Zchátralý dům přeměnil na „levitující“ kavárnu s galerií. Místo ruiny už dnes...

Zchátralý dům přeměnil na „levitující“ kavárnu s galerií. Místo ruiny už dnes stojí dům, ale Františku Novákovi to vrásky nedělá. | foto: Archiv Františka Nováka

Student přeměnil ruinu ve Znojmě na kavárnu. Prorazil s ní v soutěži

  • 4
Pětadvacetiletý student architektury František Novák spojil dohromady gotické kamenné zdivo a moderní prosklené stěny. Svým odvážným návrhem na přestavbu ruiny domu v kavárnu zaujal laiky natolik, že si v soutěži Young Architect Award odnesl cenu veřejnosti.

Novák si pro soutěž vybral zchátralý dům v Mikulášské ulici ve Znojmě a přetvořil jej na kavárnu s galerií. Tedy alespoň na papíře.

„Díky proskleným stěnám je možné obdivovat kamenné zdivo i uvnitř kavárny. Po setmění se nasvícené gotické ruiny stávají oživujícím prvkem stavby a celé ulice. Druhé patro připomínající odlitek z jednoho kusu betonu, takřka ‚leží‘ na proskleném prvním patře a jeví se jako levitující. Ve skutečnosti je však vyneseno ocelovými sloupy,“ popisuje autor návrh, který získal také ocenění Stavba Jihomoravského kraje – Obnova památek.

Architekt František Novák

Tomu, že podle jeho návrhu Galerie Café Torzo skutečně jednou stála, nevěří. „Už jen z toho důvodu, že na daném místě stojí dům. Ironie celého projektu tkví v tom, že už při zadání na školní práci tam stála skoro omítnutá hrubá stavba. Vycházeli jsem tedy z původních podkladů. Přemýšleli jsme ve stylu ‚co by kdyby‘. Je otázka, jestli by památkáři vůbec dovolili postavit tak odvážnou stavbu v centru Znojma,“ přemýšlí architekt.

Jeho práce zvítězila mezi 71 přihlášenými ideovými studiemi na téma Nový život pro stará místa. Soutěžní projekty ukáže putovní výstava.

Znojmo si podle Nováka drží historický ráz důstojně. „Pro architekturu také platí – respektovat historii. Avšak respektovat nemusí nutně znamenat kopírovat naše předky. Žijeme v jiné době a té by měla odpovídat i architektura. Navázat vhodný dialog mezi tradiční a moderní architekturou je podle mě jedna z cest,“ říká student.

Ocenění veřejnosti bere stejně vážně jako odborné. „Mám opravdu radost, že v zemi, kde se vnímá architektura či architekt jako něco nadbytečného a nedůležitého, si i laická veřejnost najde chvíli na prostudování tématu architektury. To mi dělá možná větší radost než samotné ocenění,“ směje se.

Nové stavbě chybí něco neuchopitelného, říká architekt

Zchátralé objekty a jejich přeměnu si užívá. „Baví mě přeměňovat nefunkční věci v něco nového a krásného. Je to svým způsobem recyklace. Taková rekonstrukce bývá bohužel mnohdy složitější a také dražší než nová stavba. Ale nové stavbě kolikrát něco chybí, něco neuchopitelného, co právě ve starém člověk najde,“ podotýká.

Na stole má momentálně rozdělanou rekonstrukci interiérů rodinného domu v Plzni. „I když bych se měl raději věnovat přípravám na diplomový projekt, zkouším také nějaké grafické soutěže, kterými se spíše bavím,“ uzavřel.