Celková suma potřebná na generální opravy pavilonu bude zhruba 40 milionů korun. Kdy se s rekonstrukcí začne ale není jasné. (Ilustrační snímek)

Celková suma potřebná na generální opravy pavilonu bude zhruba 40 milionů korun. Kdy se s rekonstrukcí začne ale není jasné. (Ilustrační snímek)

Do kyjovské interny teče, ale oprava musí počkat. Soutěž blokuje kraj

  • 0
Ucpané vodovodní stoupačky i odpady, protékající střecha, slabé elektrické dráty. Málokdo by chtěl na takovém místě bydlet, natož stonat. V kyjovské nemocnici, kde leží stovky pacientů, je to však realita. Zařízení sice na generálku peníze má, podle kraje ale neumí vypsat tendr.

Jedna toaleta na půl oddělení, dveře, kterými neprojede postel... Už několik týdnů měli na rekonstrukci jedné z páteřních klinik kyjovské nemocnice – interny – pracovat řemeslníci. Zakázka na opravu bude ale zřejmě zrušena.

Přestože nemocnice dostala jak evropské peníze, tak peníze od kraje, paradoxně právě kraj soutěž blokuje. Kraj spolu s evropskou dotací přispívá šesti miliony na zateplení, celková suma generální opravy pavilonu přijde na zhruba 40 milionů korun.

Lidem z kraje, kteří seděli ve výběrové komisi, se ale nelíbí, že vybrané soutěžící firmy nedodržely zadávací požadavky. Pro kliniku i její pacienty to znamená, že další zimu s velkou pravděpodobností prožijí v dezolátním prostředí.

Nakonec zbyla jediná nabídka

Výběrové řízení bylo vypsáno loni v prosinci. "Komise se sešla poprvé v březnu, rozlepila obálky čtyř soutěžících firem, řekly se ceny, vše bylo v pořádku," uvedl ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Na dalším zasedání byli někteří soutěžící vyzváni, aby doplnili drobnosti. Při třetím zasedání komise ale došlo k obratu.

"Důležitá byla nejlepší cena a co nejkratší doba stavby. Byla vybrána firma, která měla sice druhou nejnižší cenu, zato poloviční čas na dobu stavby. V tu chvíli ale začal jeden ze členů komise znovu zkoumat podkladové materiály a zjistil nesrovnalost v jedné se stovek položek," vzpomíná ředitel.

Komise pak nedoporučila pokračovat v soutěži. "Je to jednoduché, ze všech těch nabídek, které byly poslány, kromě jedné nevyhověly požadavku zadavatele. Hodnotitelům tak zbyla jedna nabídka, takže jsme doporučili soutěž opakovat," vysvětlil náměstek hejtmana Václav Božek, který v té době v komisi seděl.

Vicehejtman Stanislav Juránek, který byl také jedním ze členů komise, se nechce k případu vyjadřovat. "Nemůžu. Jsem vázán mlčenlivostí," vzkázal.

Ředitel Svoboda míní, že obstrukce se dějí pouze kvůli formální chybě. "Závady, které měly vyhovující nabídky, byly v rozporu se zadávacími podmínkami. Měly být vyloučeny. To není žádná drobnost," trvá na svém Božek.

Šlo o to, že některé položky firmy v nabídce neocenily částkou. To se ale podle ředitele Svobody napravilo tím, že se tam částky zanesly bez toho, že by to nějak ovlivnilo konečnou cenu. Kyjovská nemocnice je tak v patové situaci. Má peníze, opravovat nemůže.

"Kdyby ředitel Svoboda dal hned na doporučení hodnoticí komise, které padlo v květnu, tak už dávno mohl mít výběrové řízení hotové a mohl stavět. Nevím, proč otálel," míní hejtmanův náměstek Božek.

Ředitel: Stále by se to mohlo do zimy stihnout

Podle Petra Svobody je ale takový termín pro novou soutěž nemožný. Obrátil se proto na nezávislou právní kancelář. "Doporučili mi nepřijímat rozhodnutí komise a buď udělat komisi novou, nebo vybrat sám. Kvůli času uvažuji o druhé variantě," řekl Svoboda.

Podle pravidel tak musí učinit do konce července. Podle původního itineráře měla stavební firma začít opravovat dům v polovině května, aby bylo do zimy hotovo. "V této chvíli už jsme ve skluzu, ale pokud to během týdne vyřešíme, ještě stále by se to mohlo do zimy stihnout. Pacienti by to ocenili," doplnil ředitel.

Zadávací podmínky zakázky teď přezkoumává hned několik institucí. Kromě nezávislé právní kanceláře na ní pracují i krajští právníci a kontroluje ji i antimonopolní úřad. "Jedna z firem podala minulý týden návrh na přezkoumání," potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.