Vyroste distribuční centrum americké společnosti na brněnské Černovické terase? Po úterním zasedání zastupitelstva by mohlo být jasno. Ilustrační snímek

Vyroste distribuční centrum americké společnosti na brněnské Černovické terase? Po úterním zasedání zastupitelstva by mohlo být jasno. Ilustrační snímek | foto: AP

A co územní plán? vzpomněli si politici při jednání o Amazonu v Brně

  • 25
Brněnští zastupitelé budou v úterý už potřetí jednat o podmínkách, za kterých může ve zdejší průmyslové zóně vyrůst distribuční hala Amazonu. Stále není jasné, jak se město k příchodu investora postaví.

Zatímco druhá plánovaná hala americké internetové firmy v Dobrovízi u Prahy postupně získává všechna potřebná stanoviska (více čtěte zde), brněnští zastupitelé se stále neshodli na podmínkách, za nichž město Amazonu prodá potřebné pozemky v černovické průmyslové zóně.

Investor přitom stále zdůrazňuje, že o halu v Brně nadále usiluje, ale zároveň ji chce postavit co nejdříve.

Amazon v Brně

  • Společnost Amazon jedná od loňska o tom, že by chtěla na Černovické terase postavit nové distribuční centrum. V něm by našlo práci nejméně 1 500 lidí.
  • Brno však stavbu obří haly podmínilo tím, že stát konečně postaví dlouhá léta slibovaný exit z dálnice D1. Bez něj by okolní městské části ještě více trápila nadměrná dopravní zátěž.
  • Ačkoliv Brno stále oficiálně tvrdí, že o příchod Amazonu do města stojí, brněnští zastupitelé stále neodsouhlasili patřičné smlouvy. Strany napříč zastupitelstvem se nemohou shodnout, zda jsou záruky pro Brno dostatečné.

Nové kolo jednání čeká zastupitele v úterý. V jeho předvečer se ale objevil další problém.

"Je potřeba vyřešit rozpor plánů na výstavbu haly s územním plánem," oznámil v pondělí starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS). Stále tak není jasné, jak úterní hlasování dopadne.

Podmínky, které právě Šťástka jednu po druhé přidával Amazonu, developerovi i zastupitelům, jednání dosud vždy zkomplikovala. O územním plánu přitom politici vůbec nemluvili. Zmiňovali se o něm jen kritikové obří distribuční haly z dotčených městských částí, a to v jiných souvislostech, než vyplývá na povrch nyní.

Zastupitelé by mohli být stíháni, obává se Šťástka

Podle Šťástky se Brno musí vypořádat s tím, jak územní plán upravit tak, aby investor vůbec mohl získat potřebná povolení stavebního úřadu. A případně se také připravit na to, že tato povolení investor získat nemusí.

"Pak by po městě mohl požadovat náhradu vzniklých nákladů. A není vyloučeno, že by zastupitelé mohli být stíháni za to, že slíbili něco, o čem věděli, že není uskutečnitelné," předvídá potíže Šťástka.

Sám prý věří, že Odbor územního plánování a rozvoje bude mít na dnešním zastupitelstvu připraveno dost argumentů, aby zastupitelé věděli před hlasováním vše potřebné. V to doufá i opoziční TOP 09. "Územním plánem je ale třeba se zabývat," zhodnotil šéf zastupitelského klubu TOP 09 Josef Drbal.

Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) vznikl problém s územním plánem při dávných převodech pozemků, kterých se výstavba haly dotkne.

Část těchto pozemků měnila v minulosti majitele za podmínek, jejichž platnost už po uplynutí stanovené lhůty vypršela. Jenže mezitím se tyto podmínky dostaly do územního plánu, odkud zatím nezmizely. "A tyto podmínky zakazují stavět na pozemcích logistická centra," vysvětlil Pospíšil.

Jenže právě logistické centrum chce Amazon stavět. Úředníci tak dosud podle Pospíšila řešili, jak se s těmito zastaralými, ale stále závaznými podmínkami vypořádat. A právě o tom se patrně v úterý na zastupitelstvu bude diskutovat.

Amazon: 55. bod v pořadí

Na diskuse budou mít politici méně času než v polovině února, kdy bylo zastupitelstvo svoláno mimořádně jen kvůli Amazonu (více o únorovém zasedání čtěte zde). V úterý je totiž na programu dalších 105 bodů. A "kauza Amazon" přijde na pořad až jako bod číslo 55.

Minule navržené smlouvy neprošly především proto, že se ve dvou klíčových hlasováních téměř polovina přítomných zastupitelů zdržela. O tom, jak přesně politici hlasovali, ale stále není možné se přesvědčit. Zápis ze zastupitelstva totiž ani po měsíci není hotový.

"Od posledního hlasování zastupitelstva došlo ve vyjednávacím procesu k dalším výrazným posunům. A poměrně hmatatelné výsledky těchto jednání lze označit za maximum možného. Já budu hlasovat pro," zhodnotil brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Opakovaně přitom zdůrazňuje, že příchod Amazonu znamená pro Brno investici ve výši tří miliard korun a současně až dva tisíce nových pracovních míst.

Jasno mají nyní politici alespoň v tom, jak co nejlépe zajistit, aby u nové haly opravdu co nejdříve vyrostl léta slibovaný dálniční exit. S developerskou firmou CTP Invest se dohodli, že pro stát vykoupí 70 procent pozemků pod budoucím dálničním sjezdem. A teprve poté jí Brno prodá potřebné pozemky.

Libor Šťástka poté trval na tom, aby Amazon jasně deklaroval, že bude zaměstnávat především občany z Brna a jeho okolí.

"Oslovil jsem ministerstvo práce a sociálních věcí. To slíbilo, že brněnský úřad práce bude spolupracovat s Amazonem tak, aby nová místa pomohla co nejvíce snížit nezaměstnanost v regionu," reagoval v pondělí Onderka.