Blansko mění autobusové jízdní řády kvůli zrušení nádraží Metra. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Blansko přišlo o nádraží u firmy Metra a v dopravě nastaly komplikace

  • 6
Zmatky v dopravě, na které se chystají i policisté, v Blansku způsobí změna autobusových jízdních řádů. A za ní stojí zrušení nádraží Metra, které nahradí zastávky na hlavním tahu městem.

Policejní hlídky proto obsadí hlavní příjezdovou cestu do Blanska ve směru od Rájce-Jestřebí. Dopravci přišli o možnost využívat nádraží Metra, firma jim totiž vypověděla nájem.

Právě kvůli tomu budou na ulici Poříčí od začátku února nově zastavovat všechny autobusové linky jedoucí na Boskovice i Černou Horu a dál.

"Kvůli zrušenému nádraží očekáváme komplikace v dopravě. Autobusy sem budou v ranních i dopoledních špičkách najíždět ve velkém počtu, zvýší se i pohyb chodců, očekáváme, že to povede k dopravním zmatkům. Nasazeny zde proto budou hlídky, aby dopravu řídily," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Nové zastávky u čerpací stanice Unicorn, které leží několik set metrů od původního nádraží Metra, budou využívat linky blanenského ČAD i boskovického Vydos Busu.

Odpoledne ze zastávky pěšky

Na ranní spoje do Boskovic budou moci cestující přestupovat i z MHD, tu dopravce nově protáhne z Blanska přes Zborovce až do Horní Lhoty. Sem linky z Poříčí přijedou cestující nabrat. Bohužel jen ráno, odpoledne budou muset cestující na nové zastávky pěšky.

"Metra nám nečekaně vypověděla smlouvu o dlouhodobém pronájmu. Bohužel se nepodařilo vyjednat ani pokračování za zvýšené nájemné do vhodnější doby, třeba konce června, aby byl dostatečný prostor jednat dál nebo zřídit vhodnější novou zastávku, na tu je potřeba stavební povolení a další nezbytnosti," vysvětlil ředitel ČAD Blansko Jiří Šebela.

"Až v lednu, kdy už bylo pozdě, nabídli prodloužení nájmu do dubna, to by ale nic nevyřešilo," dodává.

Údržba nádraží firmu příliš zatěžovala

Metra Blansko, tradiční výrobce elektrických měřicích přístrojů, nabídla dopravcům autobusové nádraží k odkoupení. To by ovšem muselo zabezpečit město nebo kraj jako objednatelé dopravy. A s ohledem na cenu a fakt, že část plochy zabírá parkoviště pro zaměstnance firmy, se dohoda nekonala.

Vedení podniku se však brání. "Nájemní smlouva s ČAD měla asi význam, když Metra měla pět tisíc zaměstnanců, nyní jich máme zhruba 150 a posledních několik let jsme se o nádraží starali od zimní údržby až po boj s vandaly, kteří opakovaně ničí autobusovou zastávku. Nechceme nikomu škodit, ale taková náplň nemá být v popisu práce soukromé firmy," vysvětluje ředitel správy majetku Metra Blansko Jiří Podaný.

Zrušené nádraží Metra

"Má to smysl spíš pro obyvatele Blanska, kteří bydlí v okolí, my jsme zaměstnancům vydali 120 parkovacích karet. I uvolněné nádraží asi využijeme na další rozšíření parkoviště," dodal Podaný.

Vedení Blanska zase řeší, co s novými zastávkami. "Z dlouhodobého hlediska tato situace a umístění zastávek není udržitelná," vysvětlila Šebková.

Dopravce i vedení města už proto jednají o náhradním řešení. "Současné zastávky jsou platné. Zjišťujeme ale možnosti zřídit zastávku u autoškoly před stavebninami a na druhé straně u učiliště Metra, zadal jsem prověření těchto možností a zpracování projektu. Uvidíme. Když to půjde dobře, od června by zde mohly fungovat nové," řekl místostarosta Blanska Jiří Crha.