Miloš Štědroň, pedagog a skladatel

Miloš Štědroň, pedagog a skladatel | foto: MF DNES

Autor písní Balady pro banditu slaví sedmdesátiny knihou i koncertem

  • 2
Brněnský skladatel a profesor hudební vědy na Masarykově univerzitě Miloš Štědroň slaví sedmdesáté narozeniny. Autor hudby ke slavné divadelní hře Balada pro banditu k výročí dostane i vzpomínkovou knihu a koncert brněnské filharmonie.

S bačkorami u krbu však Štědroň rozhodně sedmdesátku nevyhlíží. "Teď momentálně trávím hodně času přípravami muzikálu Divá Bára, který bude mít v březnu premiéru v Městském divadle. V úterý jsme měli první čtenou zkoušku," prozradil jubilant.

Výčet toho, čím vším se zabývá, je velmi dlouhý. "Miloš Štědroň, to opravdu není jen Balada pro banditu, ale řada krásných skladeb vokálních, symfonických nebo nádherných scénických hudeb," vysvětluje redaktorka Českého rozhlasu Olga Jeřábková.

Právě ona sestavovala knihu nazvanou "Přijdu za poledne. Miloš", která se skládá ze vzpomínek samotného Štědroně a příspěvků jeho přátel. "Všichni, které jsem požádala o článek o panu profesorovi, zareagovali stejně. Řekli jen - a jak rád," popsala Jeřábková vznik knihy čítající sto padesát stran.

A sestava zmíněných přispěvatelů je více než silná: Milan Kundera, Miroslav Donutil, Iva Bittová, Dáša Bláhová... A samozřejmě spoluautor legendární Balady a Štědroňův přítel Milan Uhde.

Oblíbený Leoš Janáček

Samotný křest knihy se koná  20. února v Huse na provázku po dalším z představení, pod kterým je Štědroň podepsán - Leoš aneb Tvá nejvěrnější, který se věnuje životu skladatele Leoše Janáčka.

Janáček je také jedním z nejčastějších objektů profesorova vědeckého bádání. A bude také skladatelem, jehož díla uvede o dva dny později brněnská filharmonie při koncertu na počest Štědroňových kulatin. Samozřejmě, že spolu s oslavencovou vlastní hudbou.

Miloš Štědroň vystudoval filozofickou fakultu v Brně a Janáčkovu akademii múzických umění. Od roku 1994 je profesorem. Komponuje orchestrální, komorní a vokální koncertní skladby a hudbu pro lidové nástroje. V hudební vědě se zabývá především 20. stoletím.