Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Babyboom v Brně slábne, dostat dítě do školky bude i tak složité

  • 2
Také letos se musí rodiče malých dětí v Brně připravit na to, že pokud je chtějí dostat do školky, bez pevných nervů to nepůjde. Vedení magistrátu ale uklidňuje, že do mateřinek se dostanou všechny tříleté a starší děti. To by bylo po několika letech poprvé, ještě loni jich asi 550 mělo smůlu.

„Zatím neodhadneme, kolik dětí se dostane do školek. Babyboom by měl ale končit, v nejhorším případě by měla být situace stejná jako loni (více o loňské situaci najdete zde). I když uvidíme, protože letos přibylo tři sta nových míst v Líšni a Černých Polích,“ popsala Klára Liptáková (KDU-ČSL), náměstkyně brněnského primátora.

Nové třídy se plánují ještě ve Slatině, na Brně-sever a v Židenicích. Radnice ale budou čekat, jak dopadne letošní zápis, a teprve podle toho začnou budovat nová místa.

Jak se přihlásit do školky v Brně

Na webu zapisdoms.brno.cz vyplní rodič formulář přihlášky, který vytiskne a odnese potvrdit dětskému lékaři. Do každé školky se podává samostatná přihláška. 2. nebo 3. března osobně odevzdá přihlášky ve vybraných školkách. Přiloží k nim rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče a doklad o bydlišti v Brně (např. nájemní smlouvu). Od 9. března bude možné na webu sledovat, zda se dítě do školky dostalo.

Od začátku týdne si mohou rodiče na webu zapisdoms.brno.cz vyplnit a stáhnout přihlášku, kterou na začátku března odnesou do vybrané školky (více o webových stránkách jsme informovali zde). Martin Jelínek, vedoucí magistrátního odboru školství, potvrzuje velký zájem.

„Volných míst je 2 908, po dvou dnech evidujeme 1 571 vydaných přihlášek,“ vypočítal Jelínek. Kritéria pro přijetí ale nezohledňují rychlost přihlášky, nejdůležitějším je věk dítěte a jeho trvalé bydliště.

Čekat a doufat

Rodiče si nebudou moci příliš vybírat, do jaké školky dítě umístí. „Nejmladší děti se dostanou tam, kde bude volné místo. Pokud si rodiče dětí starších tří a půl let dají přihlášky na více škol, tak už si můžou vybrat tu, která je nejblíž místa bydliště,“ popsal Jelínek.

Některým rodičům tak nezbude než čekat, ve které školce se v dalších měsících uvolní místo. „Čtyřem pětinám elektronický zápis ulehčí situaci (protože ve většině školek bude rychle jasné, kolik dětí přijmou, pozn. red.), zbylá pětina se bude muset doptávat u vedení škol, zda se neuvolnilo místo,“ dodal Jelínek.

Podle zákona může být elektronicky podporovaný zápis pro ředitelky 137 brněnských školek pouze podpůrným zdrojem informací. Poslední slovo při přijetí nemá magistrát, ale ředitelka dané školky.

Náměstkyně Liptáková dodává, že i když už místa ve školkách vesměs budou, netýká se to některých městských částí, kam se v posledních letech přistěhovalo hodně mladých rodin.

„Na sídlišti Kamechy v Bystrci se už několik let plánuje šestitřídní mateřská škola, která by tamní situaci vyřešila. Nemůže se ale začít stavět, dokud nebudou hotová všechna povolení,“ řekla Liptáková. To by mohlo být nejdříve za dva roky.

K celoměstskému zápisu se poprvé připojila i největší městská část Brno-střed, která jej dosud odmítala. „Rodiče mohou on-line sledovat průběh přijímacího řízení, odhadnou, jestli má dítě reálnou naději na přijetí, bodování je transparentní a taky mohou podat víc přihlášek,“ vysvětlila místostarostka městské části Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL).

Kvůli kritériím budou mít problémy děti z Brna-střed, varuje opozice

Účast Brna-střed v elektronickém zápisu ale kritizuje opozice.

„O Brno-střed je vyšší zájem i mezi rodiči z jiných čtvrtí. Máme za to, že naše občany je proto třeba pozitivně diskriminovat tak, aby mělo místo bydliště větší váhu než věk dítěte. Celoměstská kritéria, která jsou zcela rovná, můžou způsobit problémy odhadem asi deseti procentům dětí z Brna-střed, které se tak nemusí dostat do školky blízko svého bydliště,“ popsal výhrady zastupitel Jindřich Zechmeister z ČSSD.

Podle bývalého starosty Libora Šťástky (ODS) se loni nedostalo do školek ve své městské části asi dvacet procent dětí z Brna-střed. To ale Dumbrovská odmítá. „Podle naší analýzy jsme vyhověli všem rodičům. Problém je jinde. Některé školky jsou oblíbenější než jiné a toto už ovlivnit nemůžeme,“ řekla Dumbrovská.

Není tak jasné, jestli se nakonec vybuduje plánovaná kontejnerová školka pro sto dětí na Křídlovické ulici. Bývalé vedení radnice vypracovalo projekt, který ale leží na magistrátu s žádostí o peníze.

„Zatím nemáme žádnou zprávu, že by nám peníze na školku město přiznalo. Pak je také otázka její naléhavé potřebnosti, protože z hlediska počtů dětí jsme teď už za boomem,“ myslí si místostarostka.