Jaroslav Rudiš na autorském čtení v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Autorská čtení se přehoupla do druhé půle, na řadu přijdou Lustig či Ajvaz

  • 0
Nebude laciné tvrdit, že pomyslným hlavním městem české literatury se už tradičně v červenci stává Brno. Festival Měsíc autorského čtení dnes vstupuje v Divadle Husa na provázku do druhé poloviny. Letos slaví desáté výročí a přivítá rekordních 125 autorů z Česka, Rakouska a Německa.

"Největší návštěvnost měl zatím Ivan Klíma. Přišlo na něj 225 diváků, někteří museli sedět na zemi," vzpomněl rekord festivalu organizátor Petr Minařík.

očekávaní autoři

Jiří Gruša, neděle 19. července ve 20.30 Morálka, estetika, dějiny a politika. Česky i německy píšící básník a esejista. Prezident mezinárodního PEN klubu.

Patrik Ouředník, sobota 25. července ve 20.30 Překladatel, esejista a žánrově všetečný spisovatel s vytříbeným citem pro lexikálně-stylistické prostředky, stejně jako se zálibou v mystifikaci, experimentu a hře.

Arnošt Lustig, pondělí 27. července ve 20.30 Jeho bohaté dílo - novely Dita Saxová, Můj známý Vili Feld, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou vyrůstá z tragické válečné zkušenosti.

Michal Ajvaz, pátek 31. července ve 20.30 Vystudoval češtinu a estetiku. Nyní je ve svobodném povolání.

Jeho kolega a ředitel festivalu Pavel Řehořík zase zdůrazňuje, že letošním úspěchem je návštěvnost podvečerní rakouské linie: "Denně přijdou až čtyři desítky posluchačů."

Ošklivé počasí na začátku července festivalu hrálo do karet. "Máme o pětinu vyšší návštěvnost než loni," uvedl Minařík.

Čtvrteční šestnáctý den akce přivítá v 19 hodin ve velkém divadelním sále dvojici autorů z Brna a Stuttgartu. "Brněnské barvy hájí Bogdan Trojak, který je sice ze Slezska, ale žije v jihomoravských Bořeticích," komentoval program Řehořík.

Trojak tentokrát nebude číst z prózy, ale básně. "Už dobře dva roky jsem poezii veřejně nečetl, takže se těším, ale mám i trému," přiznal Trojak, který je právě díky veršům laureátem dvou nejprestižnějších českých uznání: Ceny Jiřího Ortena a ocenění Magnesia Litera za svou poslední sbírku Strýc Kaich se žení.

Na jevišti se s Trojakem potká Jochen Weeber ze Stuttgartu, což je autor několika povídkových sbírek a také performer. Vymyslel kupříkladu takzvaný čtecí automat, který po vhození mince přečte ukázku z libovolného díla světové literatury.

Večerní program patří Janu Novákovi, který žije částečně v Chicagu a Praze. "Autorská čtení mám docela rád, reakce jsou prostě jiný než to, co vám řekne kámoš v hospodě," svěřuje se Novák, který byl scénáristou Formanova Valmonta a režisérem filmu Občan Havel jede na dovolenou.

Festivalová nej...

Měsíc autorského čtení získal i letos mnoho festivalových perliček. Z úst diváků při besedách podle Minaříka nejčastěji padal dotaz, jaký má konkrétní autor názor na Moravu. Nejvíce dní se na festivalu zdržel spisovatel Pavel Kohout se svojí ženou Jelenou. „Týden poctivě navštěvoval všechna čtení,“ prozradil Minařík.

Nejvíce se čtenářkám prý věnoval Michal Viewegh, který skupiny přátel po čtení pozval i na diskotéku mezi divadlem a hotelem, kde bydlel. Nejdelší besedu absolvoval Jiří Stránský, který odrážel otázky publika bezmála hodinu a půl. Čtení pak nejvíc protáhla Lenka Procházková. Doporučených čtyřicet minut prodloužila na více než dvojnásobek.

K očekávaným vrcholům budou patřit ještě čtení Jiřího Gruši, Patrika Ouředníka, Arnošta Lustiga a Michala Ajvaze.