Koupaliště ve Vyškově.

Koupaliště ve Vyškově. | foto: Marie Stránská, MAFRA

ANKETA: Vyberte nejlepší letní koupaliště na jižní Moravě

  • 3
Nadprůměrně teplé léto přineslo letos koupalištím na jižní Moravě mimořádně vydařenou sezonu. MF DNES a iDNES.cz během osmi týdnů otestovaly všech osm letních koupališť v kraji, kde se vybírá vstupné a kde se lze v létě vykoupat a osvěžit. Teď můžete v anketě rozhodnout, které je nejlepší.

Do soutěže jsme zařadili osm koupališť v kraji, která během prázdnin navštívil a oznámkoval inspektor MF DNES. Všechna vybírají vstupné, nabízejí atrakce a občerstvení. Všechny díly Testu koupališť najdete zde.

Nejlepší koupaliště na jižní Moravě vybírejte zde

Nejlepší koupaliště můžete vybírat do úterý 1. září do 13:00. Hlasování je tajné. Každý čtenář může dát jeden hlas.

1 Aqualand Moravia

Už třetí sezonu lidé mohou jezdit do velkého akvaparku Aqualand Moravia u Pasohlávek na Brněnsku. Loni jej navštívilo půl milionu lidí.

Přijet autem do Aqualandu znamená pohodlné parkování přímo u areálu koupaliště. Parkování je po celou otevírací dobu zdarma. Provozovatelé myslí i na cyklisty, kteří mohou bicykl zakormidlovat do stojanu přímo u vchodu.

Aqualand Moravia u Pasohlávek na Brněnsku.

Teplotu a čistotu jsme kontrolovali v několika bazénech, které se v areálu nacházejí. Voda zde je čerpána z termálního pramene a je pravým opakem brčálové vody českých rybníčků, je prostě čistá.

Teplota venkovních a vnitřních bazénů se liší, ale ani v jednom se nebudou návštěvníci klepat zimou.

Ten, kdo bude očima hledat tradiční párek v rohlíku a langoš, bude zklamán. V areálu je restaurace a několik barů, které uspokojí návštěvníky vysazené na ovocné šťávy, dorty i pořádnou flákotu masa. Ceny jsou ale vyšší, než je na koupalištích běžné, kopeček zmrzliny dostane návštěvník za 19 korun, espreso za 45 korun, stejně jako velké plzeňské pivo a oběd o jednom chodu v průměru stojí 120 korun (o Aqualandu Moravia se více dočtete zde).

2 Koupaliště Kraví hora

Koupaliště s výhledem na brněnský Špilberk, katedrálu svatého Petra a Pavla či moderní obří budovu AZ Tower, nabízí i zhruba 130 míst k parkování zdarma na přilehlých parkovištích.

Vyjet se vykoupat tak mohou i lidé ze vzdálenějších míst. Řidiči mohou nechat auto i podél silnice vedoucí k modernímu areálu.

Koupaliště na Kraví hoře v Brně.

Pro návštěvníky s handicapem jsou vyhrazená parkovací místa. Součástí jsou i stojany na kola u vchodu i uvnitř komplexu.

Pokud by však návštěvníci chtěli strávit část dne v krytém bazénu, musejí si zaplatit vstupenku zvlášť. Oba prostory jsou totiž oddělené. Alespoň zatím.

„Chystáme propojení venkovní části s vnitřní. Kvůli hygieně to bude pouze pro návštěvníky, kteří půjdou z krytého bazénu do venkovního,“ uvedl ředitel Koupaliště Kraví hora Evžen Hrubeš. Venkovní část střeží turnikety. Jeden speciální je i pro kočárky či kola.

Nové návštěvníky pravděpodobně překvapí retro kabinky na převlékání s dřevěnými dveřmi. Doplňuji je ale moderní skřínky na cennosti (více o koupališti na Kraví hoře čtěte zde).

