Obce a města na jihu Moravy zatím nezaměstnané moc nevyužívají,l stěžují si totož, že jim úřady práce nechtějí přispívat na pracovní pomůcky. (Ilustrační snímek)

Obce a města na jihu Moravy zatím nezaměstnané moc nevyužívají,l stěžují si totož, že jim úřady práce nechtějí přispívat na pracovní pomůcky. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Armádu metařů z „pracáku“ obce nechtějí, není na smetáky

  • 28
Na jihu Moravy by mohlo zametat ulice či uklízet více než dvacet tisíc nezaměstnaných. Úřad práce jim ale odmítá platit smetáky či rukavice. A města na ně dát peníze také často nechtějí. Tvrdí, že nemají z čeho.

Ačkoliv takovou povinnost zákon přisuzuje úřadu práce, ten kvůli nízkému rozpočtu chce pomůcky po obcích, které to mnohdy odmítají. O problému už úřad práce jednal i se Svazem měst a obcí.

"Úřad práce s námi nechce diskutovat. Předložil nám jediný nevýhodný návrh smlouvy, na které trvá. Znojmo si ale nemůže dovolit zaplatit třeba i dvěma tisícům případných pracovníků pomůcky," konstatoval ředitel sociálního odboru Znojma Karel Burdík. Právě v ulicích vinařské metropole tak nezaměstnané při úklidu ulic zatím vidět nebude.

Ředitel jihomoravského úřadu práce Jan Marek se námitkám brání. Podle něj v napjatém rozpočtu peníze na smetáky či kosy nemá a připomenul, že obcím úřad pomůže až patnáctitisícovým příspěvkem na plat takzvaného předáka, který by jednotlivé skupinky nezaměstnaných kvalifikovaně vedl.

"Je to významná částka. Starostové si musejí uvědomit, že pokud si na stříhání keřů nebo zametání někoho najmou, tak mu budou platit mzdu třeba padesát korun za hodinu, takže i s uhrazením pomůcek se jim veřejná služba pořád vyplatí více," dodal Marek.

Obávají se i kvality odvedené práce

Za takových podmínek zatím uzavřel úřad práce přibližně 340 smluv, které veřejnou službu zajistí asi osmi stovkám nezaměstnaných, jenž jsou v evidenci úřadu práce déle než rok. To Marek považuje za úspěch. "Žádnou obec nenutíme, aby se zapojila do veřejné služby," upozornil Jan Marek.

Města, která s prospěšnou prací nezaměstnaných dlouhodobě počítala, ale mnohdy příliš na výběr nemají. "Nakonec nám nezbylo nic jiného než smlouvu podepsat. Ročně nás to přijde asi na 200 tisíc, ale doufáme, že přínos pro město bude větší," uvedl starosta Židlochovic Vlastimil Helma (ODS).

Obává se však, že výkony lidí, které do práce bude místo finanční odměny hnát jen hrozba ztráty dávek, nemusejí být moc valné.

"Myslím, že motivace bude velice špatná. Předchozí stav, kdy si lidé veřejně prospěšnými pracemi mohli přivydělat k podpoře, považuji za lepší řešení," potvrzuje šéf slavkovských Technickým služeb Radoslav Lánský.

Celostátní jednání mezi úřadem práce a Svazem měst a obcí nejistotu měst na jihu Moravy zatím příliš nerozptýlila. "Ohlasy od obcí jsou smířlivé tak z poloviny. Je důležité, abychom přesně věděli, s jakými podmínkami ve vztahu k počtu míst na veřejně prospěšné práce mohou jednotlivé obce počítat, což je zatím nejasné," vysvětlil Petr Schlesinger ze Svazu měst a obcí.