Opilý řidič BMW nezvládl v Suchohrdlech u Miroslavi průjezd křižovatkou a...

Opilý řidič BMW nezvládl v Suchohrdlech u Miroslavi průjezd křižovatkou a proboural se do pokoje rodinného domu. | foto: Policie ČR

Pít před jízdou se Jihomoravané nebojí. Řídil i muž se šesti promile

  • 14
Pijí víno, jiní pivo, další holdují slivovici a abstinenta aby člověk pohledal. Tak většinu Jihomoravanů s nadsázkou vnímá zbytek republiky. Problém je, když po popíjení následuje i projížďka po silnicích. Policejní statistiky jsou takových případů plné.

Rekordmanem je řidič z Brněnska. Před dvěma lety způsobil dopravní nehodu, při které měl v dechu 6,2 promile, což dosud v kraji nikdo nepřekonal.

A tento hříšník se příliš nepoučil. Loni opravoval na dvoře traktor, ten se samovolně rozjel a spadl do požární nádrže. Úplně ji zničil, ze stroje se navíc vylila nafta. Viníkovi tentokrát policisté naměřili „jen“ 4,9 promile. Za škodu pojišťovna zaplatila několik set tisíc korun, vysokou částku po dotyčném pak vymáhala zpět.

Ačkoliv jde o extrémní případ, co se alkoholu spojeného s dopravními nehodami týče, rozhodně ne jediný.

V kraji se loni stalo 7 094 nehod a alkohol hrál roli ve 412 z nich, čímž se jižní Morava zařadila na třetí příčku za Středočeský a Moravskoslezský kraj.

I když případů „pod vlivem“ za poslední roky mírně ubylo (v roce 2015 jich bylo 455, v roce 2014 dokonce 479), alarmující je fakt, že u více než poloviny případu policisté řidičům naměřili přes 1,5 promile.

„Situace rozhodně není optimální. Při kontrolách se běžně setkáváme s hazardéry,“ podotkl ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch. Řízení v opilosti do jednoho promile se považuje za přestupek, nad danou hranici pak za trestný čin.

Půllitr piva za 70 tisíc

Další příběh „z praxe“ z jižní Moravy - účet na několik set tisíc korun si vystavil řidič, který nedal na přechodu přednost chodkyni a způsobil jí mnohočetné zlomeniny. Náhrada škody, kterou pojišťovna vyplatila za zdravotní péči zraněné ženě, se vyšplhala na 560 tisíc korun.

Alkohol za volantem: trestný čin, či přestupek?

  • do 0,3 promile v krvi (přestupek) – bez odečtu bodů, pokuta do 20 000 Kč, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok
  • od 0,3 do 1 promile v krvi (přestupek) – odečet 7 bodů, pokuta do 50 000 Kč, zákaz řízení 1 až 2 roky
  • nad 1 promile v krvi (trestný čin) – odečet 7 bodů, trest odnětí svobody až na 1 rok, pokuta od 2 000 Kč výše, zákaz řízení motorových vozidel na 1 až 10 let, obecně prospěšné práce na 50 až 300 hodin

Zdroj: zákon o silničním provozu

Rozbor krve prokázal, že muž vypil takové množství alkoholu, které odpovídá přibližně osmi desetistupňovým pivům. Prostě vyděleno vycházejí následky jednoho půllitru piva na 70 tisíc. Vedle dluhu si řidič z této eskapády odnesl i nepodmíněný trest na jeden rok vězení.

Kdo zaviní nehodu a vyvázne z ní se škodou na majetku, úhradě se nevyhne. U havarijního pojištění je totiž řízení pod vlivem ve výlukách.

„Pojišťovna z povinného ručení škodu poškozeným uhradí, vyplacené pojistné však po viníkovi vymáhá zpět. Zde platí nulová tolerance, alkohol za volant nepatří,“ poznamenala Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny, kde ročně řeší asi tisícovku případů, v nichž hrají roli alkohol či jiné omamné látky.

Zdravotní pojišťovny takové páky nemají. „Po člověku, jenž sám sobě způsobí zranění, vymáhat náhradu škody nemůžeme, a to bez ohledu na to, zda byl případně opilý,“ potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Konzumní svět směřuje lidi k excesům, říká sociální pracovník

Vytahování z auta a pobyt v nemocnici bývá často to jediné, co si opilec po nehodě pamatuje. V České republice se závislost na alkoholu týká více než půl milionu lidí.

„Problém samozřejmě nastává, jakmile pacientům musíme vysvětlovat, že už nejsou nebezpeční jen sobě, ale i ostatním. Jako právě při řízení auta. Pokud pacient přeruší léčbu, vždy podáváme hlášení o nezpůsobilosti k řízení motorových vozidel,“ vysvětlila lékařka Kristýna Nemečková, která se protialkoholní léčbě věnuje.

O závislé se stará také brněnský A klub, kde se úspěšnost vyléčení pohybuje kolem 80 procent.

„Bohužel dnešní konzumní svět, plný reklam a podbízivých lákadel, směřuje lidi spíš k excesům než k umírněnosti,“ prohlásil sociální pracovník prevence a léčby závislostí Martin Klíč.

Že člověk, který rizikově nebo škodlivě pije, dříve nebo později usedne za volant v podnapilém stavu, je podle něj pouze otázkou času.

„Jen zlomek z nich odhalí policie při kontrolách nebo nehodách. Já osobně znám mnoho těch, kteří nehodu pod vlivem alkoholu způsobili. Většinou to ale nebyly těžké dopravní nehody, jejichž následky se řeší jinde. Pokud je řidič silně opilý a nic si nepamatuje, bývá to převážně následkem šoku. Těžká opilost však může způsobit i klasické výpadky paměti,“ popsal.

A jak dlouho má člověk po požití alkoholu počkat, než usedne za volant, aniž by se musel obávat? Osmdesátikilový muž odbourává půllitrové desetistupňové pivo za 2 hodiny a 15 minut, dvě deci vína skoro dvě a půl hodiny.

Šedesátikilová žena ještě déle - pivo za 3 hodiny a 42 minut a víno přes čtyři hodiny.