1200 let staré a celé vajíčko, které našli archeologové v pohřebišti starých Slovanů u Znojma.

1200 let staré a celé vajíčko, které našli archeologové v pohřebišti starých Slovanů u Znojma. - Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma ukazuje jeden z nálezů, dochované vejce, nalezené v jednom z hrobů na největším pohřebišti starých Slovanů na Moravě v Hradišti u Znojma. Přestože archeologové na průzkumu velkomoravského osídlení pracují už pětadvacet let, pohřebiště objevili teprve před čtyřmi lety. Podle odhadů je v místě až 1500 hrobů a práce na území zabere ještě asi dalších deset let. | foto: ČTK

Archeologové našli u Znojma celé 1200 let staré vajíčko

  • 1
Archeologové v jednom z hrobů u bývalého velkomoravského hradiště u Znojma našli neporušené slepičí vajíčko. Jeho stáří se odhaduje na 1200 let. "Je poměrně malé, má bělavou skořápku a uvnitř ještě zůstala seschlá hmota bílku a žloutku," uvedl vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma.

Najít celé vajíčko je podle odborníků vzácnost, většinou se křehká skořápka i při lehkém dotyku rozpadne.

Archeologové zkoumají pohřebiště u Hradiště svatého Hyppolita nedaleko Znojma už čtvrtý rok. Výzkumníkům se podařilo zachytit jeho východní okraj, teď budou hledat západní konec. Dosavadní bádání odhalilo, že může ukrývat až 1500 hrobů. Pokud se domněnka potvrdí, zařadí se tak mezi největší známá velkomoravská pohřebiště.

"Zkoumáme terasu, na které by mohlo být asi pět set hrobů, takových teras je v okolí víc, takže celkový odhad by mohl být až 1500 hrobů," potvrdil archeolog Klíma.

Mezi pohřbenými byla i "Ďáblice"

V hrobech výzkumníci objevili už množství stříbrných a pozlacených šperků, různé druhy zbraní, železné sekery i ostruhy. Antropologové zkoumají také pohřbená těla, ze kterých odebírají vzorky DNA.

"Díky nim můžeme potvrdit, že podobně jako dnes, byli členové jednoho rodu pohřbíváni blízko u sebe. Anebo srovnání se vzorky z jiných hradišť může odhalit výskyt příbuzné DNA například v Mikulčicích, Starém Městě nebo Pohansku," dodal archeolog.

Antropologové například už zkoumali tělo, které patřilo ženě se zvláštním nárůstkem na hlavě. "Studenti jí začali přezdívat Ďáblice, protože nádor na její lebce opravdu připomínal roh," přiznal Klíma.

Pohřebiště u Hradiště nedaleko Znojma zkoumají archeologové už čtvrtým rokem.