Centrum pro bezdomovce v brněnském Bronxu vyrostlo v roce 2008, azylový dům už však obyvatelé Židenic odmítli. Ilustrační foto

Centrum pro bezdomovce v brněnském Bronxu vyrostlo v roce 2008, azylový dům už však obyvatelé Židenic odmítli. Ilustrační foto | foto: Oblastní charita Brno

Azylový dům Žideničtí odmítli, evropské peníze tak půjdou na opravy Bronxu

  • 11
Ještě minulý týden to vypadalo, že v Židenicích město postaví azylové domy a vystěhuje sem neplatiče z Cejlu a Bratislavské ulice, jimž se v Brně přezdívá Bronx. Z plánu sešlo. Podle náměstka primátora Daniela Rychnovského definitivně, podle místostarosty Židenic to konec být nemusí.

"Projekt byl odsouzen k záhubě. Budil u lidí negativní emoce a my ho nikomu násilím vnucovat nechceme, proto jsme celý proces zastavili už teď," vysvětlil Rychnovský.

Uvedl také, že na rozhodování se musí podílet i městská část. A protože Žideničtí domy nechtěli, nemělo cenu je projednávat.

Místostarosta Židenic Marek Svitavský, jeden z autorů petice, má o dalším dění pochybnosti. "Za čtrnáct dní budou volby a těžko říct, jak se k záměru postaví nové vedení Brna. Uděláme všechno proto, aby se tento projekt neuskutečnil," řekl.

Proti stavbě občané Židenic podepisují petici a sami ji distribuují dál. "Koalice na městě měla silného protihráče, a to lid. Je jedině dobře, že projekt stáhli," uvedl starosta Židenic Roman Vašina.

"Celé se to zpolitizovalo. Aféry se před volbami hodí a vznikla jen hysterie," komentoval Rychnovský a dodal, že místo azylových domů má teď vedení města v plánu opravy domů v lokalitě mezi ulicemi Bratislavská a Francouzská.

Ve vnitrobloku chtějí místo tmavého kouta, kam chodí narkomani, vybudovat park s vrátným.

Nové předložení návrhu zastupitelstvu nehrozí ani po volbách. "Spíš se zaměříme na kultivaci prostředí brněnského Bronxu," doplnil Rychnovský.

Dodal také, že i na opravy v této lokalitě může město získat dotace z Evropské unie. Azylové domy byly podle něho jen jednou z možností, jak tyto peníze čerpat.