Protestní akt u pomníku padlým v Božetěchově ulici v Brně. Na snímku Michal Doležel lepí malé tanky jako symbol okupace.

Protestní akt u pomníku padlým v Božetěchově ulici v Brně. Na snímku Michal Doležel lepí malé tanky jako symbol okupace. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Aktivisté, kteří přilepili na pomník se srpem tanky, se zpovídali policii

  • 72
Pomník v brněnském Králově Poli si znovu vzali na mušku jeho odpůrci. Tři aktivisté na něj upevnili modely tanků jako upomínku na vpád sovětských vojsk do Československa. Akci tří studentů vyšetřuje policie. V minulosti zakryl komunistické symboly například i portrét Milady Horákové.

Podle historika Pavla Palečka, který byl také na místě, se krátce po odchodu novinářů a televize objevili policisté, kteří byli údajně schovaní za nedalekými keři.

"Případ vyšetřujeme," řekla zprvu mluvčí policistů Andrea Procházková. "Vyslechli jsme dva podezřelé, pravděpodobně se bude jednat o přestupek poškození majetku," uvedla později.

Podle ní však účastníky happeningu zatkli brněnští strážníci. Za výtržnictví by mohl studentům hrozit až dvouletý trest.

"Strážníci u pomníku pravidelně hlídkují, při první kontrole viděli jen skupinku lidí a fotografů před pomníkem. Když však přijeli na místo znovu, zjistili, že na pomník byly zřejmě přilepeny modely. Protože se u pomníku pohybovali aktivisté, strážníci je zajistili, přivolali policisty a informovali úřad městské části o tom, co se stalo. Ten tam vyslal své lidi, aby modely z pomníku odstranili," popsala mluvčí Městské policie Brno Denisa Kapitančiková.

"Nejdříve okolo projížděla městská policie, později se tatáž hlídka vrátila, ale strážníků už bylo víc. Vzali si od nás občanské průkazy a chtěli vysvětlení," popsal událost organizátor happeningu Michal Doležel.

Přijelo podle něho také větší množství republikových policistů. "Jako autora akce mě odvedli k podání vysvětlení. Obvinění mi zatím nesdělili. Každopádně věc vyšetřují pro podezření z trestného činu či přestupku," dodal.

Symboly komunismu jsou trnem v očích některých Brňanů

Symboly komunismu město na pomník vrátilo v dubnu. Některým lidem vadí. "Jsou to typické symboly komunismu. Stejné na sobě měly tanky při srpnové okupaci v roce 1968, proto jsme tady právě dnes," řekl Michal Doležel. - čtěte také: Srp a kladivo opět překrývá portrét Milady Horákové

Od této poslední akce si nic velkého neslibuje. "Jde nám jen o to, aby si představitelé města uvědomili, že udělali chybu. Umístění symbolů totiž nekonzultovali s žádným odborníkem," uvádí student archeologie s tím, že když díky jeho aktivitě začne diskuse i mezi lidmi, velice ho to potěší.

Původní symbol odstranil z pomníku již v roce 2007 místostarosta Králova Pole René Pelán z ODS. - čtěte: Místostarosta vybrousil z pomníku srp a kladivo

Brno zřídilo komisi

Představitelé města odmítají, že pochybili, když rozhodli o vrácení symbolu na původní místo. "Jsou tady dvě skupiny, jedné symboly vadí, druhé ne. My jsme je tam po opravě pomníku a jeho okolí jen vrátili," řekl mluvčí Magistrátu města Brna Pavel Žára.

S umístěním symbolů nesouhlasí ani historik Paleček. Podle něj jimi památka padlých při osvobození v roce 1945 nemůže být poctěna. "Umístění těchto symbolů je nelogické, oni nebojovali za komunismus. Je to stejné jako dávat na pomníky padlých vojáků wehrmachtu hákový kříž. Vetšinou přitom byli naverbováni a za ideologii nebojovali," vysvětlil. - více o názorech Pavla Palečka na pomník čtěte zde

Zastupitelé města se problémem zabývají. Zřídili komisi, která bude pracovat na vyřazení pomníku ze seznamu kulturních památek, takzvaném "odpamátnění". "Ne každý pomník musí být kulturní památkou. Pak bude pro nás snazší s ním pracovat. Odstranění symbolů zatím ale není na pořadu dne," dodal Žára.