Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Ať žije hákový kříž!“ zpíval kytarista skupiny, která míří na Brněnsko

Jihomoravská policie je ve střehu. Pravicoví extremisté chystají na Brněnsku koncert, na který by mohlo dorazit kolem tří set lidí. Organizátoři doknce na akci pozvali několik hudebních skupin, které se hlásí k militantní neonacistické organizaci Blood&Honour.

Aktivisté Antifašistické akce upozorňují, že by se o víkendu na utajovaném místě v okolí jihomoravské metropole mělo sejít několik stovek neonacistů z Česka, Slovenska a Maďarska. Přijedou na vystoupení švédské rockové skupiny Saga a maďarské Verszerzödes.

Akce se jmenuje neutrálně Rock and Metal, ale pozvané kapely se otevřeně hlásí k rasismu a neonacismu a pozvánky na akci jsou umístěny na rasistických diskusních serverech.

"Obě kapely jsou napojeny na evropské neonacistické hnutí," uvedl Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská svoboda. Míní, že by mohlo jít o největší akci pravicových extremistů tohoto léta.

Policejní odborníci z protiextremistického oddělení o akci vědí a její přípravy sledují. "Víme i kde se má konat, sledujeme internetové diskuse o ní. V případě, že bude narušen veřejný pořádek, zasáhneme," řekla iDNES.cz mluvčí brněnské policie Jana Šípková.

Obaly desek skupiny Verszerzödes

Obaly desek maďarské skupiny Verszerzödes

Policie je připravena akci zdokumentovat a případné porušení zákona řešit později. Tento postup ovšem Cakl zpochybňuje - podle něho je totiž uznání takto získaného důkazu při případném soudním řízení komplikovanější.

Krev a čest a Ku-klux-klan
Se členy skupiny Saga vyšel obsáhlý rozhovor v aktuálním čísle magazínu Blood&Honour. V jejich repertoáru lze najít i skladby vyhlášené rasistické anglické skupiny Skrewrider. Kytarista skupiny Jock Karlsson v jednom z vedlejších hudebních projektů například zpíval: "Ať žije hákový kříž, ať žije holokaust."

"Saga nedávno vystoupila v německých Drážďanech na Sachsentag, kterou organizovala německá neonacistická strana NPD," upozorňuje Ondřej Cakl.

Přestože tato akce byla zakázaná, sjelo se na ni několik stovek extremistů, kteří se poté střetli s těžkooděnci. Mezi zraněnými byl i český fotograf Stanislav Krupař. - čtěte Neonacisté zbili v Německu českého fotografa

Ani o angažovanosti Verszerzödes není pochyb. V klipu Meggyújtják vzdávají hold americkému rasistickému hnutí Ku-klux-klan. V jiné skladbě nazvané Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer pro změnu obdivují Hitlerovu Třetí říši.

Situaci trochu komplikuje to, že jediný soudní znalec v oboru extremismus Miroslav Mareš před měsícem požádal o uvolnění z funkce. Ministerstvo spravedlnosti za něho přitom zatím nenašlo náhradu.

"Jelikož agenda soudního znalce v oboru extremismu je jednou z nejnáročnějších, a to jak profesně, co do požadované erudice, tak lidsky, není nalezení ideálního kandidáta věcí jednoduchou," popsala těžkosti Pospíšilova resortu jeho mluvčí Zuzana Steinerová.

Detektivové si z toho ovšem podle Šípkové těžkou hlavu nedělají. "Dokážeme projevy extremismu vyhodnotit i bez jeho přítomnosti," říká policejní mluvčí.

Některé skupiny účast odřekly
Právě Mareš si při odchodu z oboru stěžoval, že se za něho policisté často schovávali. Poukazoval na fakt, že mají dost pravomocí zasáhnout, pokud rozpoznají projevy extremismu.

Původně organizátoři pozvali sedm kapel. Některé ale poté, co se dozvěděly, že byly pozvány na neonacistický festival, účast odřekly.

"Po převzetí plakátů a letáků jsme totiž zjistili, že na zmíněném koncertě vystupují kapely s podezřelým politickým zázemím. Ano, mluvíme tu o ultrapravicově orientovaných sympatizantech. Naší reakcí bylo okamžité odřeknutí akce," stojí v prohlášení jedné z nich, skupiny Spasm.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.