Brněnská hvězdárna otevřela vesmírnou galerii Říše mlhovin. Zahájení výstavy se...

Brněnská hvězdárna otevřela vesmírnou galerii Říše mlhovin. Zahájení výstavy se zúčastnil i americký astronaut John–David F. Bartoe. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nesnažte se být jako váš otec, radí astronaut, který otevřel Říši mlhovin

  • 1
V roce 1985 zažil jeden z nejdramatičtějších startů raketoplánu, který kvůli výpadku jednoho z motorů musel oběžné dráhy dosáhnout za provizorních podmínek. Ve středu americký astronaut John-David F. Bartoe otevřel Říši mlhovin v brněnské hvězdárně.

Při přestřihnutí pásky vesmírné galerie tvořené desítkami pestrobarevných snímků mu asistoval také ruský kosmonaut Sergej Vasiljevič Avdějev.

„Fascinuje mě, jak obrovský vesmír je. Jen když se rozhlédneme po výstavě, vidíme tisíce a tisíce hvězd. Doopravdy jsou jich ale miliardy,“ vypráví nadšeně Bartoe.

„A my jsme malinkou součástí toho všeho. To ale neznamená, že bychom byli malí i v mysli. Máme velkou mysl a hlavně touhu objevovat,“ doplňuje americký astronaut.

Jaká je nyní největší výzva v objevování vesmíru?
Je velmi, velmi technicky náročné se zvednout ze zemského povrchu a dostat se minimálně na oběžnou dráhu. Jakmile tam doletíte, pak už je všechno mnohem jednodušší. Množství energie, kterou potřebujeme, abychom se ze Země dostali na oběžnou dráhu, nám stačí na to, abychom doletěli z dráhy na Mars a zase zpátky.

Co byste poradil mladým lidem, kteří by se rádi stali astronauty?
Všichni jsme narozeni k tomu, abychom objevovali. Důležité tedy je mít touhu poznávat nové věci a zabývat se tím, co nás zajímá nejvíc. Když jste mladí, nesnažte se být stejní jako váš bratr, otec nebo někdo jiný. To by nemělo být vaší motivací. Motivovat by vás mělo to, na čem vám opravdu záleží. Pak budete žít šťastný život.

Říše mlhovin

Lidé se mohou v exploratoriu brněnské hvězdárny nechat pohltit magickými snímky nebo si poslechnout vesmírný světelný signál převedený do zvukové stopy.

Planetárium představuje svět vesmírných mlhovin a vzdálenějších hvězd touto formou poprvé.

„Exploratorium funguje už pět let, zatím jsme tu ale měli pouze expozici věnovanou sluneční soustavě," vysvětlil zástupce ředitele hvězdárny Pavel Gabzdyl, který společně s Janem Píšalou za přípravou galerie stojí.

A jaké musí mít astronaut předpoklady?
Abyste se mohli stát astronautem, potřebujete mít titul z technického univerzitního oboru a mnoho pracovních zkušeností, abyste ukázali, že jste se tam něco naučili. Astronauti bývají většinou 35 až 40 let staří, když jsou vybráni. Takže si už musíte něco odžít, než tam dojdete. Ale ať už děláte cokoliv, vždy si musíte být jistí, že to milujete. Nemůžete se stát astronautem jen proto, že to dobře zní.

Myslíte si, že úspěchy ve vesmírném programu mohou zaznamenávat jen velmoci, nebo je na tomto poli místo i pro menší země typu České republiky?
Určitě je. Všechny malé země jsou důležitou součástí vesmírného programu. Celá Evropská kosmická agentura se skládá z malých zemí. Zrovna nedávno jsem slyšel někoho říkat, že v Evropě existují dva druhy zemí. Malé státy a státy, které o sobě ví, že jsou malé. Menší země se podílejí na vesmírném programu různými způsoby a my to moc rádi vidíme. Spojené státy milují, když mohou pracovat s Evropou. Evropa se skládá z mnoha drobnějších celků, a proto je v mezinárodní spolupráci expertem. A Američani se od ní mohou učit, jak s ostatními vycházet.