Blokových čištění bude letos méně než v předchozích letech (ilustrační snímek).

Blokových čištění bude letos méně než v předchozích letech (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

Blokových čištění na jihu Moravy bude méně, města už šetří i na úklidu

  • 16
Do ulic měst se po zimní pauze opět vracejí čisticí vozy. Bloková čištění ale nesou nelibě majitelé aut. Třeba ve Znojmě namítají, že kvůli čištění musí přeparkovávat zbytečně často. To by teď mohlo skončit. Města šetří, kde se dá, a úspory se tak dotknou i úklidu.

Frekvence blokových čištění se v jednotlivých městech kraje výrazně různí. Někde se provádí v každé ulici jen jednou ročně, jinde skoro jednou měsíčně, což je třeba případ Znojma.

Tamním lidem ale připadá, že je to zbytečně často. "Obzvlášť v letních měsících jsou ty ulice v podstatě pořád čisté, i bez úklidu," míní například profesionální řidič Martin Vyskočil.

Frekvenci blokových čištění ale město s dluhy postupně snižuje. "Loni se blokové čištění provádělo v ulicích města osmkrát, letos jen sedmkrát," nastínila mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

A na hlavních tazích se podle radnice blokové čištění snížilo ještě výrazněji. Z původních 16 jen na dvě ročně. "Předpokládaná úspora je tak přes tři miliony korun," doplnila mluvčí.

Zákaz stání. Proč na celý den?

V souvislosti s blokovým čištěním ale řidiči poukazují na další nesnáze. Například Jan Matějka parkuje své auto na Větrné ulici na sídlišti ve znojemských Příměticích. Vadí mu, že cedule se zákazem stání mají v den blokového čištění platnost od deseti hodin až do osmnácti, tedy v podstatě celý den.

Odtahy aut

Úřady a organizace, jež spravují městské ulice, musí vracet zpět na místo auta odtažená kvůli blokovému čištění.

Ústavní soud v listopadu odmítl stížnost pražské Správy služeb proti verdiktu Nejvyššího soudu. Podle soudu mají úřady vracet auta na místo hned poté, co zmizí značky s dočasným zákazem stání.

Majitel tak ale zaplatí odtahy dva: tam i zpátky. Vrácení se netýká odtahů po přestupcích.

A to je na frekventovaném sídlišti, kde je i jindy problém zaparkovat, značně nepříjemné. Samotný úklid přitom v místě nezabere ani dvě hodiny. Radnice tvrdí, že konkrétnější hodiny určit kvůli velkému množství uklízených ulic nelze. Snaží se ale situaci lidem ulehčit jinak.

Například celoroční rozpis ulic, kde bude blokové čištění probíhat, naleznou Znojemští pod odkazem Praktické informace na webu města. "Každý si tak může v dostatečném předstihu zjistit, kdy se bude čistit právě jeho ulice a kdy je tedy nutné přeparkovat," komentovala Bártová.

To funguje i ve Vyškově, kde ale navíc dokáží rozpis čištění v jednotlivých ulicích upřesnit do konkrétní hodiny. Ti, kdo parkují třeba na Dukelské, tak zjistí, že se ulice bude uklízet 18. dubna od šesti do 8:30.

Břeclav: Jen jednou za rok

Jen jednou za rok se pak uklízecí vozy objevují v ulicích Břeclavi. Podle tamní radnice to stačí a víc omezovat to tedy ani už nelze. "Navíc se letošní zimu ušetřilo na posypových materiálech, takže v této oblasti šetřit nebudeme," řekla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Jak v Břeclavi, tak i ve Znojmě nekompromisně odtahují vozy, které v den blokového čištění stojí na ulici. Loni tak bylo ve Znojmě odtaženo 520 vozidel. Ta pak bývají vrácena zpět na místo, kde parkovala.

Výše poplatku za dokončený odtah včetně vrácení zpět na místo činí ve Znojmě 1 980 korun. Částka okolo dvou tisíc korun platí pak často za odtah a následné vrácení i v jiných městech Jihomoravského kraje.

Některá města jdou ale ve snaze co nejvíce nepříjemným odtahům zamezit ještě dál. Třeba v městské části Brno-střed. V době letních dovolených, kdy lidé často auto před svým domem nechávají "opuštěné" i dlouhé týdny, bloková čištění jednoduše zrušila.