Minigolfista Jiří Bednář

Minigolfista Jiří Bednář | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Bednář: Minigolf je spíše jen koníček, uživit se tím nedá

  • 1
V době, kdy Jiří Bednář s kariérou minigolfisty začínal, bylo tehdejší Československo jedinou zemí východní Evropy, kde se tento "imperialistický sport" trpěl. "Nikde jinde než u nás minigolf neznali, ale na Západě už to byl tenkrát hodně rozšířený sport," vzpomíná současný prezident minigolfového klubu v brněnských Bohunicích.

K minigolfu jej přivedli kamarádi. Pět až sedm let hrál rekreačně, pak přešel na závodní úroveň. Ani dnes ale neplatí, že by ho minigolf živil. "Neznám žádného minigolfistu, který by si tímhle sportem vydělat dost peněz, spíše je to i na téhle úrovni pořád koníček," vysvětluje Jiří Bednář.

"Na začátku jsem byl na hřišti čtyřikrát týdně"
A dodává, že základním předpokladem pro dlouhodobé hraní golfu je mít chuť a čas pořádně trénovat. "Na začátku jsem na hřišti byl i třikrát až čtyřikrát týdně. Teď mi stačí ta samá hodinka až dvě jednou týdně," popisuje Bednář. Podle něj se základní údery může člověk naučit za rok až dva, to pravé umění ovšem spočívá v použití toho správného míčku.

"Každá z minigolfových drah má svůj určitý sklon a povrch s určitou odrazovostí. Podle toho zvolíte ten správný míček. A dokonce i na jednu dráhu použijete jiný míč, když bude pražit sluníčko, a jiný ve chvíli, kdy bude patnáct stupňů," líčí Bednář.

Minigolfista Jiří Bednář

A vypráví, že příprava na závody na určitém hřišti začíná vždy stejně -  jako velké a dlouhé testování. "Jenže pak se taky občas rozprší a vaše zkoušení je stejně na nic, takže musíte na závod míček risknout. Kdo to nezná, obvykle se hrozně diví," směje se Bednář.

Závody - obvykle na osmnáct úderů na osmnáct jamek
Testování ale obvykle nese své ovoce, takže se pak obvykle na závodech hraje hřiště takzvaně "na osmnáctku" - tedy všech osmnáct jamek zahraných na jeden úder.

Závodní hráč si za celou herní kariéru vystačí s jednou holí za zhruba dva tisíce korun, míčků už je potřeba více.
"Jedna sada jich čítá i padesát - podle terénů. Vyjdou na 300 až 400 korun. A určitě se mění častěji než hole,"  říká Bednář. Rekreační hráči jsou v tomhle směru ve výhodě. Všechno potřebné vybavení si obvykle půjčí přímo na hřišti. A vyjde je to na dvacet pět korun za jednu hru.

I možná proto se minigolfové kluby nerozrůstají o moc členů. "Nejsme uzavřená parta, pokud má někdo zájem, klidně se k nám může přidat. Ale lidé obvykle chápou minigolf jako rekreaci a radši si přijdou jen tak občas zahrát," uzavírá Bednář.

Čtěte zítra v MF DNES

Rady, tipy a seznam míst, kam zajít na jižní Moravě na minigolf, najdete v sobotním vydání regionálních příloh Brno a Jižní Morava MF DNES.

.