Názoroví soupeři se potkají na jižní Moravě na jediné kandidátce.

Názoroví soupeři se potkají na jižní Moravě na jediné kandidátce. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

ČSSD na jižní Moravě čeká bratrovražedný souboj: Sobotka vs. Hašek

  • 41
Sociální demokraté se na jižní Moravě rozhodli sestavit pro předčasné volby bratrovražednou kandidátku. Jedničkou bude Bohuslav Sobotka, hned za ním zřejmě Michal Hašek. Tamní voliči tak budou mít velký vliv na to, kdo bude mít silnější slovo v sociální demokracii.

Ze třetího místa zřejmě bude Sobotkovi s Haškem dělat společnost stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. Definitivní podobu kandidátky sice sociální demokraté schválí až v dalších dnech, vše však zatím nasvědčuje tomuto scénáři.

Jihomoravský souboj

1. Bohuslav Sobotka Současný předseda ČSSD byl lídrem strany na jihu Moravy i v roce 2010.

2. Michal Hašek Jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD byl v roce 2010 na 11. místě kandidátky, díky preferenčním hlasům přeskočil i Sobotku.

3. Jeroným Tejc Dřívější šéf brněnské ČSSD byl v roce 2010 dvojkou kandidátky.

Podpora voličů a především jejich preferenční hlasy pak zřejmě dají Sobotkovi či Haškovi do rukou další argument v boji o názorové směřování sociální demokracie. Dva přední muži ČSSD se totiž rozcházejí jak ve vztahu k prezidentu Miloši Zemanovi, tak například v podpoře Rusnokovy vlády.

A jelikož prezident tento týden prohlásil, že po volbách jmenuje premiérem představitele vítězné strany, nikoliv nutně jejího předsedu, může se silnější z nich dostat i do čela vlády.

"Rozhodli se pro bratrovražedný boj na jihomoravské kandidátce," zhodnotil politolog Michal Pink z Masarykovy univerzity.

Sobotka přitom do klání o preferenční hlasy vstupuje jako ten slabší. Na jihomoravské kandidátce se s Haškem potkal už při minulých volbách do Sněmovny a Hašek ho porazil.

Z 11. místa kandidátky, které vůbec nebylo postupové, ho totiž 25 tisíc preferenčních hlasů vyneslo před Sobotku a do poslanecké lavice. Sobotka tehdy získal o více než tisíc preferenčních hlasů méně a jako lídr skončil nakonec druhý.

"Počítám s tím, že povedu kandidátku v Jihomoravském kraji, a když zvítězíme se silným mandátem od voličů, budu se ucházet o post předsedy vlády," zopakoval přesto v rozhovoru pro MF DNES Sobotka, kterého do voleb zřejmě vyšle jeho mateřská organizace ve Vyškově.

Dva lídři na jeden kraj jsou plýtvání

Hašek navíc preferenční hlasy voličů ve svém kraji sbírá i v krajských volbách. Strana tak mohla i nadcházející kampaň postavit pouze na něm a Sobotka mohl nabídnout svoji tvář slabšímu kraji. Jako předseda by si to mohl dovolit i přesto, že od roku 1996 vždy kandidoval za rodnou jižní Moravu.

Jak uspěla ČSSD

  • V parlamentních volbách v roce 2010 získala ČSSD na jihu Moravy 23,35 % hlasů.
  • V celé republice pak dostala 22,08 % hlasů a podle počtu získaných mandátů vyhrála volby.
  • Nyní má strana preference kolem 26 %. Bohuslav Sobotka však věří v přízeň třetiny všech, kteří půjdou volit.

Podle politologa Pinka je totiž trio tak známých politiků na prvních místech kandidátky tak trochu plýtvání výraznými tvářemi. "Jako lídři by se přitom mohli straně hodit spíše v jiných regionech, kde tak výrazná tvář chybí," soudí.

Sociální demokraté to však jako plýtvání nevidí. "O tom, že bude jedničkou jihomoravské kandidátky opět Bohuslav Sobotka, jsme ale nikdy nepochybovali. Na silnou kandidátku jsou tady voliči zvyklí," tvrdí šéf jihomoravské ČSSD a náměstek hejtmana Václav Božek.

Snaha Michala Haška obhájit poslanecký mandát navíc bude mít vliv i na vedení Jihomoravského kraje. "Další dlouhodobý souběh funkcí si už nedovedu představit," tvrdí nyní hejtman, který má kvůli kumulaci mnoha funkcí jednu z nejhorších docházek ve Sněmovně.

Ponechat si jen jednu z obou funkcí mu navíc nyní přikazují i nová pravidla sociální demokracie.

Hašek už nebude moci být poslancem a hejtmanem

"Schválili jsme si pravidlo, že při kumulaci určitých veřejných funkcí s funkcí poslance parlamentu se bude muset politik do šesti měsíců rozhodnout, kterou funkci si ponechá. Nechceme dlouhodobě připustit souběh funkcí hejtman a poslanec nebo náměstek hejtmana a poslanec," popisuje šéf strany Bohuslav Sobotka.

Právě šestiměsíční lhůtu ovšem Hašek hodlá využít a nyní jasně neříká, zda je pro něj přednější křeslo poslance, nebo hejtmana.

Počítá se však s tím, že svoji budoucnost nyní vidí v Poslanecké sněmovně a ve vládě. A předpokládalo se to už po loňských krajských volbách, kdy se Hašek stal podruhé hejtmanem.

"Už při vyjednávání koaliční smlouvy jsme se bavili o tom, jak postupovat v případě, že se některý z postů v čele kraje uvolní," vzpomíná Haškův náměstek Stanislav Juránek z KDU-ČSL. Dohoda se sociálními demokraty podle něj praví, že si obě strany do personálních otázek nemluví.

Šéf jihomoravské ČSSD a Haškův další náměstek Václav Božek, který by mohl Haška nahradit, však tuto otázku zatím nechce komentovat. "Je to zatím předčasné," uzavírá Božek.