Znojemský stadion po rekonstrukci.

Znojemský stadion po rekonstrukci. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Z opravy stadionu se stává hra o přežití fotbalu ve Znojmě

  • 5
Rekonstrukci znojemského stadionu dlouhodobě provázejí problémy. Kvůli dluhu u stavební firmy dokonce hrozí jeho uzavření. Manažer klubu varuje i před koncem fotbalu ve Znojmě.

Fotbaloví fanoušci ve Znojmě byli před rokem a půl v euforii. Jejich klub poprvé v historii postoupil do první ligy. Těšili se tak na zápasy se slavnými týmy a také na přestavbu chatrného stadionu v Husových sadech. Ale od té doby jde všechno z kopce, stadion se i přes neustálá ujišťování nepodařilo opravit a otevřít ještě během sezony. Pak tým hrající v azylu v Brně sestoupil. 

Financování rekonstrukce

  • Existují čtyři projekty. Jeden provádělo město a tři klub 1. SC Znojmo mládež.
  • Městský projekt (rekonstrukce tribuny a zázemí) je zaplacen. Podílelo se na něm ministerstvo školství (40 milionů korun), Jihomoravský kraj (6 milionů korun) a město (cca 2,8 milionu korun).
  • Projekty klubu činí cca 50 milionů korun (trávník: 21 milionů, kotelna 6 milionů, osvětlení 23,5 milionu korun). Žádný z nich nebyl dokončen.
  • Zastupitelé se usnesli, že město projekty podpoří, avšak pouze financemi potřebnými pro kofinancování získaných dotací, tedy maximálně deseti procenty.

Opravy od té doby sice pokročily, ale tento týden vyšlo najevo, že stadionu vážně hrozí soudní uzavření kvůli vysokému dluhu u stavební firmy Prostav Jaroslava Bubly.

Zatímco vinu si aktéři přehazují mezi sebou, řešení je v nedohlednu. A kromě startu druhé ligy je v ohrožení i mládežnický fotbal. Kvůli dluhům může o licenci přijít už na konci ledna.

„Znojmo se dostalo z plesnivých kabin, hrála se liga, kádr vychoval pět hráčů do první ligy za rok. Dnes reálně vidím konec fotbalu ve Znojmě,“ povzdechl si manažer klubu Michal Bělák.

Připravené jsou žaloby

Podnikatel Bubla vidí chybu na straně města. A to přesto, že práce zadalo jeho firmě občanské sdružení 1. SC Znojmo mládež. „Věřím, že lidé z fotbalového sdružení jsou v tom nevinně a že se nechtěli dopustit podvodu. Je mi proti srsti podávat na ně žalobu. Nechápu, jak mohl starosta spustit tak megalomanskou akci, když nejsou zajištěné peníze,“ míní.

Připravené má hned čtyři žaloby, na jejichž základě by soud mohl předběžným opatřením stadion uzavřít.

 „Pan Kohoutek (prezident fotbalového klubu - pozn. red.) mě však přesvědčil, ať vydržím do konce měsíce. Pokud se situace nezmění, tak hned 2. února je podáváme,“ potvrdil Bubla. 

Jedna z žalob má mířit i na znojemského starostu. „Vidím chybu jen a jen v jeho osobě. Lže do médií, že vyjednává získání dotací. Copak to jde zpětně na rok 2013?“ zlobí se.

Starosta přitom tvrdí, že se snaží klubu potřebných 17 milionů korun za tehdejší stavbu vyhřívaného trávníku pomoct sehnat.

Kdo zaplatí vyhřívaný trávník, není pořád jasné

„Snažíme se oslovovat Ministerstvo školství, které vypíše nové dotační tituly. Zúčastnil jsem se všech možných schůzek, pomáhali jsme v rámci administrativy. Ale co se týče trávníku, nepodepsali jsme žádnou smlouvu, město není zadavatel, schvalovatel ani jsme nebyli členy výběrového řízení, takže argumenty pana Bubly jsou liché,“ oponuje znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Bubla se starostou od položení trávníku několikrát jednal. „Když se v září slavnostně stadion otevíral, chtěl jsem na neuhrazený dluh veřejně upozornit, ale starosta mě uprosil, ať to nedělám, že se to vyřeší po volbách. A po volbách je to najednou věc fotbalistů,“ kroutí hlavou.

Faktem je, že v tomto případě bylo žadatelem o dotaci sdružení 1. SC Znojmo mládež a zastupitelé schválili pouze desetiprocentní spolufinancování z městského rozpočtu. Tuto částku město neuvolnilo, protože většinu peněz ještě nezaplatilo ministerstvo školství. „Žádosti města jsou zatím v jednání,“ uvedla stručně mluvčí ministerstva Klára Bílá. Na to se také znojemský starosta odvolává. 

„Míč je momentálně na straně fotbalistů. Pan Kohoutek by měl přijít s konkrétním řešením a my posoudíme, jak k němu jako město můžeme přistoupit,“ dodal Gabrhel.

Kvůli dluhu může ve Znojmě zaniknout mládežnický fotbal

Vedení fotbalového klubu tak momentálně zažívá krušné chvilky. „Jednáme, ale finální řešení, které by tyto problémy smetlo ze stolu, nepadlo. Největší kus práce může udělat starosta,“ myslí si Bělák.

„Kdybychom řekli hráčům, že nedostanou zaplaceno, a budeme chodit pěšky, tak to možná za dva roky splatíme… Čísla jsou jednoduchá a nelžou - peníze nejsou,“ míní Bělák.

Na konci měsíce navíc hrozí, že mládežnický klub neprojde kvůli nezaplacenému trávníku licenčním řízením. Znojmo by tak přišlo o status Sportovní centrum mládeže, který je dotován ministerstvem školství. To by se dotklo přibližně 250 dětí.

 „Byl by to konec mládežnického fotbalu. O to paradoxnější je, že se naši dva trenéři stali před čtrnácti dny nejlepšími trenéry mládeže v republice,“ vysvětluje Bělák.

A fotbalový klub není jediný, kdo se bojí o budoucnost. Podnikatel Jaroslav Bubla upozorňuje na to, že neuhrazený dluh může být pro jeho firmu likvidační.

„Nezaplatili jsme ani našim třem subdodavatelům, kteří dělali topení, výsev trávy a drenáže. Kdybychom to neřešili bankovními půjčkami, tak už jsme dávno v konkurzu,“ zdůrazňuje Bubla, který sám má k fotbalu velmi blízko - v letech 2000 až 2003 vlastnil prvoligový klub v Brně.