Další z dílů jihomoravské MF DNES se podíval na počínání komunálních politiků ve Znojmě. Archivní

Další z dílů jihomoravské MF DNES se podíval na počínání komunálních politiků ve Znojmě. Archivní | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radnice prodala městské byty, ale davy turistů do Znojma nepřivábila

  • 1
Městské byty ve Znojmě jsou zprivatizované a pomohly tak kase. Jenže na jak dlouho, ptá se opozice zadluženého města. MF DNES se v dalším dílu přehledů plnění předvolební slibů na konci funkčního období jihomoravských zastupitelů podívala do Znojma.

Současná koalice začínala volební období s třemi hlavními prioritami: stabilizovat městské finance, zprivatizovat byty a zprůhlednit hospodaření. Při zběžném pohledu na programové prohlášení má téměř splněno.

Při důkladnější analýze však postup představitelů znojemské radnice často připomíná spíš odškrtávání nákupního seznamu než koncepční a dlouhodobá řešení.

Analýza slibů: Znojmo

koalice ČSSD + KDU-ČSL + Sdružení nestraníků

Co se povedlo

  • privatizace městských bytů
  • revitalizace přímětického sídliště
  • dokončení územního plánu

Co se nepovedlo

  • využít Loucký klášter a pivovar
  • podpora malých a středních podniků, živnostníků
  • aktivní marketingová politika s cílem zvýšit zaměstnanost a příjem města z turistického ruchu, podpora cestovního ruchu

Dva klíčové body - stabilizace financí a privatizace bytů - šly ruku v ruce. Peníze z prodeje městského majetku zaplnily díry v rozpočtu. Znojmo hospodaří s téměř jednou miliardou, objem peněz zejména poslední rok výrazně narostl.

„To může částečně působit problémy v budoucnu, kdy v příjmech budou peníze z privatizace chybět. Město bohužel bylo a je stále zadlužené a nyní mělo jedinečnou šanci se díky prodeji bytů dluhů zbavit,“ myslí si znojemský politolog Jaromír Příkazský.

Privatizace hýbala ale lidmi ve Znojmě. Na jedné straně část nájemníků, kterým byly byty přednostně nabídnuty, na straně druhé ti, kteří si mohli byty odkoupit již v minulých letech za ještě výhodnějších podmínek, a také velká skupina lidí, kterým nebylo nabídnuto nic, protože nebydlí v městských bytech.

Palčivé téma? Ne však pro znojemské politiky. Stanovování cen bytů, jejich deklarovaný a reálný stav, zprostředkování prodeje soukromou firmou, informování obyvatel o průběhu odprodeje či obálkové metody nabídky volných bytů - otázky, které se logicky nabízely, ale nikdo je nekladl.

„Dalo se předpokládat, že se prodej bytů stane politickým tématem v průběhu volebního období i nynější volební kampaně. Ale nikdo z opozičních relevantních politických aktérů neměl odvahu se tázat,“ nechápe politolog.

Kam peníze jdou...

Otevřená radnice, transparentnost, protikorupční opatření. Trojlístek, kterým se chtěla současná koalice zřetelně odlišovat od té bývalé - ta totiž uzavírala volební období dobře známým korupčním skandálem (O začátku kauzy čtěte zde, o verdiktu zde).

Politické sliby po čtyřech letech

Před blížícími se komunálními volbami jihomoravská redakce MF DNES postupně zveřejní analýzy, jak se podařilo v uplynulých čtyřech letech naplnit sliby politiků v okresních městech v kraji a největších městech Brna-venkova.

Jak dopadla další města? Analýzy tučně označených měst připravujeme

Brno
Vyškov
Blansko
Hodonín
Břeclav
Znojmo
Kuřim, Židlochovice
Tišnov, Šlapanice

Samotná myšlenka zprůhlednit financování a práci úřadů je jistě krok správným směrem, otázkou je samotné provedení. Struktura rozpočtu je totiž často nejasná, jednotlivé položky velmi obecné, a tak není zcela jasné, kam peníze plynou.

