(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Blanenští bytový dům nechtějí, radnice ano. Spor bude muset řešit kraj

  • 1
Část obyvatel Blanska se už několik měsíců snaží bojovat proti výstavbě nového bytového domu v ulici 9. května. Petici podepsalo téměř tisíc lidí, přesto stavební úřad vydal územní rozhodnutí. Lidé se však odvolali a kauzu bude řešit kraj.

V novém domě má být šestadvacet bytů a má mít pět podlaží. Obyvatelům okolí se ale zdá příliš vysoký, moc hřmotný do malého prostoru a také si myslí, že kvůli němu přijdou o další zeleň a možná i trochu klidu. Že se sem zkrátka nehodí. A taky tvrdí, že tady bude, protože ho má stavět firma HOPA Group, kterou zastupuje Zdeněk Rizner, bratr šéfa blanenského stavebního úřadu Petra Riznera.

"Dům bude monstrózní, vyšší než ty, které stojí v okolí, a bude stát velmi blízko u stávajících domů," řekla Věra Vránová, která bydlí kousek odtud. Argumentů, proč stavbě domu brání peticí, má však ona i další lidé z okolí více.

"Stavba degraduje kvalitu bydlení v sousedních domech. Parkovací plochy navržené pro 46 automobilů spolknou převážně obyvatelé nového domu pro svou potřebu a komerci. Naopak více vozidel znamená hustší provoz a zhoršení životního prostředí i bezpečnosti obyvatel sídliště," píší mimo jiné v petici.

Blanenský starosta Lubomír Toufar připustil, že není nejšťastnější, když se u jedné stavby ocitne šéf stavebního úřadu a jeho bratr, tvrdí však, že blízké příbuzenské vztahy v postoji města ke stavbě tohoto domu žádnou roli nehrají, a navíc je šéf stavebního úřadu dlouhodobě nemocný.

Podle radnice dům splňuje požadavky, podle obyvatel ne

"Je to záležitost stavebního úřadu, město stavbu domu ani náhodou nijak neprotlačuje. Náš postoj je takový, že pokud splní všechno, co je k tomu potřeba, tak s ním nemáme problém," vysvětluje starosta. 

Lidé, kteří zorganizovali petici, však tvrdí, že pokud se dům postaví tak, jak ho architekt vyprojektoval, bude to v rozporu s územním plánem. Ten sice dovoluje, aby tady stál další bytový dům, ale stanovuje mimo jiné podmínku, jak velká plocha se může vzhledem k okolnímu prostoru přitom zastavět. A petiční výbor tvrdí, že tuto podmínku dům nesplňuje.

Podle stavebního úřadu tomu tak však není. "Dům splňuje požadavky o využívání území," uvádí se v územním rozhodnutí podepsaném Petrem Šamonilem, vedoucím oddělení stavebního řádu. Píše se o tom v části, ve které stavební úřad odůvodňuje, proč zamítl zhruba pět desítek připomínek k této stavbě.

"Nechceme to ještě vzdát, a tak jsme se odvolali na kraj," říká nyní Věra Vránová a přiznala, že už kvůli tomu psali i hejtmanovi a jednali osobně s některými blanenskými radními. Ti už se tím ale zabývat nechtějí. "Jednali jsme o tom na radě v době, kdy přišla petice podepsaná asi třemi stovkami lidí s tím, že se připomínky obyvatel v petici budou řešit v rámci územního řízení. Když pak přišly další podpisy, už jsme je jen vzali na vědomí," vysvětluje starosta Lubomír Toufar.

Podle něj je dobře, že územní rozhodnutí posoudí kraj. "Udělá to někdo nezávislý," dodal. "My zase věříme, že když nám nepomohlo město, ve kterém bydlíme, tak to snad udělá kraj," doplnila Věra Vránová.