Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Bobři narušili protipovodňovou hráz, voda může ohrozit Starou Břeclav

  • 3
Bobři narušili protipovodňovou hráz v Břeclavi. Oslabily ji jejich nory. Pokud by se koryto Dyje po deštích zaplnilo vodou, mohla by hráz prasknout a ohrozit asi 4000 obyvatel Staré Břeclavi.

"Náprava škod přijde na nejméně 30 milionů korun," řekl vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek. Hráze je nutné zpevnit a břeh pokrýt kameny, které zabrání bobrům hloubit tunely.

Vodohospodáři kvůli kontrole hrází snížili v uplynulých dnech ve tříkilometrovém úseku hladinu Dyje. Kontrola ukázala, že hráz je v havarijním stavu a je nutná její rekonstrukce.

V kilometrovém úseku, který odděluje Dyji od Staré Břeclavi, našli odborníci celkem 51 bobřích nor. Podle nich mohou být domovem až tří bobřích rodin.

Bobr je chráněný a jeho odstřel je zakázaný. Odchyt a přestěhování těchto zvířat z Břeclavi by situaci nevyřešil. V norách by se zabydleli jiní bobři.

Kromě vyskládání břehů kamenem za 30 milionů korun budou nutné další výdaje za zpevnění hráze. V některých místech ji patrně bude nutné odtěžit a postavit znovu. O tom, jak problém řešit, jedná nyní břeclavská radnice se zástupci Povodí Moravy.

Problémy s podkopanými hrázemi byly již letos na přelomu března a dubna, kdy se vlivem tání a dešťů náhle zvýšila hladina Dyje. "Do nor se dostala voda a hráze si na několika místech sedly," dodal Vyhnálek.

Pokud by se podle něj měla opakovat povodňová situace z roku 2006, kdy hrozilo přelití hráze, mohla by tato protipovodňová ochrana Staré Břeclavi povolit.

,