Bratislavská vysoká škola práva v Brně

Bratislavská vysoká škola práva v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Akademie nedosáhla na českou akreditaci, tak si pořídila slovenskou

  • 8
Zatímco právnickou fakultou v Plzni zmítají skandály, mohlo by se zdát, že v Brně vládne kolem vzdělávání právníků bezvětří. Tak to ale není. Působí zde školy, které od českého ministerstva školství akreditaci nezískaly, přesto právnické tituly bez problémů nabízejí.

Jednou z nich je například Joštova akademie. Ta je českou pobočkou slovenské Vysoké školy v Sládkovičově. "Tato škola neuspěla hned dvakrát v českém akreditačním řízení," sdělil tajemník akreditační komise Jiří Smrčka. Jenže zmíněná soukromá vysoká škola akreditaci má: slovenskou. Funguje totiž jako pracoviště Fakulty práva Janka Jesenského z Vysoké školy ve Sládkovičově.

"Díky nadstandardním vztahům mezi Českou republikou a Slovenskem může nastat i tato situace. Takže v Brně bez problémů působí škola se slovenskou akreditací," popsal Smrčka. Podobná je situace v brněnském Institutu dalšího vzdělávání. Ten pro změnu spolupracuje s Bratislavskou vysokou školou práva.

Bratislavská vysoká škola práva v Brně"Spolupráce s Bratislavskou vysokou školou práva vychází z principu, že na základě platné mezistátní dohody není třeba vzdělání získané na vysokých školách ve Slovenské republice a v České republice nostrifikovat," popsal kancléř studia Bratislavské vysoké školy práva Slavomir Rudenko.

I tak by si však čeští studenti měli na podobné typy škol dávat pozor. Podle akreditačních úředníků je podstatné především to, jak je na daných školách zajišťována kvalita výuky.

Získají slovenský diplom a hrozí jim, že je v Česku nezaměstnají

"Studenti by si měli uvědomit, že smlouva o uznání tu sice je a vzdělání je považováno za rovnocenné, což ale automaticky neznamená, že je rovnocenné z hlediska kvalifikací," upozorňuje Smrček. Podle něho pak mohou mít absolventi problém vykonávat u nás tradiční právnické profese.

"Studenti na těchto školách získají slovenský diplom. V českých právnických komorách pak tudíž hrozí, že je nevezmou," komentuje situaci Smrček. Právnické komory totiž mají svá legislativní pravidla. Ta jim říkají, jaké uchazeče z jakých právnických škol vezmou jako své členy.

Nejzásadnější problém je však podle tajemníka české akreditační komise jinde. "Může se klidně stát, že třeba za rok bude dohoda mezi Českem a Slovenskem vypovězena," varuje Smrček.

Ostatní vysoké školy, které působí v Jihomoravském kraji, od ministerstva akreditace na výuku daných oborů mají. Jedinou soukromou vysokou školou, kde se v současnosti koná akreditační hodnocení, je Vysoká škola ekonomická ve Znojmě.

"Během podzimu zde děláme akreditační hodnocení, jehož výsledky budou známy na podzim," upřesnil Smrčka. Ministerstvo školství na jihu Moravy eviduje celkem jedenáct vysokých škol. "Nevíme o žádných problémech ani u jedné z nich. Všechno funguje, jak má," poznamenal tajemník akreditační komise.