Starý armádní objekt, místo kterého mělo vyrůst multifunkční centrum Wilson, se...

Starý armádní objekt, místo kterého mělo vyrůst multifunkční centrum Wilson, se nachází na brněnském náměstí Míru. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Lidé chtějí brněnský areál z kauzy Wilson předat neziskovkám

  • 12
S posledním dnem roku 2013 skončila také anketa největší brněnské části Brno-střed. Otázka: Co by se mělo udělat s bývalým vojenským areálem v Masarykově čtvrti? Téměř polovina místních hlasovala v anketě pro nekomerční využití bývalých kasáren.

O prostoru nechvalně známém z takzvané kauzy Wilson, kvůli které odstoupila bývalá starostka Brna-střed Dagmar Hrubá z ODS, hlasovalo 2 639 lidí. Téměř polovina z nich (46 %) se přiklonila k tomu, aby byl pozemek s lukrativní polohou v Lerchově ulici za symbolické nájemné předán k využití neziskovým organizacím.

Kauza Wilson

V roce 2003 převedlo ministerstvo obrany areál bývalých kasáren na náměstí Míru bezplatně na město Brno pod podmínkou, že jej po 10 let bude využívat k nekomerčním účelům. V roce 2006 ale starostka Brna-střed Dagmar Hrubá pronajala pozemek firmě Wilson Property, která tam chtěla postavit dům s 80 byty a službami, což bylo podle ministerstva v rozporu s podmínkami převodu. Proto vyměřilo pokutu 10 milionů. Následoval vleklý soudní spor, Hrubá byla nakonec osvobozena.

Druhá v pořadí skončila varianta kombinující centrum veřejných služeb a menší byty pro mladé rodiny či seniory (23,3 %), třetí bylo centrum volného času (18,2 %).

"Opět nezvítězila developerská varianta, takže jsme zvědavi, co radnice nyní vymyslí, aby názor obyvatel nemusela respektovat," komentoval výsledky Michal Závodský, předseda sdružení Masarykova čtvrť, které preferuje kombinaci neziskového a komerčního sektoru a zeleně.

Toto sdružení přitom dříve upozorňovalo, že anketa měla po více než třech letech skončit už v říjnu. Vedení městské části ale pro údajný velký zájem anketu prodloužilo. Přibylo však jen 196 hlasů a výsledky zůstaly nezměněny.

"Byli jsme obviňováni ze snahy o ovlivnění. Nyní je vidět, že tomu tak nebylo. V předání areálu neziskovému sektoru nevidím problém, pokud bude zájem i z druhé strany," podotkl stávající starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS).

Areál zřejmě bude řadu měsíců dále chátrat

Potíž je ale podle něj jinde. Krajský soud v Praze totiž v listopadu zpochybnil smlouvu, na základě které před deseti lety ministerstvo vnitra převedlo areál na město Brno. Podle soudu je smlouva neplatná, protože o převodu areálu měla rozhodovat vláda, a nikoliv jen ministerstvo.

"Pro Brno by to znamenalo, že není vlastníkem pozemku. Dopady ale musí vyhodnotit právníci, příští týden kvůli tomu máme schůzku," řekl Šťástka.

Ačkoliv totiž soud rozhodl už v polovině listopadu, celý verdikt i s odůvodněním byl doručen teprve v těchto dnech. "Chceme jednat s ministerstvem obrany. Je těžké dopředu říct, zda se to vyřeší dodatkem ke smlouvě, nebo budou jednání složitější," podotkl náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Areál s exkluzivní polohou u Kraví hory v Masarykově čtvrti tak zřejmě bude ještě řadu měsíců dál chátrat. "Je to promarněná šance, už dávno tam mohlo být něco jiného," dodal Pospíšil.

Ministerstvo vnitra převedlo areál v roce 2003 na město, které jej svěřilo městské části Brno-střed. Podmínkou ministerstva ovšem bylo, aby se následujících deset let pozemek využíval nekomerčně.

Brno-střed však pronajalo areál na patnáct let za symbolickou korunu za metr čtvereční ročně firmě Wilson Property, která zde plánovala vystavět polyfunkční dům s 80 byty a dalšími službami. Ministerstvo proto vyměřilo Brnu pokutu 9,7 milionu korun.

Pražský soud však v listopadu konstatoval, že ministerstvo nemělo právo nařizovat Brnu, jak s nemovitostí naloží. Tím městu přiřkl navrácení smluvní pokuty i s úroky. Loni v červnu také Krajský soud v Brně po letech sporů zprostil viny bývalou starostku Brna-střed Hrubou, která tehdy smlouvu s Wilson Property podepsala. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však podal proti rozsudku dovolání.