Brno mění stávající územní plán z roku 1994.

Brno mění stávající územní plán z roku 1994. | foto: MAFRA

Vysoká zástavba a méně parků? To v Brně nechceme, kritizovali lidé

  • 2
Přes čtyři sta lidí se v úterý večer vměstnalo do sálu brněnského zastupitelstva kvůli projednávání výrazných změn územního plánu. Ten zásadně ovlivní třeba plochy se zelení nebo výšku budoucí zástavby. A lidé nešetřili kritikou.

Než se však příchozí dočkali odpovědí na své dotazy, museli si vyslechnout sedmdesátiminutovou prezentaci od projektantů. "Mělo to být projednávání s občany a vy už mluvíte tři čtvrtě hodiny," nevydržel to jeden z přihlížejících a ostatní ho odměnili potleskem.

Nespokojené hlasy se ozývaly stále častěji, vedoucí odboru územního plánování Kateřina Leopoldová ale trvala na tom, aby byla detailně popsána metodika dokumentu. "Vyžaduje to zákon," vysvětlovala.

Lidé se přetahovali o mikrofon

Až poté se lidé mohli začít ptát na to, co je zajímalo. Náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD), který je za oblast územního plánování odpovědný, však před ně nepředstoupil. Otázky zodpovídal projektant Antonín Hladík a úřednice Leopoldová.

Jak ovlivnit územní plán

Námitky a připomínky k úpravám územního plánu mohou lidé podávat do příštího úterý. Zájemci je mohou poslat poštou nebo osobně doručit na podatelnu magistrátu. Další variantou je využít web mampripominky.cz, který vytvořila občanská sdružení.

O mikrofon pak byl v sále obrovský zájem. Hlavní výhrady příchozích vůči změnám územního plánu se točily především kolem omezování zeleně, nedostatečné ochrany ovzduší či zvyšování takzvaného indexu podlažních ploch, které umožňuje výstavbu výškových budov i tam, kde převažuje zástavba rodinných domů.

"Proč se v Holzově ulici v Líšni, šest kilometrů od centra, mají stavět věžáky, když je po cestě do města alespoň čtyřicet procent nevyužitých ploch? To je nesmyslné, akorát budou ucpané ulice," zlobil se muž z Líšně, který se představil jako Zavřel.

Podle Hladíka se však při vyšším indexu sníží počet aut na silnicích, protože do dotčených míst s více obyvateli bude častěji zajíždět hromadná doprava. "To jsou zkušenosti z jiných měst, jako je Vídeň," podotkl Hladík.

Velký hřbitov u Soběšic? Nikdo se s námi nebaví

Bývalý brněnský zastupitel za ODS Martin Prchal zase kritizoval záměr zřídit u Soběšic nový obří hřbitov. A to v místě, kde se řadu let plánovala výstavba rodinných domků. "Má tam být dvacet tisíc pohřebních míst. Nejsme kverulanti, chceme se domluvit, ale nikdo na naše připomínky nereaguje," postěžoval si Prchal. Hladík mu na to odpověděl, že hřbitov byl součástí zadání změn a jeho umístění bylo prověřeno studií.

Projednávání nakonec trvalo přes tři hodiny. Už dříve si lidé stěžovali i na to, že změny povedou k jednoduššímu zastavování vnitrobloků se zelení a jejich přeměně na parkoviště nebo k umísťování velkých reklamních bigboardů a megaboardů už padesát metrů od obydlí. Kritiku vyvolala i nepřehledná virtuální podoba územního plánu. "Podejte námitky a připomínky," doporučoval Hladík. Čas mají lidé jen do příštího úterý.

Brno mění stávající územní plán z roku 1994, protože už nevyhovuje potřebám rozvoje města. Aktualizaci představil magistrát loni, kdy dokument diskutoval s úřady městských částí či ministerstvy. Upravený materiál na přelomu roku představil Brňanům.

"Pět lokalit, ke kterým bylo nejvíc připomínek, bylo přitom z aktualizace vyňato," řekla Leopoldová. Týká se to části Medlánky, Lesná, Brno-jihu, Ivanovice a Černovická terasa. Tyto oblasti se budou projednávat samostatně.

Návrh změn územního plánu je k dispozici v budově magistrátu v Kounicově ulici, lidé je mohou najít i na webu brno.cz. Město zároveň chystá zcela nový územní plán. Ten však bude hotový až kolem roku 2020.