Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Akademie věd: Vědecké centrum v Brně je předražené

Náklady na vznik Středoevropského technologického institutu CEITEC, který do roku 2015 vyroste v Brně, jsou přehnané. Tvrdí to aspoň Akademie věd České republiky, která se však na vzniku vědeckého centra podílí.

"Projekt CEITEC je sice zajímavý, ale finančně nadhodnocený," uvedl Jiří Drahoš, místopředseda nejvýznamnější vědecké instituce v Česku. Akademie přispívá ke vzniku institutu ze sedmi procent. Zbytek plánování obstarávají čtyři brněnské vysoké školy, v čele se dvěma největšími - Masarykovou univerzitou a brněnskou technikou.

"Tento názor považuji za subjektivní a zcela účelově zkreslující reálnou situaci v projektu. Zástupce Akademie věd nebyl schopen uvést jediný konkrétní případ takzvaného nadhodnocení," kontroval ale rektor Vysokého učení technického Karel Rais.

Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala zase upozornil na to, že Akademie věd předkládá "konkurenční projekt". Jde o Středoevropskou synchrotronovou laboratoř v Brně, která má čerpat finance ze stejného zdroje.

"Vznik technologického institutu je předpokladem pro pozvednutí české vědy na takovou úroveň, aby byla schopná zařízení typu synchrotronu více využívat," dodal Fiala.

I přes své připomínky však Akademie věd svůj odchod z budoucího technologického institutu nezvažuje.

Čtěte v úterní MF DNES

Brno se stává centrem "supervědy". Vznikají tři špičková výzkumná pracoviště: CEITEC, CESLAB a ICRC. Čtěte o nich víc v zítřejší MF DNES z Brna a jižní Moravy.

.