Dno nábojky granátu je jedním z mnoha pozůstatků exploze, které se v Bořím lese našly. | foto: www.davar.cz/badatelna

Boří les křižují hledači rezavých granátů. Riskují

  • 1
Je jako začarovaný les z pohádky. Krásný, snadno dostupný, lákající k procházkám a houbaření. Přesto v něm číhá smrt. Tak jako v pohádkách především na ty, kteří hazardují a neposlouchají dobré rady. Řeč je o Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi, který je součástí Lednicko-valtického areálu.

V minulých dnech tam hned dvakrát vyjížděli policejní pyrotechnici k nálezu nevybuchlých dělostřeleckých granátů z druhé světové války.
"V pátek ráno bylo nalezeno v Bořím lese celkem 21 ostrých dělostřeleckých granátů," popisuje mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

"V neděli policisté vyjížděli do Bořího lesa znovu. Jeden muž tam našel devět ostrých dělostřeleckých granátů ráže 120 milimetrů a 2 kusy granátů ráže 150 milimetrů. Veškerá munice pocházela z druhé světové války. K případům byl přivolán krajský pyrotechnik, který nalezené výbušniny zajistil a odvezl k odborné likvidaci," dodává Haraštová.

Nálezy v Bořím leseNálezy v Bořím lese

Co se v Bořím lese děje? Pro znalce jeho historie nic nového. Hektary lesa i po desetiletích čištění stále ukrývají velké množství munice z druhé světové války. Nevybuchlé, ale v mnoha případech poškozené výbuchem.

Koruny stromů Bořího lesa mezi Břeclaví a Valticemi ukrývaly za války před zraky pilotů bombardérů asi stohektarový areál německé muniční továrny Muna. Když ji Němci v roce 1945 chvatně opouštěli před blížící se frontou, nechali po sobě sklady nacpané bombami a granáty. Sovětští vojáci pak továrnu vyhodili do vzduchu.

"Likvidace byla provedena velmi nedbale a munice byla rozmetána po celém lesním areálu," uvádí amatérský historik David Varner z Blanska, jenž na svém webu publikuje články o historii vojenských objektů.

Rez ukrývá trhavinu, která nezestárla

"Ženisté se sice snažili po válce les očistit, ale munice bylo tolik, že po vyhlášení hraničního pásma byl beztak nepřístupný les ponechán svému osudu," dodává Varner. Množství munice tak zůstává rozptýleno po lese dodnes.

Pláště granátů jsou po letech obvykle silně narušeny rzí, uvnitř se však ukrývá výbušnina, kterou mohla exploze při likvidaci továrny dokonce částečně aktivovat.

"Uvnitř střel, byť jsou navenek zrezivělé, je zcela funkční mechanismus. Trhavina nestárne, ale zraje, a proto může být jakákoliv manipulace s ní nebezpečná," shrnul již dříve rizika pyrotechnik a bývalý správce areálu František Macka, který Boří les po léta od munice čistil.

Ve svých vzpomínkách uvádí, že ještě patnáct let po válce byl les posetý množstvím volně poházených granátů a střel. "Munice všech možných ráží 'pochodovala' při zahájení zemních prací před radlicí buldozeru v takovém množství, že to šokovalo i zkušené pyrotechniky," popisuje Macka.

Nálezy v Bořím lese

Největší nebezpečí tak v Bořím lese stále hrozí amatérským hledačům munice v případě, že by se s ní pokoušeli neodborně manipulovat. Paradoxně to však bývají právě hledači, kteří policii oznamují nálezy dalších smrtících trofejí.

"Historii Bořího lesa znají především lidé, kteří se zabývají vyhledáváním munice. Obvykle to tedy bývají oni, kteří nám podobné nálezy ohlásí," potvrdila Kamila Haraštová z břeclavské policie.

"Do lesa není zakázaný vstup, nemůžeme nikomu bránit, aby tam po munici pátral," dodala Haraštová. Zprávy o nálezech munice v Bořím lese se během minulých let objevovaly poměrně často, ale třicet granátů během jednoho víkendu více než kdy jindy připomnělo, že hrozba nepřestává být aktuální.

Lidé nacházejí nevybuchlou munici při jarních pracích

Podle zkušeností policie ovlivňuje objevy nevybuchlé munice i příchod jara. "Nálezy munice a dalšího podezřelého materiálu jsou nejčastěji evidovány na jaře, kdy lidé dělají polní a stavební práce," připomíná Haraštová zkušenosti policejních pyrotechniků.

Návštěvníkům Bořího lesa, kteří se pohybují po viditelných cestách a nepodlehnou vášni amatérských hledačů výbušnin, ale nabízí procházka velmi zajímavý zážitek.

V lese jsou stále patrné pozůstatky továrny a železnice, která k ní vedla. Málokdo si však na místě představí, jak rozlehlý a skvěle organizovaný komplex tam nacisté vybudovali.

"V Muně pracovali obyvatelé z okolních obcí, například Poštorné, Charvátské Nové Vsi. Do továrny je vozily speciální autobusy. Pro pracovníky ze vzdálenějších míst byl na nádraží v Břeclavi pravidelně přistaven zvláštní vlak, který je dovezl až na hlavní nádvoří závodu," popisuje badatel David Varner.

"Další pracovníky dodaly tzv. Arbeitsamty (úřady práce) i ze vzdálenějších oblastí protektorátu. Pro ně byl zřízen tábor s kapacitou cca 300 lidí východně od dnešní silnice na hraniční přechod. Další skupinou pracovníků byli totálně nasazení z obsazených oblastí Sovětského svazu."

Granát nalezli také na zahradě

Dvakrát během jednoho dne mířil pyrotechnik do Pozořic na Brněnsku. "Nejdříve našla majitelka vily na zahradě starou munici. Pyrotechnik průbojný dělostřelecký granát sovětské výroby pocházející z druhé světové války zajistil a odvezl k odborné likvidaci," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Jen co svoji práci dokončil, musel se na stejné místo vrátit podruhé, jen o pár domů dále. "Tentokrát do jednoho z domů v sousední ulici. Tam jeho majitel při jarním úklidu našel starou munici. Pyrotechnik německé kulometné a puškové náboje různé ráže pocházející z druhé světové války rovněž odborně zlikvidoval," popsal Malášek.

,