Hejtmanský kandidát ODS Milan Venclík znovu čelí nařčení z finančních machinací.

Hejtmanský kandidát ODS Milan Venclík znovu čelí nařčení z finančních machinací. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Analýza: Kdo a proč může hrát s brněnskou ODS o moc?

  • 8
Naposledy se to řešilo před čtyřmi lety: jihomoravský lídr ODS čelí podezření, že zpronevěřil peníze strany. Tehdy Milana Venclíka nařkla pětice lidí, ale soud ho nakonec očistil. Tentokrát je ve hře důkaz v podobě zvukového záznamu. A tentokrát hraje do karet více lidem.

Brněnští politici nyní mají o čem přemýšlet: kdo čtyři roky starou nahrávku rozhovoru mezi senátorem za ODS Vlastimilem Sehnalem a stavitelem Přemyslem Veselým zveřejnil, kdo na tom vydělá a proč se záznam objevil právě teď. Kudy se jejich úvahy ubírají?

. ANALÝZA

Černé peníze v brněnské ODS

Otázka "proč právě teď" zní poměrně banálně. Je přece měsíc a půl před krajskými volbami a Venclíkovu pozici by další prohra ve volbách velmi oslabila. Proč se však záznam neobjevil před čtyřmi roky, kdy by Venclíkovi ublížil minimálně stejně jako tehdejší nařčení nepodložená důkazy?

Odpověď: někdo, kdo měl na pohyb nahrávky vliv, s ní nemohl ven, protože je na zvukovém záznamu kompromitován také.

. Záznam schůzky podnikatele se senátorem ODS nasvědčuje korupci

čtěte víc o nahrávce rozhovoru brněnských politiků se šéfem stavební firmy Veselým

To by mohl být i případ Vlastimila Sehnala, jemuž by potupení Venclíka zkomplikovalo hladkou cestu do horní komory Parlamentu. Tvrzení bývalého Sehnalova asistenta v televizi, že záznam pořídil vědomě sám senátor, může být pravdivé. Vzhledem k tomu, že Venclík a jeho "spřízněné duše" považují Sehnala za strůjce čtyři roky starých obvinění, dávalo by to i smysl.

O kom se na nahrávce mluví
Stejnou motivaci nezveřejnit nahrávku mohli mít i další lidé, o kterých se v záznamu mluví v politicky nekorektních souvislostech. Třeba Petr Zbytek, kterého Milan Venclík později v roce 2005 mocensky zlikvidoval, či například Radomír Jonáš, který se pár měsíců po údajném pořízení záznamu stal náměstkem primátora.

A takových lidí může být mnohem víc, zveřejněný čtyřminutový záznam může být ve skutečnosti mnohem delší a obsahovat víc jmen.

Další, nad čím si budou muset funkcionáři ODS lámat hlavu, je, zda nahrávku zveřejnili jejich vlastní členové, politici z jiných stran, nebo se obě možnosti nakombinovaly. "Od soboty, kdy se o tom většina lidí dověděla, je atmosféra hodně napjatá," potvrdil jeden z vysoce postavených členů ODS.

Proti variantě "vnitrostraničtí oponenti" hraje to, že záznam se zdá být nesestříhaný a staví i odpůrce Milana Venclíka do špatného světla. Navíc by dával nahlédnout do toho, jak se utrácely stamiliony za vlády občanských demokratů v Brně.

Od politiků ODS bude záznam těžko pocházet i v případě, kdy přistoupíme na málo pravděpodobnou variantu Vlastimila Sehnala, který tvrdí, že záznam je uměle vyrobený a on se žádné podobné schůzky nezúčastnil. "Moc lidí tomu nevěří," připustilo hned několik občanských demokratů, které MF DNES oslovila. Pod svým jménem o tom nikdo z nich mluvit nechtěl.

Pravdu ale Sehnal mít může, z jeho úst totiž ve zveřejněné části konverzace nezazní nic "závadného" – to podstatné odvykládá stavitel Veselý.

Pokud přistoupíme na variantu, že je zveřejnění nahrávky předvolebním bojem mezi stranami, můžeme jen hádat, o které jde. Kriminalisticky řečeno: je třeba hledat motiv.

. Kauza Venclík

Co se stalo před čtyřmi lety

Lídra krajské kandidátky Milana Venclíka v létě 2004 postupně obvinilo několik lidí z toho, že zpronevěřil peníze darované ODS. Jeden z nich, Miroslav Balák, navíc tvrdil, že mu Venclík sliboval "dohodit" veřejnou zakázku.

Venclík na to reagoval podáním trestních oznámení pro pomluvu, z funkcí ani čela kandidátky neodstoupil.

V krajských volbách, které se konaly 5. a 6. listopadu 2004, vyhrála KDU-ČSL, která získala o 0,38 procenta víc hlasů. V absolutním počtu šlo o tisíc voličů. Vítězní lidovci pak sestavili koalici s ODS a Milan Venclík se stal vicehejtmanem.

Na podzim 2006 bylo všech pět aktérů odsouzeno za křivé svědectví proti Milanu Venclíkovi k podmíněným trestům. Venclík také zveřejnil Balákův trestní rejstřík s desítkami záznamů. Kdo celou kampaň zorganizoval, policie neprokázala.

V krajských volbách jde letos o hodně. Zatímco v roce 2004 měla Venclíkova aféra vliv jen na to, že neseděl v koalici s lidovci na hejtmanské židli, letos může zamíchat kartami podstatně víc. Silnější sociální demokraté totiž mohou osmileté spojení KDU- ČSL a ODS ukončit. Stín podezření ze strany ODS tedy padne zřejmě nejprve na ně.

Teoreticky stejnou motivaci ale může mít i KDU-ČSL, která potřebuje, aby ČSSD a ODS nedaly dohromady většinu a potřebovaly "třetího do party". To všechno jsou ale jen pouhé matematické variace, k obvinění konkrétního člověka to občanským demokratům stačit nebude.

Ať čtyři roky starou nahrávku vytáhl na svět kdokoliv, paradoxně nejvíc může ze současné situace vytěžit brněnský radní Jiří Zlatuška. Sice nemá s krajem nic společného, ale v podzimních senátních volbách proti němu v Brně bude stát exprimátor Petr Duchoň (ODS), který se s korupční aférou jako bývalý nadřízený v nahrávce zmiňovaného Petra Zbytka jistě sveze taky.

Zlatuška se navíc před komunálními volbami oháněl tím, jak odkryje veškerý klientelismus na brněnské radnici, což jej vyneslo až do vedení města. Žádné pikanterie se ale nekonaly a revize předchozího volebního období vyšuměla do prázdna. Nyní může Jiří Zlatuška prohlásit "já jsem vám to říkal".