.

"Neochota zaplatit účet jsou pro nás administrativní záležitosti klubu, ten by si to měl vyřešit s městem, my trváme na zaplacení," doplnila brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Do kauzy vstupují právníci

Stanovisko fotbalistů nyní budou zkoumat právníci policie. Prověřovat budou i smlouvu mezi městem a klubem o pronájmu stadionu a jeho podmínkách.

"Musí se vyjasnit, jak jsou nastavené vztahy mezi majitelem a klubem, identifikovat, kdo je odpovědný za potíže při provozu stadionu. Myslím, že se s klubem nakonec dohodneme," vysvětlil Vaněk.

Že by policisté fakturu za únorový zásah snižovali anebo účet poslali městu, ale vyloučil. "Nevylučuji, že může dojít k právnímu střetu, že bychom ale chtěli platit po městě, to vyloučit mohu," dodal Vaněk.

Brněnský primátor Onderka otevřel nový povrch na Masarykově okruhuMěsto se ke sporu zatím staví neurčitě. "O sporu samozřejmě víme, město Brno ale žádnou fakturu od policie zatím nedostalo. Začneme se tím zabývat, až pokud nějaká dojde, do té doby je to čtení z křišťálové koule a já nejsem ochoten přistoupit na jakékoliv spekulace," reagoval primátor Brna Roman Onderka.

I on ovšem věří, že k soudním tahanicím nedojde. "S nikým jsme to sice nepředjednávali, nějakou dohodu s klubem se ale určitě podaří dojednat. Vztahy města s 1. FC Brno jsou na velmi dobré úrovni," je přesvědčen Onderka.

Zákon není příliš dobrý, tvrdí primátor i 1. FC Brno

Stejně jako fotbalisté i primátor Onderka kritizuje nový zákon, podle něhož policisté na stadionu nehlídkují, ale jsou v pohotovosti před jeho branami a nastupují až v případě konfliktu a teprve poté, co je o to organizátoři sami požádají.

"Myslím, že tento zákon je špatně napsaný a že legislativci udělali chybu, když stanovili, že za dění na stadionu je v takových případech odpovědný jeho vlastník," vysvětlil primátor.

Zákon ostatně tvrdě kritizují i sami fotbalisté. "Máme informace, že se už chystají dvě novely, jedna od ČSSD, druhou připravuje přímo ODS, i ona už přišla na to, že je to nastaveno špatně," tvrdí Bělák.

Odpovědný se ovšem necítí ani podle stávající právní úpravy. "Zákon mluví jasně o vlastníkovi. To my nejsme. Myslím, že v případě žádání úhrady za zásah od nás bylo dřív stříleno než mířeno. Aktuální právní úpravu přece musí dodržovat i sama policie," připomíná.

Situaci podle něho komplikuje i to, že tribuny, odkud fanoušci na hrací plochu pronikli, jsou ve vlastnictví státu.

Za výtržnosti na stadionu v Brně padly tresty

Přesto už by se něco podobného opakovat nemělo. Klub totiž plot i branku, kudy fanoušci pronikli, nechal opravit.

"Za 220 tisíc korun jsme zpevňovali celý plot, přidělané jsou tam nové vzpěry, branku jsme zavařili. Vše je daleko pevnější. Ve 21. století se za normálních okolností ploty bourají, my je stavíme," povzdechl si Bělák.

Kdy a jak se spor o úhradu zásahu policie podaří vyřešit, stále není jasné. "Věřím, že to bude v řádu několika týdnů," uvedl Vaněk.

Jeden ze ostravských fotbalových chuligánů, které policie zadržela při utkání v Brně, dostal čtyři měsíce odnětí svobody ve věznici s dozorem. - čtěte Jít na hřiště byla blbost, litoval baníkovec. Dostal čtyři měsíce vězení