Snímky různých emocí pomohou autistickým dětem s jejich rozeznáváním. Ilustrační snímek

Snímky různých emocí pomohou autistickým dětem s jejich rozeznáváním. Ilustrační snímek | foto: AP

Hněv i radost. Psychologové sbírají fotky emocí do hry pro malé autisty

  • 0
Radost, překvapení, strach, smutek, hněv a znechucení. Snímky zachycující šest základních lidských emocí shromažďují psychologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Poslouží jako základ pro novou hru, která na počítačích či mobilech pomůže dětem s poruchou autistického spektra.

„Díky ní si dítě postupně vytvoří osobní databázi, jak různé emoce vypadají. Lépe tak rozpozná to, co uvidí v reálném životě,“ vysvětlil vedoucí psychologického ústavu filozofické fakulty Pavel Humpolíček.

Přispět do projektu může každý, a to prostřednictvím webové stránky www.emoce.info, kam lidé mohou posílat své autentické fotografie zachycující dané pocity a zároveň hodnotit již vložené. Aby vědci mohli použít ty nejvýstižnější, potřebují mít na výběr z několika tisíc.

Databáze by měla hravou formou pomoci rozpoznávat emoce například dětem s Aspergerovým syndromem. Lidé s poruchou autistického spektra totiž své okolí vnímají jinak než zbytek společnosti, proto často nereagují tak, jak se od nich očekává.

Na vývoji se podílí studentské týmy

„Autistické děti mají s rozpoznáváním i projevováním pocitů potíže, proto by pro ně hra mohla být přínosem,“ uvedl Ladislav Bušek z jihomoravské pobočky Asociace pomáhající lidem s autismem.

Nápad se líbí i rodičům. „Takový způsob učení považuji za skvělý nápad. Budu velmi ráda, když něco takového vznikne,“ ocenila koncept Dana Glasslová, maminka dívky trpící autismem.

Navržená hra je součástí terapeutického projektu Newron, na němž psychologové spolu s informatiky z Masarykovy univerzity pracují už od roku 2012. Prostřednictvím aplikace složené ze sady jednoduchých her chtějí podpořit rodiny dětí s psychosociálními obtížemi.

Práce na projektu ale vytvořením databáze emocí neskončí. „Newron vnímáme jako průběžně rostoucí a vyvíjející se. A to také díky napojení na studentské týmy, které se mimo jiné podílejí na technologickém vývoji,“ zhodnotil vyhlídky do budoucna Humpolíček.

Aplikace bude zdarma

Vliv na další směřování programu proto budou mít jak nové vědeckovýzkumné poznatky, tak podněty lidí, kteří jej používají.

Snaha přizpůsobit software potřebám uživatelů je pro jeho tvůrce klíčová.

„Máme reakce nejen od rodin s dětmi s diagnostikovanou poruchou autistického spektra, ale i od zařízení, která se na tyto děti a dospívající zaměřují. V této fázi nás více než kladné ohlasy zajímají podněty sloužící pro další rozvoj programu,“ dodal Humpolíček.

Aplikaci vědci nabízejí zdarma ke stažení na internetu. Nově je ji možné využít nejen na počítačích, ale také tabletech a mobilních telefonech s operačním systémem Android. Hra s fotografiemi emocí by měla být dětem k dispozici na začátku příštího roku.