Až do roku 2001 připomínal válečné časy u Dyje zbytek ruského tanku.

Až do roku 2001 připomínal válečné časy u Dyje zbytek ruského tanku. | foto: archiv Miloše Ludvíka

Němci bojovali do posledního dechu. Bitvu o most rozhodla i zrádná mlha

  • 4
„Přejít do útoku, ovládnout přepravy přes Dyji a na sklonku dne dosáhnout prostoru Hrušovany nad Jevišovkou, Litobratřice.“ Tak zněl plán zapsaný v armádním deníku jednotek Rudé armády, které postupovaly od osvobozené Vídně. A v polovině dubna 1945 skutečně sovětští vojáci k Dyji pronikli.

Němci sice pod jejich tlakem pomalu z rakouského území ustupovali, ale přirozenou obranu na řece hodlali držet do posledního dechu.

Sovětům se podařilo opanovat Zistersdorf s jeho rafinériemi, ale další postup ve směru na Znojmo Němci odrazili i díky nasazení pancéřové divize i oddílu super těžkých tanků.

„V těžkých bojích 19. až 21. dubna Němci způsobili vážné ztráty mezi lidmi i na technice. Ruský úkol dosáhnout Hrušovan nad Jevišovkou se ukázal jako nereálný. Tanky nicméně zaútočily a pokusily se obejít Staatz ve směru na Hrabětice a Hrušovany s tím, že se zmocní mostu přes Dyji jižně od osady Trávní dvůr,“ popisuje Miloš Ludvík ze Znojma, který mapuje válečné události na jižní Moravě.

Ochranný pláštík se ukázal jako dvousečná zbraň

Tankistům krytým ranní mlhou se 21. dubna podařilo rychlým a smělým manévrem proniknout do týlu nepřítele. Posíleni samohybnými děly se doslova převalili přes zaskočený německý štáb a dorazili k mostu.

Jenže ochranný pláštík počasí se ukázal jako dvojsečná zbraň. Tankisty měla doplnit ještě početná námořní pěchota, což se kvůli mlze nepodařilo.

„Sovětské jednotky bojovaly u města Staatz a nebyly schopné podpořit vojáky bojující v obklíčení u mostu přes Dyji. Večer začali Němci z několika směrů sevřenou brigádu metodicky ostřelovat,“ líčí další historik Vítězslav Vítek.

I pod těžkou palbou děl, minometů a automatických zbraní Rusové odráželi nepřítele. K ránu se jim podařilo probít zpět k vlastním jednotkám.

Boj o most připomínalo torzo tanku

„Německé velení začalo stahovat jednotky za řeku Dyji a k obraně využilo i bývalé československé opevnění z třicátých let. Fronta na Dyji v prostoru Laa - Nový Přerov tak zůstala relativně neměnná až do 7. května,“ popisuje Ludvík.

Ve dnech 25. až 26. dubna odeslali Němci pancéřovou divizi před Brno.

„Její stahování přes Znojmo a Moravský Krumlov bylo naštěstí velmi pozvolné, neboť sváděla souboje s útočícími sovětskými letadly a přesouvala se pouze v noci a osvobození Brna již nemohla nijak zabránit,“ uzavřel Ludvík.

Boj o most u osady Trávní Dvůr u Hrabětic na Znojemsku připomínalo do roku 2001 torzo sovětského tanku, než jej sběrači kovů rozřezali autogenem na kousky. Dnes stojí na místě pomníček.