Velký distribuční sklad společnosti Amazon pravděpodobně vyroste v Dobrovízi u Prahy, kde už menší hala stojí. Zda podobný bude stát i v Brně, je nejisté.

Velký distribuční sklad společnosti Amazon pravděpodobně vyroste v Dobrovízi u Prahy, kde už menší hala stojí. Zda podobný bude stát i v Brně, je nejisté. | foto: František Vlček, MAFRA

Brněnští politici oživují stavbu haly Amazonu. Bojují o post primátora

  • 207
Plánovaná stavba brněnského distribučního centra společnosti Amazon, která po neúspěšných jednáních s vedením Brna zvažuje odchod jinam, se stala velkým předvolebním tématem. Kandidáti na primátora z ODS a ČSSD se přetahují, kdo firmu ve městě udrží a zajistí tak až 1 500 nových pracovních míst.

Ve středu v závodě o politické body nabrané na Amazonu předstihl primátora Romana Onderku (ČSSD) nynější starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS).

Trvalo jen týden, aby se proměnil v nejhlasitějšího bojovníka za práva obyvatel Slatiny, Tuřan a Černovic, kterých se může dotknout zvýšená doprava po výstavbě distribučního centra Amazon v Brně.

Developer CTP, který má obrovský sklad americké firmy vybudovat, mu ve středu ustoupil. Souhlasil, že se bude podílet na výstavbě léta plánovaného sjezdu z dálnice u černovické průmyslové zóny, kde má hala vzniknout.

A tak od CTP dorazil ve středu do schránek vedení města e-mail, který hodně mění. Co v něm stálo? "Souhlasíme, že pozemky pod dlouho plánovaným přivaděčem z dálnice, který by ulehčil dopravě kolem Amazonu, vykoupíme."

"Plníme tak požadavek ODS," potvrdil zástupce CTP Invest Tomáš Budař. Právě na přivaděči se přitom jednání zasekla minulý týden. Už podruhé za poslední dva měsíce. ODS tentokrát chtěla na poslední chvíli prosadit zmíněný dodatek ke smlouvě s Amazonem.

Bude Amazon dál jednat s Brnem? Firma mlčí

Jestli Amazon po dvouměsíčním přešlapování zastupitelů o Brnu ještě vůbec uvažuje, totiž už neví ani CTP. "Představitelé Amazonu ještě pořád mlčí, což situaci komplikuje. Od projektu nakonec firma skutečně může ustoupit," připustil Budař.

Podle Romana Onderky handrkování posledních týdnů neznamená nesoulad v koalici. "Různé názory jsou ve všech stranách," zhodnotil páteční hlasování. Dodatek ke smlouvě s Amazonem sice navrhla ODS, nakonec se však v zásadních hlasováních zdržela téměř polovina přítomných zastupitelů - napříč stranami (více čtěte zde).

Ani středeční kompromis ale Šťástkovi nestačí. Ústupků chce od CTP Investu totiž víc.

"Registruji e-mail od nějakých právníků. Zatím jsem ho ale ani nečetl. Ovšem jestliže nejvyšší představitel developera CTP Invest Remon Vos ještě v pátek na zastupitelstvu prohlašoval, že stavba Amazonu v Brně je mrtvá, tak nevidím důvod, proč se jím zabývat," konstatoval ve středu Šťástka

Dodal, že nejdříve bude požadovat, aby sám Vos městu oficiálně potvrdil, že zájem postavit Amazon v Brně stále trvá.

A na jaké výroky naráží? "Amazon je celosvětově úspěšná společnost a nepředpokládám, že chce trávit další čas jednáním s takovými lidmi. Jediná věc, kterou nejsme ochotni udělat, je uplácet. Jenže možná právě na to někteří čekali," řekl přesně Vos.

CTP Invest Šťástkovi vyhoví zřejmě i podruhé. Vos je sice podle Budaře v zahraničí, CTP Invest však pro vedení města přichystal dopis. "Měl by splňovat to, co Šťástka požaduje," dodal Budař.

Onderka ve středu večer MF DNES potvrdil, že psaní na magistrát dorazilo. "Vítám restart jednání o příchodu společnosti Amazon do Brna. Nejbližší jednání rady města se bude konat v prvním březnovém týdnu. Zda se tento bod objeví na programu již tohoto jednání, je otázkou," popsal Onderka.

Firma může dát přednost Ostravě či Slovensku

Jestli na ono nalezení řešení Amazon počká, ale není jasné. Původní podmínka Amazonu totiž zněla, aby distribuční hala byla hotová tak, aby internetovému obchodu mohla posloužit už v letošní předsváteční době, která je pro něj nejrušnější.

CTP doufá, že by se při rychlé dohodě zastupitelů mohlo podařit do Vánoc budovu vztyčit. Že by ale byla do té doby i uvedená do provozu, je nepravděpodobné.

A mezitím už se hlásí další zájemci o halu Amazonu o rozloze téměř sto tisíc metrů čtverečních. Všeho chce využít například obří slovenská realitní společnost HB Reavis. Nabízí logistické zóny v moravskoslezském Mošnově či slovenských Malackách. A prostory nabízí i prázdná zóna Holešov Zlínského kraje.