Bývalý břeclavský starosta Dymo Piškula.

Bývalý břeclavský starosta Dymo Piškula. | foto: Radek Miča, MAFRA

Břeclav se zbavuje úředníků, jejich nasazení řeší i další radnice v kraji

  • 1
V Břeclavi začínají čistky. Podle nově zvoleného vedení je na tamní radnici zbytečně moc úředníků, kteří nemají téměř nic na práci, případně jsou neefektivní. A mluví se již i o výpovědích. Ve Znojmě o nich rozhodne až audit.

K razantnímu řešení neefektivního a nákladného chodu úřadu přistoupilo nové vedení Břeclavi. Úřad po osmileté éře starosty Dyma Piškuly (Pro Region) projde úplnou proměnou. Důvodem je podle radních vysoký počet úředníků, jejich nevytíženost, dublování některých náplní práce i vedení agend a naprostá nefunkčnost řady úřednických postů.

O místa přijde zatím jedenáct úředníků. Na radnici jich ale stále zůstane téměř sto sedmdesát. Někteří jsou podle místostarosty Jaroslava Parolka (ČSSD) v příbuzenském poměru ke členům bývalého vedení města.

"Výpověď dostanou i ti, kteří mají kontroverzní propojení na břeclavský fotbal či hokej, a úředníci, kteří v náplni své práce neměli téměř nic. Přesto byli mnohdy velmi nadstandardně placeni," tvrdí Parolek.

Vedoucí odborů musí o své posty bojovat

Své funkce již složili všichni vedoucí odborů. Šest odborů se totiž ruší, jiné se slučují.

"O své posty musí všichni znovu zabojovat ve výběrovém řízení. Teprve poté se rozhodne, zda a kolik dalších úředníků kvůli zjednodušení úřadu ještě propustíme," uvedl nový břeclavský tajemník Zdeněk Opálka. Úspory se přitom budou hledat i na řídících pozicích.

Rozsáhlá organizační změna platí od 1. února. "Ke konci volebního období se skutečně pár lidí přijalo. Zeštíhlení úřadu je dobré, pokud to nebude mít vliv na jeho funkčnost. Rozhodně to neberu jako čistku," okomentoval počínání nástupců bývalý místostarosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region).

Propuštěním úředníků ušetří břeclavské vedení tři miliony korun ročně. "Tyto peníze pak rozdělíme formou odměn mezi zbývající úředníky," vysvětlil ještě Opálka, jak radnice naloží s našetřenou sumou.

V Blansku úředníky měří speciální program

Na znojemské radnici, kde si podobně jako v Břeclavi vyměnila opozice s vládnoucí stranou po komunálních volbách role, zatím žádné podobné personální zemětřesení neplánují. Situace se však může změnit po personálním auditu.

Podle starosty Zbyška Kaššaie (ČSSD) tak zejména na odborech rozvoje a majetkovém, kde existuje podezření z korupčního jednání, mohou případně vypsat následná výběrová řízení.

Sto sedmdesát šest úředníků a osm ostatních zaměstnanců pracuje na Městském úřadě v Hodoníně. Ten je počtem obyvatel srovnatelný s Břeclaví. Propouštět se tady zatím nechystají.

"Snížení výdajů na platy budeme řešit cestou přirozených odchodů na mateřskou dovolenou či do důchodu," řekl šéf odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Program, který sleduje využití úředníků, je už půl roku "v běhu" na radnici v Blansku. Teprve po jeho skončení se uvidí, zda někteří přijdou o práci.

"Zatím nějaké razantní změny a propuštění nechystáme. Máme totiž ještě o třináct úředníků méně, než srovnatelný Vyškov," uvedl starosta Lubomír Toufar (ČSSD).

,