Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bobrům zvoní hrana. Odstřelovat se nesmí, hrozí jim ale smrtící injekce

  • 49
Bobři, kteří se usadili v zámeckém parku v Lednici, mají nůž na krku. Nebo spíš hlaveň pušky. Povolení k odstřelu, o který Národní památkový ústav žádal, protože zvířata devastují zámecký park, ochránci přírody neudělili. Nevyloučili však možnost, že by v parku mohli bobry usmrcovat humánnějšími způsoby. Třeba smrtící injekcí.

Jenže si dali podmínku. Nejprve musí v parku dokázat, že už vyčerpali všechny ostatní možnosti, jak se bobra zbavit.
"Abychom mohli výjimku z ochrany bobrů povolit, nesmělo by existovat jiné řešení, jak se s problémem vypořádat. To však existuje. Je jím funkční oplocení parku," vysvětluje Pavel Dedek, zoolog Správy CHKO Pálava, který žádost o odstřel bobrů vyřizoval.

V Lednici už přitom jeden plot proti bobrům stojí. Obklopuje část parku v okruhu zhruba tří kilometrů a stál něco přes půl milionu korun.

Ekologové: Postavte další plot
Podle Dedka je ovšem tento plot z drátěného pletiva naprosto nefunkční. Bobr jej jako překážku snadno zdolá. A tak ekologové chtějí plot nový.

"My nemůžeme povolit odstřel tam, kam bobr stále znovu a znovu migruje. Střílel by se pořád dokola," vysvětluje Pavel Dedek s tím, že v parku by nezlikvidovali jen ty bobry, kteří už tam řádí, ale desítky dalších kusů, které by po vodě nově přicházely. Podle něj existuje jediné řešení. Postavit nový plot. Pak bude možné bobra v parku odchytit a odvézt úplně mimo území.

A pokud selže i nové oplocení, pak je možné uvažovat o smrtících injekcích. "V takovém případě může Národní památkový ústav požádat o výjimku znovu," potvrdil. Správce parku Oto Bernad však tvrdí, že ochránci přírody požadují stále nová a nová opatření, jen aby nad bobrem nemuseli vynést osudný ortel.

Mají na svědomí škody za miliony
Zvířata přitom jen za letošní rok způsobila v zámeckém parku škody za další dva miliony korun. "Jsme v patové situaci. A přiznám se, že jsme z toho už trochu letargičtí," posteskl si Bernad. Podle něj se snaží plnit všechny požadavky ochránců přírody. Právě proto ostatně park obklopil drátěný "protibobří plot".

"Všichni jsme od počátku věděli, že proti bobrovi nemůže takový plot park dostatečně chránit," míní Bernad. Hlavním přístupovým bodem bobra je podle něj řeka. A tu zahradit nelze.

"Můžeme možná břehy, na které bobr vylézá, trochu znepřístupnit. Ovšem i takové opatření je funkční jen do té míry, do které jsme schopni se o ně starat," vysvětluje s tím, že rozhodně nemá dost zaměstnanců na to, aby denně obcházeli celé oplocení i břehy a kontrolovali, zda jsou v pořádku. "Stačí, aby v noci foukl vítr, spadla větev a ohradník nefunguje," vysvětluje.

Bude ještě co chránit?
Ochránci přírody si podle něj hlavně kryjí záda. Aby měli jistotu, že usmrcení je opravdu poslední možnost, jak bobra zlikvidovat. Podle Bernada k tomuto rozhodnutí stejně jednou dospějí. "Ale vidím to na dlouho. Otázka je, zda pak bude ještě co chránit," tvrdí. "Možná pak někoho v UNESCO trkne, že Lednici mohou vyškrtnout, protože ta památka totálně zchátrala," dodává.

Bobří zuby likvidují lednický park zběsilou rychlostí. Jejich populace se tady navíc úspěšně rozrůstá. I podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové je zabíjení bobrů jedinou šancí, jak vzácné dřeviny před bobřími zuby zachránit. "Dokud se nemohou střílet, není to řešení definitivní," podotkla před časem s tím, že každý plot je jen další zoufalý pokus.

Vodní hlodavec bobr evropský decimuje park už několik let. Zničil už několik vzácných stromů, které v okolí zámku stály třeba i víc než století. Bobr je v České republice chráněný. Pokud by se Národnímu památkovému ústavu podařilo získat od ochránců přírody povolení k jeho zabití, šlo by o vůbec první takový případ v České republice.