(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Boreliózu chytily na jihu Moravy už stovky lidí a nemocných dál přibývá

  • 4
Celkem padesát případů encefalitidy a přes tři sta padesát případů boreliózy zaznamenali zatím jen do konce letních prázdnin lékaři na jihu Moravy. Nejvíce nemocných je z Brna a okolí. V září navíc epidemiologové čekají druhou vlnu útoku nebezpečného parazita.

Pozor by si měli dávat nejen ti, kdo se chystají vyrazit do lesa, ale i lidé na svých zahrádkách. Nenápadného parazita si lze totiž přinést skutečně odkudkoliv.

"Dnes už vidíme, že lidé získávají klíšťata i v místech, kde se dříve tolik nevyskytovala. Dá se říci, že celá jižní Morava s výjimkou lužních lesů kolem Břeclavi je v podstatě riziková," varuje vedoucí odboru epidemiologie krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

Nejvíce nemocných je z Brněnska

Nejvíce nemocných je podle expertů z Brněnska, tedy jak ze samotného Brna, tak i z jeho okolí. "A také z Blanenska, tam je opravdu hodně nemocných," nastínila Vaverková.

Kromě jara a počátku léta jsou právě září a říjen období, kdy klíšťata útočí nejvíce. A současné předpovědi počasí jejich nástupu ještě nahrávají. Nadcházející období má být totiž vlhké a zářijové teploty se přes den většinou zlehka přehoupnou přes dvacet stupňů Celsia.

A právě to klíšťatům nejvíce vyhovuje. "Z toho plyne obava, že by se na podzim mohly další případy nemocných vyskytnout," upozornil odborník Milan Daniel ze Státního zdravotního ústavu.

Obecně platí, že klíšťata vyhledávají místa, kde je příšeří a vlhko. Podle hygieniků jde o okraje lesů, traviny, křoviny a okolí potůčků nebo studánek. Mezi tradičně nejrizikovější oblasti patří část Blanenska k Vírské přehradě, Útěchov, Soběšice a další severní části Brna, Brněnská přehrada, Pohádka máje a Veverská Bítýška, Vranovská přehrada a Bítovsko na Znojemsku.

Dnes se však již jednotlivé lokality podle odborníků pomalu slévají v jednu. "Tady už opravdu není úniku," konstatovala epidemioložka.

Každé třetí klíště mělo borelii

Ne všechna místa jsou ale podle nejnovějšího výzkumu Masarykovy univerzity stejně riziková, co se nakažených klíšťat týče. Odborníci na začátku léta porovnávali výskyt klíšťat na dvou místech v Brně, v parku Pisárky a v Zamilovaném hájku v Řečkovicích.

Zatímco v Pisárkách byla pravděpodobnost nákazy jen okolo čtyř procent, v Řečkovicích už každé třetí klíště bylo přenašečem borelie.

Kompletní mapa, podle které by si člověk rozmyslel, kam se na výlet vydat, ovšem jen tak nevznikne. Důkladná pitva jediného klíštěte totiž stojí pět set korun. Zmapovat celý kraj tak přesahuje možnosti vědců.

Očkování? Nejdřív za několik let

Jak nemocem z klíšťat předcházet? Kromě používání repelentů, nošení dlouhých kalhot do lesa a vyhýbání se rizikovým místům platí v první řadě očkování. To zabírá ale jen proti encefalitidě.

"Hlavně lidé vyššího věku by se měli naočkovat. Zvláště u těch, kteří už překročili padesátku, má onemocnění vždy závažnější průběh. Je delší, je tam delší rehabilitace a zůstávají po něm následky," uzavřela Vaverková.

Na boreliózu zatím očkování neexistuje. Vědci na něm sice již pracují, ale dříve než za několik let se na trhu neobjeví. "Nemoc způsobují tři typy borelií a je těžké na ně vyvinout jednu vakcínu. Vývoj je zatím ve stadiu testů na zvířatech," informoval Milan Daniel.