Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vizionář Absolon před 115 lety otevřel propast Macocha celému světu

  12:04
Když do propasti Macocha sestoupil přesně před 115 lety speleolog Karel Absolon, začala se v historii zpřístupňování Moravského krasu psát nová kapitola. Mladý vědec vyřešil záhadu říčky Punkvy a k Macoše přitáhl pozornost celého světa.
Na dno propasti se rodák z Boskovic vypravil vyřešit záhadu. Podobně jako celá...

Na dno propasti se rodák z Boskovic vypravil vyřešit záhadu. Podobně jako celá řada vědců a objevitelů před ním chtěl Absolon zjistit, kam se ztrácí ponorná říčka Punkva. | foto: Archiv Ústavu Anthropos, Moravské zemské muzeum.

„K čertu! Sestup nechtěl míti konce. S čela se hrnuly potůčky potu, ruce se mi třásly a zdálo se mi, že jsem velmi unaven. To ale jen na první chvilku. Odpásal jsem si pás a dle úmluvy zahvizdl dlouze a důkladně na sirénu. Hromový pokřik, který se rozléhal hlučnou ozvěnou po celé propasti, byl mi odpovědí. V tu chvíli nevnímal jsem již ničeho. Plně jsem se nořil do úchvatné podívané. To je tedy Macocha na dně!“ líčil v Časopise turistů Karel Absolon náročný sestup na dno Macochy z 23. září 1901.

Na dno propasti se rodák z Boskovic vypravil vyřešit záhadu. Podobně jako celá řada vědců a objevitelů před ním chtěl zjistit, kam se ztrácí ponorná říčka Punkva. Věřil, že podzemí s ní ukrývá i kilometry chodeb vyzdobené krápníky.

I když do takzvané light hole propasti, jejíž suchá část měří 138,4 metru, první badatelé prokazatelně sestoupili už o téměř dvě století před ním a dno v roce 1723 pokořil brněnský minorita Lazar Schopper, až díky výpravám Absolona se z přírodního úkazu stalo nejnavštěvovanější místo Moravského krasu, za nímž jezdí turisté z celého světa.

Navíc Macocha, největší a nejhlubší propast svého druhu ve střední Evropě, mu učarovala, už když ji v roce 1888 poprvé navštívil v doprovodu svého dědečka – známého moravského archeologa a krasového badatele Jindřicha Wankela. Ten jej po smrti otce vychovával.

Absolonův výzkum podporovala šlechta

„Šli jsme k Macoše a za chvíli měl jsem uzříti poprvé jícny fenoménu v našich vlastech nejvelkolepějšího. Bál jsem se přiblížit ku zchátralému dřevěnému zábradlí, ale laskavý ochránce můj přivedl mne až ku samému pažení. ‚Vidíš ty vody,‘ pravil, ‚kterak jako uzoučký pramének se zřetelným šumotem tekou? Po dlouhé, tajemné pouti se zde objevují, aby stejně tajemně pod skálu zmizely. Bůh ví, jak velikolepé paláce krápníkové práce opustily! Sám jsem se pokoušel je spatřiti, pokoušeli se i jiní, ale marně. Bůh ví, zdali se kdy podaří prolomiti hradby tvrdých skal Macošiných.‘ Dychtivě jsem naslouchal slovům Wankelovým, dychtivě znovu a znovu nahlédal do hlubin propasti,“ vzpomínal Absolon na chvíli, kdy v 11 letech propast poprvé spatřil.

Pokořil ji až o 13 let později. Expedice na dno Macochy v roce 1901, první z řady dalších, byla pro Absolona vyvrcholením několikaletého bádání a příprav. Nadšený speleolog, zoolog a archeolog v jednom zkoumal celou severní část Moravského krasu, procházel ponory podzemních vod i jejich vývěry proti toku, bádal v ústích propastí i četných závrtech a vše zaznamenával a dokumentoval.

Školil si i účastníky expedic, sám zkoušel techniku slaňování a přístroje. Díky podpoře šlechtického rodu Salmů se mu podařilo získat také tisíce zlatých na potřebné technické vybavení.

Kovové žebříky, potápěči, telefonické vedení i dynamit

Průzkum dna Macochy korunoval objevem podzemního toku Punkvy a o 8 let později i nejrozsáhlejšího jeskynního systému u nás – Punkevních jeskyní.

„Na rozdíl od svých předchůdců daleko více užíval technické vymoženosti. Zatímco jiní se dolů spouštěli v hornických koších, on instaloval kovové žebříky, na dno Macochy si nechal natáhnout telefonické vedení, pracoval s potápěči. Podrobně zkoumal zdejší rostliny a živočichy, používal moderní měřicí aparaturu, zaznamenával teploty vody i vzduchu, tlak. Položil základy systematického vědeckého bádání v Moravském krasu,“ popsal Jiří Hebelka, vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu.

Zatímco původní objevitelé v podzemí bádali rukama, Absolon začal používat kontroverzní postupy. Nové chodby i neprostupné sifony prostřílel pomocí dynamitu, najímal horníky, nasazoval těžební techniku.

A v roce 1914 se také díky tomu podařilo prorazit přístup z Punkevních jeskyní na dno Macochy suchou nohou. Za nešetrné postupy si ale Absolon u části odborné veřejnosti vysloužil kritiku, stejně jako za mediální humbuk, který vyvolal. Šuškalo se také o jeho přisvojování si cizích objevů.

„V propagaci sebe sama i svých objevů byl Absolon geniální. Z Macochy a Punkevních jeskyní udělal hlavní cíl Moravského krasu, tím byl do té doby Sloup jako významné poutní místo a jeho Sloupsko-šošůvské jeskyně. Díky Absolonovi se ale třeba ve 30. letech i v Londýně před vysíláním filmů v kině promítaly týdeníky s pozvánkou na osmý div světa – Macochu,“ uvedl archeolog Moravského zemského muzea Petr Kostrhun.

„Pro zpřístupnění a popularizaci krasu je naprosto klíčovou osobou,“ dodal.

  • Nejčtenější

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

Plodiny ničí nejen mráz. Brzké teplo vylákalo škůdce, narodí se víc generací

23. dubna 2024  6:35

Dopady „zblázněného“ počasí neberou konce. Rekordně brzy vyrazily do polí, keřů či zahrádek...

Za odměnu na karaoke! Jako vyhrát celou ligu, slavilo se v Žabinách

22. dubna 2024  21:28

Hráčky na palubovce měly na tvářích slzy dojetí, fanoušci nevěřící výrazy plné šoku a euforie. Hala...

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Konec impozantní série. Basketbalistky USK v lize padly po 11 letech. Radují se Žabiny

22. dubna 2024  20:08

Basketbalistky ZVVZ USK Praha prohrály ve druhém ligovém finále na palubovce Žabin Brno 69:71 a v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...