Hlavní hrdinové básní - strážníci. Ilustrační snímek

Hlavní hrdinové básní - strážníci. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hrabal díru a strkal do ní hlavu. Nadšenci objevují poetiku strážníků

  • 16
Poezie psaná perem strážníků. Ze zpráv městské policie se v Brně stávají básně. Nadšenci proměňují tiskové mluvčí strážníků v poety. Nezměněné výňatky z úředních popisů prostě jen rozdělují do veršů. Mezi lidmi mají velký úspěch, proto se chystá i básnická sbírka.

Tam u splavu seděl
zvláštně se chovající muž
který prý hrabal díru do země
a
strkal do ní hlavu.

Tisíce lidí se na Facebooku baví brněnskou poezií. Verše jako by místy vypadly třeba z Máchova Máje. Překvapivě ale nejsou dílem žádného nadějného básníka.

Skutečný autor? Zaměstnanci tiskového odboru Městské policie Brno.

Ukázka básní Městská Poezie Brno

slzy
v jejích očích
se objevily kvůli tomu
že má prý soudem
zakázaný pobyt
v Brně

pětadvacetiletý muž
bude správnímu orgánu vysvětlovat
návštěvu skákacího hradu

na vrcholku Parnasu
stojí muž
a hrozí
sebevraždou

z telefonu oznámil
mužský hlas
svůj vlastní
útěk
z brněnské
psychiatrické léčebny

zcela bez dozoru
se v neděli odpoledne
přesouvali Brnem
tři koně

poříční jednotka pomohla
bezradnému muži
dostat z přehrady
na břeh
hokejové branky
i lavičku

do restaurace vstoupila zákaznice
která si nebrala
servítky

ukázal kde se
pohřební urna
přesně nacházela
ta byla ve vodě
asi metr od břehu
a po jejím obvodu
byl text
moje milá babička

po třetí hodině ranní
obdrželi strážníci oznámení
že se v ulici Křižíkova prochází
po vozovce
ovce

Zdroj: www.facebook.com/mestskapoezie

Výňatky z tiskových zpráv popisujících zásahy brněnských strážníků jim zveřejňují nadšenci na facebookové stránce Městská Poezie Brno. Takzvané svodky přebásnili jednoduše - několika zmáčknutími klávesy enter textu prostě odsadili řádky.

„Tiskové zprávy strážníků mě svými příběhy bavily delší dobu. Pak jsem si všiml, že na některých místech do nich jejich autoři zkoušejí propašovat hravost. A když mohl Duchamp natočit pisoár a tím vyrobit sochu, můžeme my rozčlenit svodku a vyrobit báseň,“ odhalil svou totožnost jeden z provozovatelů stránky Marek Picha, který jinak pracuje jako odborný asistent na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Na Facebooku už nabrala stránka, kterou založil s pražskou modistkou Kateřinou Čadovou, přes tisícovku fanoušků.

Její zakladatelé ale důsledně trvají na tom, že jsou jen prostředníky, kteří poezii tiskového odboru strážníků přibližují lidem.

„Raději bychom zůstali v pozadí a neubírali slávu těm, kterým patří, tedy městským policistům a hlavně Brňanům,“ dušuje se Picha, který zároveň skládá poklonu mluvčím strážníků.

„Inu, brněnští hasiči nic moc, protože si zavedli zkratky a jsou ve svých svodkách takoví příliš efektivní. Slyšeli jsme, že prý Městská policie v Opavě dělá kvalitní poezii. Jsme si ale jistí, že brněnští strážníci jsou nejlepší,“ těší Pichu.

Podobnou poezii dělal už Blatný

Jejich počin hodnotí i odborníci. „Podobné pokusy učinit z autentických projevů života materiál pro poezii dělaly už avantgardy. V Brně pak například básník Ivan Blatný zapisoval útržky zaslechnutých hovorů a skládal je do básní nebo Leoš Janáček zaznamenával do not lidskou řeč, protože v ní slyšel autentické melodie,“ vykládá šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík.

Podle něj to ale budou mít autoři těžké - hrozí, že své čtenáře texty s jedním nápadem časem znudí.

Jednoho fanouška své facebookové stránky ale mají jistého. „Musím uznat, že některé básně jsou pro pobavení vynikající. Zdařile vytrhávají z kontextu vtipné pasáže svodek. Náš právní odbor takový počin nermoutí. Texty jsou veřejnosti určené a vlastně mohou i rozšířit povědomí o městské policii,“ usmívá se mluvčí brněnských městských strážníků Jakub Ghanem.

Nechybí tolik a bude s kolegy vydávaný autor. Na tištěný „soubor 156 básní nevědomky vytvořených tiskovým odborem Městské policie Brno“ totiž Picha a Čadová už sbírají peníze od dárců na serveru Startovac.cz.

Od pondělka už na sbírku s názvem Hořící pařez nastřádali pětinu z potřebných 40 tisíc korun. „Co nepadne na sazbu a tisk, věnujeme brněnskému útulku,“ dodal Picha.

Pětistovkou se autorům už rozhodli přispět sám mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem i ředitel městské policie Bohumil Šimek.