Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Firmy obraly město o miliony. Čtyřnásobně předražily demolici školy

  • 0
Nové vedení hodonínské radnice řeší, kam se podělo více než osmnáct milionů korun z předražené zakázky na bourání lidové školy umění a hotelu. Město za ni kdysi zaplatilo skoro čtyřikrát víc, než demolice stála. Policie nezákonné obohacení zjistila už před několika měsíci, nijak ale nejednala.

O peníze město přišlo v souvislosti s demolicí bývalé lidové školy umění a rozestavěného hotelu s pracovním názvem „271 lůžko“ v roce 2008.

„O předražení demolice se mluvilo už dřív, ale až donedávna jsme žili v domnění, že městu žádná škoda nebyla způsobena. Policie nás na to upozornila až nyní, po sedmi letech,“ vysvětlil místostarosta Vítězslav Krabička (Změna).

O co tehdy šlo? Zastupitelé města dostali od společnosti Euro One znalecké posudky se závěry o bezprostředním nebezpečí a nutnosti zbourat obě zmíněné budovy spojené jednou z nosných zdí. Oba objekty vlastnila firma Freizeit- und Urlaubsanlagen Bohemia.

Radnice ji proto opakovaně upozorňovala na havarijní stav, ale firma na výzvy nereagovala. Město proto samo rozhodlo o demolici. Zastupitelé přitom souhlasili se zaplacením 25,8 milionu korun, tedy s částkou, kterou si vyfakturovala firma, jež zvítězila ve výběrovém řízení. Podle posudků však měla být cena mnohem nižší.

Hodonín chce peníze zpátky

Radnici se následně vyplacená suma nezdála a nechala policisty prošetřit tehdejší vedoucí stavebního úřadu v Hodoníně Ivonu Lexovou, jestli se nedopustila trestného činu z nedbalosti. Policisté ale tuto možnost šetřením vyloučili. K případu se vrátili až po letech při vyšetřování jiné trestné činnosti.

Odhalili, že výběrové řízení vyhrála firma Silnice Čáslav - Holding. Kompletní demolici však subdodavatelsky provedla firma DAV se sídlem v Ostravě-Vítkovicích, a to pouze za cenu 7,4 milionu korun.

Zbylých 18 milionů korun přistálo na účtu firmy Silnice Čáslav, která „odměnila“ také firmu Euro One - tedy tu, která svým posudkem prohlásila budovy za nebezpečné. Ve dvou splátkách jí poslala téměř patnáct milionů korun.

„Tyto platby se svou výší vymykaly obvyklým transakcím,“ upozornili vyšetřovatelé z odboru hospodářské kriminality policie v Brně. K případu se budou zřejmě ještě vracet. Hodonín totiž zvažuje trestní oznámení.

„Byl jsem pověřen radou města, abych shromáždil veškeré materiály a podal podnět orgánům činným v trestním řízení,“ potvrdil starosta Milan Lúčka (ANO).