Sky bar v brněnské Poštovské ulici byl jeden z mála, kde se už v pátek večer

Sky bar v brněnské Poštovské ulici byl jeden z mála, kde se už v pátek večer alkohol naléval. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nalévat se už může, brněnské bary však většinou nemají co

  • 2
Ačkoliv ministr zdravotnictví ve čtvrtek po poledni zmírnil prohibici a část tvrdého alkoholu povolil prodávat, první večer po tomto opatření se ve většině brněnských podniků stejně stále pilo jen pivo a víno. Proč? Lahve, ze kterých se smí nalévat, má totiž ve skladu jen málokdo.

Zcela bez zásob zůstal například nonstop vedle hlavní pošty u brněnského hlavního nádraží, kde jinde není o alkohol nouze. "Nemáme nic ve skladu a těžko říct, kdy bude," krčí rameny tmavovlasá prodavačka, zatímco ostřížím zrakem sleduje partu mladých studentů, která vybírá alkohol na večírek. Nakonec si skupinka odnáší jen několik lahví vína, ačkoliv měla evidentně zálusk na něco ostřejšího.

Bez tvrdého alkoholu zůstali i návštěvníci kavárny Trojka v Domě pánů z Kunštátu. Na baru bylo sice k dispozici jen pár lahví tvrdého alkoholu, Tequilla a podobné nápoje však nikoho příliš nelákaly.

Naopak v koktejlovém baru na Šilingrově náměstí už byly regály za barem plnější a na koktejly přišlo i několik nejvíce netrpělivých milovníků alkoholu. "Ve skladu jsme ze starých lahví doplnili tak 40 procent surovin, které normálně potřebujeme. S koktejly to tak už nyní snad bude lepší, hned na pátek a sobotu chystáme poprohibiční párty," těšil se barman Radek Poláček.

Ještě lépe na tom byl Sky bar na Poštovské ulici. Tomu se totiž čirou náhodou podařilo před časem vykoupit celý sklad hlavního dovozce značkové vodky, který ukončoval svoji činnost. O alkohol vyrobený před rokem 2012 tedy podnik nemá nouzi.

Roztřídit lahve je pro podniky mravenčí práce

"Hned jsem si nechala namíchat drink. Ne, že bych potřebovala pít, ale vadí mi, když mě někdo omezuje. A prohibice byla omezení," zhodnotila Alice, která do podniku vyrazila se svými kamarádkami.

S návratem alkoholu do hospod a barů mají ovšem hospodští nemalé potíže. "Ono to vypadá snadně: prodávejte alkohol vyrobený před rokem 2012. Jenže málokdo například doteď věděl, že kolek s datem 2011 může mít klidně i lahev vyrobená letos v červnu," upozornil provozní Sky baru Přemysl Vyhňák.

Směrodatný tak není údaj na kolku, ale takzvaný LOT kód na lahvi. "A ten vypadá u každé lahve jinak; někde je v něm uvedené číslo jako část letopočtu, jinde musí člověk zjistit, že rok výroby 2011 je označen například písmenem Z. Na řadě lahví navíc LOT kód není bez lupy či baterky skoro vůbec vidět," popisuje provozní.

Roztřídit lahve na ty, ze kterých se smí nalévat hned, a na ty, ke kterým je třeba opatřit rodný list, je tak pro hospodské doslova mravenčí práce. "Při nařízení prohibice jsme studovali, který alkohol má méně než dvacet procent. Teď zase zkoumáme LOT kódy. Ale hlavně, aby se zase už začalo prodávat a začaly se točit obchody," těší se šéf podniku, kterému za posledních čtrnáct dní bez tvrdého alkoholu klesly tržby na polovinu. A to i přesto, že bylo stále plno.