Vzácná návštěva. Vyškovské náměstí se zaplnilo při loňské zářijové návštěvě prezidenta Miloše Zemana. archivní snímek

Vzácná návštěva. Vyškovské náměstí se zaplnilo při loňské zářijové návštěvě prezidenta Miloše Zemana. archivní snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Čtyři roky ve Vyškově. Dál straší zimní stadion a blikají herny

  • 1
Nepodařilo pohnout s modernizací chátrajícího zimního stadionu a ve městě těžko najdete strážníka. Úspěchem naopak je oprava Greplova domu, kam se sestěhovaly úřady. MF DNES se podívala, co se ve Vyškově změnilo po čtyřleté vládě koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Po komunálních volbách v roce 2010 bylo ve Vyškově poměrně jasno, výsledek nabídl pokračování širší koalice vítězné ČSSD s ODS a lidovci. Vítězná strana tehdy brala 10 zastupitelů z 27, zbývající dvě dohromady pět.

Zejména pod taktovkou sociálních demokratů tak mohl vzniknout dokument, ve kterém koalice slibovala, co vše se ve městě změní a čemu se bude věnovat. Naplnit se podařilo jen část bodů.

Vyškov koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL

Povedlo se

  • oprava Greplova domu - úředníci se zabydleli pod jednou střechou
  • revitalizace budov škol a školek
  • vznikly nové chodníky

Nepovedlo se

  • zimní stadion chátrá - koalice slibovala jeho modernizaci
  • strážníci v ulicích nejsou vidět -koalice chtěla zdvojnásobit pohyb pěších hlídek

Snad nejkřiklavější je modernizace zimního stadionu, který ve Smetanových sadech straší už řadu let a který město chtělo zmodernizovat. „Vyškov dává spoustu peněz do sportu a sportovišť, což se nám nelíbí, přitom zimní stadion coby významné vyškovské sportoviště je na spadnutí. To bych označil za ostudu města,“ míní opoziční zastupitel Radoslav Kotík (KSČM).

Starosta města Karel Goldemund (ČSSD) je ale rád, že peníze do budovy nešly. „Ten stadion je už minimálně deset let za zenitem a každá koruna investovaná do jeho modernizace by byla vyhozenými penězi. To chce kompletní rekonstrukci, na kterou sháníme dotaci,“ řekl. Jenže získat peníze se městu už dlouho nedaří.

Strážníků bude v ulicích víc. Kde jsou? ptají se lidé

Koalice v programovém prohlášení také slibovala zdvojnásobení pohybu pěších hlídek městské policie v terénu. A už rok v souvislosti s tím ve městě funguje projekt Poznej svého strážníka. Z toho si však lidé na webu dělají spíše legraci.

„Každý den jsem s kočárkem venku, ale mého strážníka jsem od léta ještě vůbec nepotkala. Tak koukám jenom na web, ale to mě už nebaví. Na fotce vypadá dobře, jenže já ho chci potkat,“ stěžovala si na jednom z vyškovských webů Věrka. A jiný uživatel zase navrhoval vyhlásit soutěž o ceny s názvem „Potkej svého strážníka“.

„Faktem je, že s tímto příliš spokojení nejsme, i když on ten název akce je zavádějící. Představa, že strážník někde bude stát dvanáct hodin denně, aby byl na očích, je mylná,“ vysvětlil Goldemund.

Politické sliby po čtyřech letech

Před blížícími se komunálními volbami jihomoravská redakce MF DNES postupně zveřejní analýzy, jak se podařilo v uplynulých čtyřech letech naplnit sliby politiků v okresních městech v kraji.

Jak dopadla další města? Analýzy tučně označených měst připravujeme
BRNO
Vyškov
Blansko
Hodonín
Břeclav
Znojmo

Sporným bodem programu je zkvalitnění péče o městskou zeleň. Někteří lidé totiž mají za to, že stromů ve městě za poslední roky ubylo. „Kolem rybníka Kačence se kácely zdravé topoly, nenasadilo se tam nic, kácelo se ve Smetanových sadech i za zimním stadionem, a to kvůli renovaci sportovišť. Přibývá asfaltu a betonu namísto trávy,“ poukázal Ivan Novotný z občanského sdružení Zelený Vyškov.

Podle Goldemunda bylo kácení ve Smetanových sadech nutné. „Ty stromy už byly životu nebezpečné. Stromy u Kačence kácela soukromá osoba. A pokud mám v územním plánu sportoviště a potřebuji ho zrenovovat, tak stromy prostě pokácet musím,“ míní starosta. Jak doplnil, když se navíc srovnají fotografie Vyškova dnes a před sto lety, tak město je zelenější nyní.

Samostatnou kapitolou je regulace výherních automatů. Zatímco jinde v republice herny zakazují, ve Vyškově hazard žádná městská vyhláška neomezuje, a tak se mu daří. V programu koalice přitom figurovala podpora iniciativy Svazu měst a obcí „s cílem regulovat počet výherních hracích automatů pojídajících sociální dávky a nejnižší výplaty“. Vznikla ale jen pracovní skupina, která situaci analyzuje.

Město má nová sportoviště i chodníky

Podle starosty se podařilo rozjet slibované investiční akce. „A to od revitalizace sídlišť až po budovy škol a školek. Vznikly nové chodníky, pyšní jsme také na opravená sportoviště,“ přiblížil Goldemund.

Velkou investiční akcí byla rekonstrukce budovy takzvaného Greplova domu, která stála zhruba 110 milionů korun. Městští úředníci se díky tomu sestěhovali pod jednu střechu a lidé už nemusí přebíhat mezi odbory, dříve sídlícími na vyškovském zámku a v bývalém okresním úřadě.

Město také odkoupilo problematickou budovu po bývalém Okresním stavebním podniku, podle radnice by ji mohli obsadit sociálně slabí. „Odvážili jsme se také po 15 letech otevřít centrální Masarykovo náměstí autům. Podle všeho šlo o dobrý krok, protože náměstí postupně vymíralo,“ nastínil starosta.