Archeolog s unikátním nálezem

Archeolog s unikátním nálezem - Archeolog Zdeněk Čižmář s unikátním nálezem duté sochy. (17. října 2007) | foto: Radek Miča, MAFRA

Archeolog, který objevil slavnou sochu Hedviky, jde dělat úředníka

  • 4
Díky nálezu torza pravěké sochy Hedviky je Zdeněk Čižmář jedním z nejznámějších archeologů v zemi. Skoro deset let prováděl na Znojemsku záchranný archeologický výzkum a vedl zdejší pobočku Ústavu archeologické památkové péče Brno. Nyní terénní archeologii opouští.

Od března nastoupí na místo vedoucího odboru rozvoje městského úřadu ve Znojmě.

Nálezce slavného torza ovšem s archeologií nekončí. "Chci se ve volném čase věnovat vědecké práci," říká.

Kolik jste vlastně strávil času coby archeolog v terénu?
Když počítám i čas strávený v terénu jako gymnaziální student, tak skoro 25 let. Začal jsem někdy v roce 1985 a do dneška kopu.

Archeolog s unikátním nálezemVaším jistě nejslavnějším objevem zůstane předloňský nález torza půlmetrové venuše Hedviky. Bude se ještě hledat její zbytek?
V Mašovicích se ještě určitě bude kopat. Ale tento rok bude možná rokem posledním, neboť se již zastavějí tamní poslední parcely.

Nyní odcházíte. Vše důležité jste tedy už objevil?
To ne, ale člověk má přijímat nové výzvy. Také jsem zvážil fyzické opotřebení organismu za poslední roky a zjistil jsem, že to chce trošku změnu rytmu. Moje záda a moje klouby už poslední dva roky říkají, že v tom terénu už to tak nepůjde.

S objevy ale definitivně končíte...
Objevy přenechám kolegům. Teď již mám v plánu objevy jen zpracovávat a publikovat. Doufám, že na to budu mít nyní nějaký čas.

Nebude se vám stýskat po archeologickém náčiní?
Určitě se někdy na nějaký archeologický výzkum přijedu podívat, tedy dokud mě budou chtít. Navíc návrat nevylučuji. Rozhodně ale pro archeologii už nebudu zaměstnancem, který dělá terénní výzkumy. Ani by to nebylo slučitelné s mojí novou pozicí. Na poli vědeckém bych ale rád pokračoval dál.

Jak konkrétně?
Nejde o to různé předměty jen vykopat a zpracovat do nálezové zprávy, ale opravdu je i vědecky zveřejnit. Chtěl bych jít tímto směrem, specializuji se na mladší dobu kamennou. Hlavně mám rozpracováno hodně zdejších sídelních aglomerací, sídlišť kultury s lineární keramikou, což jsou první zemědělci tady na Moravě. Určitě tedy neprchám z archeologie, ale trochu měním kormidlo.

Jak bude vypadat loučení s Hedvikou?
Žádné nebude, Hedvika je předmětem mého zájmu dál. Někdy od března bude instalována na výstavě v Brně, kde bude delší dobu. Pak se vrátí do Znojma.

Zuzana Vejtasová modeluje sochu Hedviky podle originálu

Čekají vašeho následovníka nějaké zajímavé archeologické lokality?
Vše se samozřejmě bude odvíjet od budoucích stavebních aktivit v regionu. Zjevně ale bude muset dotáhnout výzkumy na znojemském Horním a Václavském náměstí. A již se připravuje obchvat Lechovic.