3 Wellness Kuřim

Kuřimský akvapark ročně navštíví přes 200 tisíc lidí. Nabízí vše, co k dovádění ve vodě návštěvníci potřebují. Přidanou hodnotou je pak rozsáhlé fitness a wellness centrum.

Pro místní je snadné dojít k akvaparku pěšky. Přijíždějící autem pohodlně a zadarmo zaparkují pár metrů od vchodu. Uvnitř areálu jsou venkovní i vnitřní bazény, které jsou propojené, takže návštěvníci nemusejí složitě přebíhat.

Wellness Kuřim.

Celkově nabízí akvapark čtyři bazény a brouzdaliště pro děti s průzračně čistou vodou. „V případě potřeby se dá venkovní voda i přihřívat,“ řekl manažer Jan Sojka. Do většiny bazénů i do celého areálu vede bezbariérový přístup, vozíčkáři mohou použít i výtah.

Koho omrzí plavání, má několik možností: odpočinout si na keramických vyhřívaných lavicích a pak se naložit do vířivky či na lehátko na venkovní terase nebo rozpumpovat srdce na toboganu se světelnými efekty, na venkovní skluzavce či v divoké řece.

Další možností je zahrát si volejbal na hřišti, které je součástí areálu. Lákavá je i mořská koupel. Za nepatrný příplatek mohou dvě osoby v kabince inhalovat skutečnou mořskou páru. Nebo navštívit parní lázeň (více o kuřimském akvaparku čtěte zde).

4 Koupaliště Hustopeče

Před dvaceti lety řádily děti na stejném místě v bazénu jako dnes. Letní koupaliště v Hustopečích totiž vybudovali už v roce 1994. Nyní tak patří mezi nejstarší koupaliště v okrese Břeclav.

Koupaliště v Hustopečích

Jak ale vypadá po tolika letech? Zdejší vedení usiluje o to, aby zde bylo příjemně. Zastaralé věci jsou natřené a opravené. Zatím ale chybí bezbariérový přístup do vody pro vozíčkáře.

„Bezbarierový přístup do bazénu nemáme. Když máme vozíčkáře, spojíme se s doprovodem a vozíčkáři pomáháme,“ okomentoval ředitel Sportovního zařízení města Hustopeče Aleš Proschek. Toaletu pro vozíčkáře koupaliště sice má, ale dveře jsou zamčené.

O čistotu ve sprchách i na WC se starají plavčíci. Těch je na koupališti s kapacitou 1 800 lidí celkem sedm. Po celém areálu jsou udržované odpadkové koše, včetně speciálních na papír a plast.

Bonusem jsou dva kurty na beachvolejbal, přičemž jeden vyjde na sto korun za hodinu (více o koupališti v Hustopečích čtěte zde).

5 Koupaliště Riviéra v Brně

Kaskáda tří bazénů brněnského koupaliště Riviéra působí na plavce, jako by se ochlazovali v řece. A skoro tomu tak je. Voda je totiž v umělém říčním korytě, které bylo vybudováno v bývalém slepém rameni řeky.

Bazény lemují betonové schody ve vodě. I kolem se lidé opalují na ploše z betonu. Lehátka jsou sice zdarma, ale podle návštěvníků jich není dostatek.

Areál brněnské Riviéry.

„Na koupališti jsme spokojení, jelikož se tady dá dobře zaplavat. Lehátka by měla být buď za poplatek, nebo by jich mělo být více k dispozici. Ráno totiž vypadá tak, že první návštěvníci o ně zápasí. Dříve to za poplatek bylo a myslím, že zájem byl,“ zhodnotila jedna z návštěvnic Pavla Řídká, která měla to štěstí a užívala si den na plastovém lehátku.

Sucho, které na jižní Moravě lidi trápí, nechalo stopy i na zdejším trávníku. Ten připomíná spíše žluté seno. Stínu tu totiž není dostatek.

V areálu je pár stromů a před sluncem se tak návštěvníci schovají především u občerstvení (více o koupališti Riviéra čtěte zde).

