Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Anthropos vystaví originály většiny venuší

  • 0
Originály nejcennějších paleolitických plastik včetně proslulé Věstonické venuše uvidí návštěvníci mimořádné výstavy Nejstarší umění. Tu na únor příštího roku chystá Moravské zemské muzeum v Brně. Do pavilonu Anthropos muzejníci svezou přes sto padesát pravěkých sošek a vyobrazení.

To je podle ředitele muzea Petra Šuleře neskutečných osmdesát procent veškeré existující produkce. "Po Evropě je dochováno z tohoto období zhruba dvě stě vzácných předmětů,“ popsal.

Návštěvníky čeká nebývalá podívaná, které bude vévodit originál věstonické krásky. Tu v mimořádné expozici doplní neméně proslavená Wilendorfská venuše. "Tento vzácný kus ještě nikdy neopustil Rakousko. Kolegové nám ji zapůjčí na oplátku za poskytnutí naší venuše," dodal Šuleř.

Venuše až z paleolitu
Moravské zemské muzeum na výstavu, která tak obsáhne bezmála veškerou paleolitickou produkci, dodá ještě dvacet hlaviček zvířat ze stejného období. V Brně si však podle Šuleře dají dostaveníčko venuše ještě z Německa, Francie a Ukrajiny zvané kostěnkienky (řezané plastiky ze zvířecích kostí - pozn. red.).

Zhruba dvouměsíční výstava bude klenotnicového typu, to znamená, že se podzemní prostory pavilonu Anthropos změní v exkluzivní nedobytný sejf s vitrínami. Mimořádná bezpečnostní zařízení zde budou samozřejmostí.

Podle Šuleře není však třeba spekulovat o výši pojistné částky této nebývalé kolekce. "S pojistkami to bude docela složité. Lze sice stanovit hypotetickou cenu Věstonické venuše, ale i kdyby nám někdo šedesát milionů dolarů dal, je to opravdu jenom fikce. Druhou takovou sošku totiž nikde po světě nekoupíte," vysvětlil.

Ochrana vzácných exponátů se bude řešit vládními zárukami, o které požádají zahraniční správci vzácného umění. Wilendorfskou venuši svou autoritou zaštítí sama česká vláda, která bude garantovat, že se této prastaré krasavici při její vůbec první zahraniční cestě nic nestane.