Čtenáři MF DNES a iDNES.cz vybírají nejhezčí památku Moravy a Slezska.

Čtenáři MF DNES a iDNES.cz vybírají nejhezčí památku Moravy a Slezska. | foto: Koláž - iDNES.cz

ANKETA: Zvolte nejhezčí památku Moravy a Slezska

  • 10
Krajské kolo ankety o nejpěknější památku získalo favorita - zámek Lednici, který získal 1 444 hlasů. Čtenáři jich v krajském klání rozdali celkem 20 575. Další kolo určí nejhezčí památku Moravy a Slezska a pošle ty nejlepší do celostátního finále. Vybírat můžete ze dvaceti zámků a hradů, ale i dalších staveb.

Nejvíce hlasů rozdali čtenáři z Moravskoslezského kraje - dohromady 5 521. Ti do "zemského kola" poslali zámek Kunín na Novojičínsku, sympaticky opravovaný barokní skvost.

Hlasujte pro nejhezčí památku Moravy a Slezska - ZDE

Zámek v Hradci nad Moravicí na Opavsku už jednu cenu v rámci České republiky získal. Když v roce 2008 Národní památkový ústav vyhlásil soutěž o nejpohádkovější zámek nebo hrad, Hradec nad Moravicí neměl konkurenci.

Štramberská trúba zvýrazňuje malebnost městečka na Novojičínsku, kterému se oprávněné říká Moravský Betlém. A majestátní Trúbu vskutku nepřehlédnete.

Anketa o nejkrásnější památku

Ve druhém kole se proti sobě postaví 18 památek z českých krajů a 20 z Moravy a Slezska. Čtenáři budou rozdávat tři hlasy v každé "zemské" anketě od 1. do 7. dubna.

Nakonec se spolu utkají tři české a tři moravskoslezské památky ve finále o nejkrásnější památku České republiky. Vítěze budeme znát v pátek 15. dubna.

Na všechny památky shlíží z Radhoště kaple svatého Cyrila a Metoděje. Této půvabné sakrální stavbě jistě přidají na postupových šancích tisíce poutníků, kteří zde při červencových cyrilsko-metodějských svátcích míří na mši.

Olomoucký kraj

Největším favoritem kraje je hrad Bouzov, který také získal druhý nejvyšší počet hlasů v krajském kole - 1 269. Boduje v anketách o nejpohádkovější hrad a je častým cílem filmařů.

Jedním z nejstarších hradů je hrad Šternberk, jehož historie se začala psát už v polovině 13. století. Šternberk se pyšní vzácnými sbírkami, ve kterých najdeme gotické obrazy, dřevěné plastiky, renesanční nábytek či vitráže v oknech.

Díky každoročním srazům mistrů černého řemesla patří ke známým památkám kraje hrad Helfštýn. Rozprostírá se na ploše dlouhé přibližně 50 metrů a široké 30 metrů a je opevněný silnou hradební zdí, doplněnou na jihu mohutnou okrouhlou věží a příkopem. Zřícenina Helfštýna byla hojně navštěvovaná už v 19. století.

Do postupující čtveřice se probojoval poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Kopečku, který byl postavený v letech 1669 až 1679 na místě původní kapličky. Je zajímavý tím, že ačkoliv vznikl v raném baroku, jeho výzdoba je pozdně barokní a pochází z 18. století.

Zlínský kraj

Zlínský kraj má památku UNESCO - Arcibiskupský zámek s Květnou a Podzámeckou zahradou v Kroměříži. Zámek dřív sloužil hlavně jako letní sídlo biskupů a arcibiskupů z Olomouce, dnes už je ale přístupný a u turistů velmi oblíbený.

Vysoko v buchlovských kopcích se tyčí i hrad Buchlov. Vznikl totiž ve 13. století jako strážný obranný hrad. Dodnes je dobře zachovaný a patří k symbolům Slovácka. Navíc je z jeho 35 metrů vysoké věže krásný výhled na Chřiby nebo poutní místo Hostýn.

Ve výběru nesmíme zapomenout ani na Valašsko, které reprezentuje Valašské muzeum v přírodě, tedy proslulý skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

Oblíbeným cílem turistů, snoubenců nebo filmařů je zámek v Buchlovicích. Je jedním z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel v zemi.

Památky na Vysočině

Do hlasování o nejpěknější památky Moravy a Slezska byli vybráni i čtyři zástupci kraje Vysočina, byť někteří z nich už leží na historickém území Čech.

Jeden z nejmohutnějších českých hradů - Lipnice nad Sázavou - byl založen na počátku 14. století. "Tvoří podstatnou dominantu kraje, takže je odtud krásný výhled," uvedl kastelán Marek Hanzlík.

Asi osm kilometrů severozápadně od Telče se tyčí prastarý Roštejn. "Hrad je krásný především tím, že je utěsněn v lese a působí velmi romanticky," prozradila kastelánka Zdena Vaníčková.

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám první poloviny 18. století v zemi i v Evropě. "Jsme jeden z největších zámků, v 18. století jsme patřili dokonce k nejmohutnějším architekturám v Evropě," naznačil kastelán zámku Radim Petr.

Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Na místě stojí od 15. století. "Telč je výjimečná především renesančním slohem, v němž je nejen zámek, ale celé město vystavěno," sdělil kastelán zámku Bohumil Norek.

Jihomoravský kraj

Gotický hrad Pernštejn se za husitských válek a za doby Jiřího z Poděbrad stal jedním z nejvýznamnějších husitských hradů na Moravě. Od 70. let 15. století do poloviny 16. století probíhala přestavba do pozdně goticko-renesančního slohu a byla založena renesanční zahrada. Areál hradu patří mezi národní kulturní památky.

Památkami se může chlubit i Vranovská přehrada. Turisté tam navštěvují nejen bývalý královský hrad z 11. století - Bítov, ale také z gotického hradu přestavěný barokní zámek Vranov nad Dyjí.

Turisté směřující do Lednicko-valtického areálu mají v prostorách zámku ve Valticích možnost shlédnout raritu - zrestaurovanou knížecí korunu rodu Salmů z 18. století. Nejstarší syn významného rodu ji nosil pouze při nejslavnostnějších ceremoniích.

Národní kulturní památka - zámek Lednice - prošla složitým vývojem od gotické tvrze přes renesanční, barokní a klasicistní podobu až ke dnešní novogotické z let 1846 až 1858. Stavba je součástí památkové a biosférické rezervace UNESCO.

Jak dopadla krajská kola ankety