„Na webových stránkách města se sice objevily jakési přehledy k rozpočtu, ale jen naoko. Podstata důležitých majetkových a finančních machinací zůstává běžnému občanovi skryta. Nesmíme zapomenout ani na manipulaci s výběrovými řízeními: není normální, aby tajemnice úřadu byla přímou nadřízenou své snachy na postu vedoucí majetkového odboru. Navíc koalice celé funkční období nevpustila nikoho z opozice do kontrolních orgánů města,“ tvrdí opoziční zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo).

Toto velké ekonomické téma však doposud seriózně neuchopila žádná strana či koalice.

Jsem hrdý, že se lidem nezvyšují poplatky, říká starosta

Starosta v průběhu posledních čtyř let často opakoval, že radnici dostal zadluženou.

„Bývalé vedení udělalo všechno pro to, abychom v investicích pokračovat nemohli. Ale my si poradili, snažíme se dodržovat všechny smlouvy, platit všechny úroky. Jsem hrdý, že se nemusíme bát, že nebudeme mít na údržbu plovárny nebo stadionu nebo že budeme muset třeba zvyšovat lidem poplatky,“ míní starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Osobně má víceméně splněno: hlavní tři cíle podle něj koalice, ve které jsou kromě jeho strany ještě Nestraníci a křesťanští demokraté, dokonce splnila nad rámec.

„Výzva byl projekt Kolumbus, pár pracovních míst našel, a třeba proplácení jazykových certifikátů se setkalo s úspěchem. Pár měst jej od nás už okopírovalo. Jsem osobně pyšný i na projekt Šikulové, který zaměstná zdravotně postižené,“ říká znojemský starosta.

Za největší úspěch považuje posun ve stavbě obchvatu Znojma (o problému jsme informovali i v roce 2010). Ve vládním prohlášení figuruje jako jeden z prioritních projektů.

„Jako poslanec a člen hospodářského výboru mám materiály, podle kterých se v roce 2015 bude schvalovat v balíčku rozpočtu druhá stavba, tedy úsek od Kasáren po Novou nemocnici. V polovině roku bude vybrán dodavatel,“ jmenuje starosta.

Tentokrát to prý bude víc než stavba odnikud nikam. Úsek číslo tři, vedoucí od Dobšic po Hatě, má získat stavební povolení v roce 2016, stavět se má začít rok dva nato. „V roce 2022 může být obchvat Znojma celistvý. To nejsou jen slova. Ve chvíli, kdy by chtěl tyto stavby někdo vyškrtnout, budu tvrdě bojovat,“ slibuje.

I starosta Gabrhel přece jen našel příklad toho, co se nepovedlo. „Některé investice jsme měli nastartovat dříve. A myslím, že protipovodňová opatření se mohla vyřešit už v prvním roce, co jsem byl starostou. Ale byrokracie je velice složitá a do toho spadla složitá majetková vyrovnání,“ vysvětluje.

Dosáhnou na evropské peníze?

Lídr největší opoziční strany a bývalý starosta považuje za problém, že nejsou připraveny nové projekty, zejména na čerpání evropských peněz. „Začíná nové programové období 2014–2020, Evropská unie rozděluje mnoho peněz a město na to není připraveno,“ myslí si Petr Nezveda (ODS).

Jedničku by udělil za projekty, které odstartovaly už v době jeho starostování.

„Radnice bez výrazných zásahů dokončila či dokončuje projekty, které jsme připravili a ve většině případů na ně i sehnali peníze. Například revitalizaci přímětického sídliště, nový domov pro seniory, rekonstrukci úpravny vody nebo revitalizaci městského parku,“ dodal Nezveda.

Zahraniční výletník nevítán

Opozičník Kacetl upozorňuje na stagnaci cestovního ruchu. „Radnice sice dokončila projekt adrenalinového podzemí (více najdete zde), s žádnými novými nápady ale nepřišla. Znojemský hrad, Střelniční věž, hradební příkop... to vše zeje prázdnotou. Městu chybí nová lákadla, propagace je velmi slabá a zahraniční návštěvník není ve městě příliš vítán,“ uzavřel.

Oba zastupitelé se navíc shodli na tom, že zvýšení daně z nemovitostí a poplatku za restaurační předzahrádky poškodilo znojemské živnostníky.