6 Koupaliště v Břeclavi

Nepořádek kolem bazénu či na toaletách. Lidé z vyloučených lokalit se zase koupou v oblečení, ve kterém dorazili na plovárnu. I takové problémy kazily dojem z břeclavského koupaliště.

Že je vše už minulost, dosvědčuje upravený areál, který je v den testování ukázkově čistý. I návštěvníci se tváří spokojeně.

Koupaliště v Břeclavi.

 „Jezdíme sem každý rok na dovolenou. Líbí se mi tu vše. Je tu malé brouzdaliště pro děti i větší bazén pro plavce. Jde tu hrát golf a nohejbal. I občerstvení je dobré,“ pochvaluje si Lenka Krajčovičová, která si lebedí na dece.

Čvachtání v brouzdališti, které je určeno pro děti do tří let, ozvláštňuje „ježek“ uprostřed, z něhož tryská voda. Dítka se mohou také vyřádit v menším bazénku se skluzavkou a hřibem. Ti starší si mohou vyzkoušet i dva tobogany.

Plavci ocení padesátimetrový bazén, zasportovat si však návštěvníci mohou i jinak. Například na beachvolejbalovém hřišti, kde hodina vyjde na 50 korun. Dalším lákadlem je minigolf, který jednoho hráče stojí 20 korun (více o břeclavském koupališti čtěte zde).

7 Městská plovárna Louka ve Znojmě

Čtyři bazény s protiskluzovou plochou, rozsáhlá travnatá odpočinková zóna s výhledem na Loucký klášter a sytě zelený trávník lákají návštěvníky Městské plovárny Louka ve Znojmě.

U vstupu je úschovna kol a o pár metrů dál rozsáhlé parkoviště, obojí zdarma. Když projdete turniketem, po pravé straně míjíte čisté toalety i sprchy, ošetřovnu, oddělené šatny a rychlá občerstvení.

Městská plovárna Louka.

Po levé ruce se rozprostírají tři bazény a malé brouzdaliště pro děti. Za nimi je odpočinková zóna.

„Zavlažují zde trávník, proto je tak zelený a hebký,“ upozornila jedna z návštěvnic plovárny, která mířila do přilehlé restaurace, která je naproti pískovišti s průlezkami pro děti.

Pohyb vozíčkářů po plovárně je snadný, nejsou zde žádné schody. A po speciální skluzavce pomohou vozíčkářům do vody všudypřítomní plavčíci. Jsou proškoleni hned nadvakrát. Mají certifikát o záchranářském i zdravotním minimu (více o Městské plovárně Louka čtěte zde).

8 Akvapark ve Vyškově

Ačkoli cestu do Vyškova komplikují každodenní kolony na dálnici, akvapark zasazený do centra města a přesto obklopený Smetanovými sady stojí za návštěvu. Navíc díky stromům je v jeho areálu spousta míst k ležení i v tolik potřebném stínu.

Parkování je snadné. Návštěvníci mohou zdarma nechat svůj vůz přímo u vchodu. Je zde i stojan na kola. Když MF DNES areál navštívila, bylo plno.

Koupaliště ve Vyškově.

Ale přesto nebyl problém zaparkovat u nedalekého Zimního stadionu Vyškov. Nyní za slunečného počasí si návštěvníci vybírají, zda chtějí plavat venku, nebo vevnitř.

Areály teď nejsou propojené a funguje pouze delší červený tobogan, který návštěvníky „vyplivne“ do venkovního bazénu s atrakcemi. Kratší žlutý, který ústí dovnitř, se otevře až v případě nepříznivého počasí a pak areál funguje jako během zbytku roku.

Kdo zamíří na venkovní koupaliště, má možnost si u vchodu půjčit volejbalový míč, pétanque či lehátko. To vyjde na 50 korun, zatímco za slunečník zaplatí návštěvníci 30 korun (více o vyškovském akvaparku čtěte zde).