Několik desítek farmářů s traktory, vlečkami i arvami zablokovali vjezd do

Několik desítek farmářů s traktory, vlečkami i arvami zablokovali vjezd do mlékárny v Olešnici | foto: Radek Miča, MAFRA

Asi stovka farmářů zablokovala mlékárnu v Olešnici, bojují o přežití

  • 8
"Mlékárna a řetězce řeší byznys, farmářům jde o život". Přesně to si myslí zemědělci z Blanenska, kteří ve čtvrtek zablokovali mlékárnu v Olešnici. Necelé dvě hodiny do ní nepustily cisterny přivážející čerstvé mléko, neprojely ani kamiony odvážející výrobky z ní.

"Výkupní cena mléka je tak nízká, že nám nezaručuje ani normální přežívání. Mléko prodáváme za 6,30 až 6,50 za litr. Ceny drží dole hlavně obchodní řetězce. Je to ale neudržitelné," argumentoval předseda představenstva Okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl.

"My teď bojujeme alespoň za cenu 7,50 korun za litr. Potřeba by ale byla cena 9 až 10 korun," dodal. Zemědělci podle něj živoří. A výrobu mléka musejí dotovat. Někteří už dokonce začali vybíjet nebo prodávat stáda. Chov 230 dojnic zrušili například v Doubravici nad Svitavou a další chovatelé o tom uvažují.

Několik desítek farmářů s traktory, vlečkami i arvami zablokovali vjezd do mlékárny v Olešnici

Právě proto také dorazili na protestní demonstraci a přistavěnou techniku přizdobili hesly jako "Sedláci musí být žebráci?", "Méně krav v ČR vyrovná více volů" nebo "Opuštěný pejsek se řeší, 390 tisíc krav nikoho nezajímá".

Jinde v Olešnici se ale akce neprojevila. V ulicích mimo okolí mlékárny nebylo vůbec poznat, že nespokojení zemědělci protestují. Přesto se místní chodili k mlékárně přesvědčit, jak blokáda vypadá.

Snižují platy. A vybíjejí stáda

"Za posledních dvacet let jsme zredukovali chov na čtvrtinu. A stavy dojnic stále snižujeme, teď o dvacet kusů měsíčně, s tím jdou ale i býci, jalovice a další. Obávám se, že brzy skončíme na úřadu práce," zlobil se Karel Král, zootechnik Ledeka Letovice, s pětistovkou dojnic největšího producenta mléka v okrese.

Šetří se, kde to jde. I současných šest padesát, za které se litr mléka vykupuje, totiž ještě nedávno byla kýžená cena. "Do konce září jsme mléko prodávali za 5,60 korun. Oproti předchozím rokům jsme tak jen za první měsíce přišli na tržbách o sedm milionů korun, to je pro podnik, který má 80 zaměstnanců, katastrofa," popsala ředitelka firmy Zepo Bořitov Ludmila Slavíčková.

Několik desítek farmářů s traktory, vlečkami i kravami obsadili vjezd do mlekárny v OlešniciNěkolik desítek farmářů s traktory, vlečkami i arvami zablokovali vjezd do mlékárny v Olešnici

"Zastavili jsme veškeré investiční akce, nemůžeme opravovat, snižovaly se i platy," dodala. "Průměrný plat je teď u nás 70 korun na hodinu, asi 16 až 18 tisíc hrubého. Takovou výplatu nosí domů živitelé rodin," doplnila účetní Zepa Olga Alexová.

Vozit chtějí mléko za hranice

Jen na Blanensku denně necelých šest tisíc krav nadojí zhruba 80 tisíc litrů mléka. Zemědělci teď varují, že pokud se výkupní ceny nezvednou, buď zruší chovy, nebo hektolitry mléka prodají do zahraničí.

Tvrdí, že situace je pro to příznivá, za hranicemi je totiž mléka nedostatek. A chovatelé krav by za ně dostali i více peněz.

"V polovině roku, kdy jsme mléko vylévali na pole, nebylo kam dát, farmáři dostávali od mlékáren výpovědi smluv. Teď je to naopak. Mléka je v Evropě nedostatek, navíc výkupní ceny jsou kolem 33 centů za litr. Některým mlékárnám už jsme začali vypovídat smlouvy," popisuje Pavel Sáňka z odbytové organizace zemědělců Mlékoop.

Další demonstrace přibudou

Čtvrteční protest více než stovky zemědělců v Olešnici doplnila i blokáda mlékárny Miltra B v Městečku Trnávka na Svitavsku. Další ale zřejmě přibudou.

"Zatím je to výstražná manifestační akce, která má upozornit na problém. Není to masové jako v létě, tento protest se totiž organizuje zdola, obrátili se na nás jednotliví zemědělci. Další akce ale budou na různých místech už příští týden. Je třeba něco udělat rychle, aby se zamezilo vybíjení stád," vysvětlil šéf Agrární komory Jan Veleba, který do Olešnice také dorazil.

Zemědělce překvapivě podpořil i zástupce majitele olešnické mlékárny. "Situace v zemědělství je poslední dva roky katastrofická, s protestem souhlasím. Cena by podle mého měla být osm až devět korun. Nemůžeme ale nic udělat, pokud se vyšší cenu nepodaří přenést k prodejcům, tedy do obchodních systémů," vysvětlil Oldřich Gojiš.

Několik desítek farmářů s traktory, vlečkami i arvami zablokovali vjezd do mlékárny v Olešnici

S protestujícími zemědělci i zástupci odběratelů teď chce jednat. "Pokud by nám zemědělci přestali mléko dodávat, byl by to pro nás krach," dodal.

Sami demonstranti tvrdí, že ani oni mlékárny za současnou situaci neviní. I proto včera v Olešnici také nakonec blokádu uvolnili zhruba půl hodiny před ohlášeným koncem, protože se před areálem začaly řadit cisterny s čerstvě nadojeným mlékem.

"Začali jsme dříve, tak také dříve skončíme. Naším cílem není způsobit mlékárně škodu 200 nebo 300 tisíc, víme, že problém je u obchodních řetězců," potvrdil Vystavěl.

Jasno má i o dalším postupu. Když se výkupní cena nezmění zatím alespoň na požadovaných 7,50 korun, protesty chtějí přesunout před obchodní řetězce.