Brno plánovalo koupit startovací byty za více než 150 milionů korun, obchod ale zařízl antimonopolní úřad.

Brno plánovalo koupit startovací byty za více než 150 milionů korun, obchod ale zařízl antimonopolní úřad. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Antimonopolní úřad Brnu zatrhl nákup startovacích bytů za 150 milionů

  • 26
Antimonopolní úřad zařízl pokus Brna nakoupit startovací byty přímo od developerů. Připravené smlouvy za více než 150 milionů korun nakonec město vůbec nepodepíše. A na byty si zájemci počkají ještě několik let.

Brno už podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) propáslo okamžik, kdy mohlo byty koupit výhodně. Radní chtěli v první vlně nakoupit 81 startovacích bytů v bytových domech postavených developery za 151 milionů korun.

"Antimonopolní úřad ale vydal předběžné opatření, kterým městu uložil zákaz uzavřít s vybranými firmami smlouvy," řekl místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kamil Rudolecký.

Úřad bude smlouvu zkoumat. Co by na ní mohlo být špatně, to Rudolecký nesdělil.

Zákon není na takový typ nákupu dělaný, míní náměstek

Náměstek Pospíšil lituje, že se byty nepovedlo koupit. Chtěl využít krizi realitního trhu, která srazila ceny.

"Přistupovali jsme k tomu s velkou opatrností, která odpovídá tendru za desítky milionů korun. Chtěli jsme postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Ten ovšem na takový typ nákupů není šitý, to je možná důvod, proč úřad ten obchod zastavil," nastínil Pospíšil.

Radnice se inspirovala Hradcem Králové, kde také startovací byty nakupovali přímo od developerů. Ale v Hradci kupovali pouze domy, které už měly hotovou hrubou stavbu a byly zapsané v katastru nemovitostí. Kdežto Brno mělo zájem i o rozestavěné projekty.

Mělo v plánu nakupovat různé bytové domy, dokud nevyčerpá částku 270 milionů korun. Právě nejistota ohledně konečného počtu nakoupených bytů se pravděpodobně úřadu nelíbila.

Nákup startovacích bytů v minulosti kritizovala i opozice, která ho na rozdíl od vedení města za výhodný nepovažuje. "Spolu s byty město nakupuje i pozemky. Přitom by mohlo nejprve vypsat soutěž na projekt a nechat domy postavit na vlastní půdě," podotkl šéf brněnské TOP 09 a opoziční zastupitel Jan Kacer.

Podle něj by navíc město mělo větší vliv na podobu bytů. "Tady mělo nakoupit jedno a dvoupokojové byty. U vlastního projektu by mohlo mít větší slovo, než když nakoupí domy už hotové," doplnil Kacer.

Město postaví startovací byty na vlastních pozemcích

Právě cestou stavby na vlastních pozemcích se Brno v budoucnu vydá. "Nákup za těchto běžných podmínek by stejně přišel na řadu. Bude to však trvat déle, než kdybychom byty nakoupili už hotové. Máme nějaká místa už vyhlídnutá, nájemníci by se sem mohli nastěhovat zhruba za tři roky," plánuje náměstek.

Prvních pětačtyřicet startovacích bytů bude mít město přesto k dispozici už na konci příštího roku. Od září totiž začne rekonstruovat domov mládeže Juventus v Kohoutovicích. V polovině z devadesáti bytů vznikne ubytování pro seniory, ve zbylých byty pro začínající páry.

Nájemné ve startovacích bytech je padesát korun na metr čtvereční. Běžný byt o výměře padesát metrů čtverečních by měsíčně přišel na dva a půl tisíce korun, což je na úrovni regulovaného nájemného. Mohou o ně požádat manželé do pětatřiceti let, kteří mají stavební spoření a mají určitý stanovený příjem.

Kdo z přihlášených rodin byt dostane, se rozhodne losem. Nájemní smlouva je však maximálně na pět let, pak je rodina považována za "nastartovanou" a musí se přestěhovat jinam.

Město na nákup startovacích bytů stále počítá s investicí 270 milionů korun, za které chce postavit kolem sto padesáti jednotek.