Milan Daněk s ostrovany na Nové Guineji, druhém největším ostrově světa, který je rozdělen mezi Indonésii a stát Papua-Nová Guinea | foto: Alena Žákovská

Blanenští cestovatelé míří do země, kde se žije jako před 30 000 lety

  • 2
Cestovatelé Milan Daněk a Alena Žákovská z blanenského sdružení Horizont v dubnu odjeli do Itálie zaběhnout si padesátku. Mnohem náročnější výkon je však čeká v srpnu v Nové Guineji. Oba se tam podívají již poněkolikáté. Přípravy na expedici jsou již v plném proudu.

"V těchto dnech tam odletěl kamarád vyřídit povolení k výstupu na nejvyšší horu Carstensz Pyramid," říká Milan Daněk.

Nová Guinea je již téměř jistá, cestovatelé však ještě zvažují, jestli se nezastaví i na Andamanském souostroví.

Co vás láká na Nové Guineji?
Guinea je naprosto specifická záležitost, tam vždy zažijete něco, co nikde na světě. Setkáte se s věcmi, které si předtím ani nedokážete představit.

Co je na ní tak pozoruhodného?
Řeky tam tečou do kopce, jsou tam jedovatí ptáci a ryby, které žijí na suchu. A to si vůbec nevymýšlím, to je pravda.

Jak je možné, že řeka teče do kopce?
Protože je tam šest metrů rozdíl mezi přílivem a odlivem, takže dopoledne teče řeka dolů a odpoledne nahoru. Guinea, to je něco úžasného.

Mluvíte o ní, jako kdybyste tam už byl...
Alena Žákovská tam jede už popáté a já počtvrté. Je to druhý největší ostrov světa, takže je tam stále co objevovat, podíváme se do míst, kde jsme ještě nebyli.

A čím vás přitahuje Andamanském souostroví v Indickém oceánu?
Žijí tam lidé, lovci a sběrači - poslední živí svědkové pravěku, kteří se brání civilizaci se zbraní v ruce. Jestli je tedy pravda, co se o nich píše, tam jsme ještě nebyli. Je to území odříznuté od civilizace i kvůli tomu, že jsou tam vojenské prostory, a proto také nevíme, jestli se nám tam vůbec podaří získat povolení.

Ostrovan na Nové Guineji, druhém největším ostrově světa, který je rozdělen mezi Indonésii a státem Papua-Nová Guinea

Když jste se předloni vrátili z Konga, líčila Alena Žákovská, jak velké problémy jste měli s úředníky. Takové potíže vám v Guineji asi nehrozí.
Nás ani poklidná místa nelákají. Na Guineji působí osvobozenecké hnutí Papua Merdeka a hlavně je tam opravdová divočina. Buď hory, nebo bažiny, naprosto nepřístupná a silnice tam ani nejdou udělat. Velmi často tam prší a pralesy jsou skutečně nedotčené. Místní obyvatelé tam z velké části žijí téměř stejně, jako se žilo před třiceti tisíci lety. Samozřejmě i s Papuánci může být problém, už jsme s povstalci nepříjemnost zažili, ale je to něco jiného než v Kongu. Tam je opravdová válka.

Jaké tam bude počasí, asi dost velká vlhkost?
Na Nové Guineji prší téměř každý den. Tentokrát však na rovníku zažijeme i sníh. Vrchol Carstenszu leží nedaleko rovníku a s výškou zhruba pět tisíc metrů nad mořem se jedná o poměrně náročný a ceněný horolezecký výstup. Proto v naší výpravě budou i dva velmi zkušení horolezci.

Když jdete s batohy na zádech v pralese, nenapadlo vás někdy vyjet v létě raději na Mallorku a povalovat se jen tak na pláži?
Tak po tom nijak netoužíme a ani si to nedovedu představit.