Břeclavští radní chystají vyhlášku, která omezí provoz heren ve městě (ilustrační snímek).

Břeclavští radní chystají vyhlášku, která omezí provoz heren ve městě (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

Břeclav zakročí proti hazardu, herny omezí vyhláškou

  • 0
V Břeclavi se rodí vyhláška omezující provoz podniků s výherními automaty. Hazard v ulicích nechtějí radní podporovat zejména kvůli řadě stížností tamních lidí. Automaty se totiž ve městě v posledních letech rozmohly tak moc, že dnes připadá jeden na čtyřicet obyvatel.

Jednašedesát provozovatelů břeclavských heren, kasin, restaurací i hospod s výherními hracími automaty může tak v nejbližších týdnech očekávat razantní zásah. Radnice jim totiž zkrátí stejně jako v restauračních zařízeních provozní dobu. A to do pouhých dvaadvaceti hodin.

"Budou mezi nimi zejména provozovatelé v problémových lokalitách. A to ti, k jejichž provozovnám zajíždějí policisté či strážníci v nočních hodinách kvůli rušení klidu či opakovaným problémům častěji, než je zdrávo," naznačil místostarosta města Jaroslav Parolek (ČSSD), který vyhlášku připravuje.

Výherní automaty v Břeclavi

V Břeclavi je nyní na 300 výherních hracích automatů a na 500 jiných technických hracích zařízení, především videoloterijních terminálů.

Za jeden takový přístroj by měl provozovatel platit čtvrtletně 5 tisíc korun. Výnosy města ale z tohoto "podnikání" klesají. Loni oproti 12 milionům vybrala radnice pouhých sedm, provozovatelé totiž nechtějí platit.

Provozovatelům se nechce platit za všechny přístroje

Město ve spolupráci s policií rovněž zváží, zda určí problémové zóny či vymezí ulice, kde se bude, či nebude moci hrát. "Cílem je snížit počty automatů ve městě. Patříme totiž celorepublikově mezi města s jejich nejhustší sítí," vysvětlil Ladislav Vašíček z ekonomického odboru radnice.

Podle něj se sice loni vybralo na poplatcích za provoz hracích zařízení sedm milionů korun. Ani to ale vedení města neoblomí. "Hazardní hry bereme spíše jako podnikání v šedé zóně a negativní jev. Tyto peníze oželíme a zajistíme raději větší bezpečí ve městě," vysvětlil důvody k přípravě vyhlášky omezující hazard starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Výnosy pro město se navíc snižují. Provozovatelé videoterminálů totiž nechtějí platit. "Je to složité. Dohadují se, že pět tisíc korun čtvrtletně zaplatí pouze za jakýsi "mozek" těchto hracích zařízení. Někteří provozují ale třeba třicet i více hracích zařízení. Za ty už ale platit nechtějí. Hraje se tady totiž o velké peníze," vysvětlil Vašíček.

Kdyby podle něj zaplatili provozovatelé za všechna zařízení na území města, do městské kasy by ročně připlulo až dvanáct milionů korun.

A jak vlastně mohlo dojít k tak razantnímu nárůstu počtu automatů v Břeclavi v uplynulých letech?

"Zatímco jinde města dodržují zákonnou stometrovou vzdálenost těchto provozoven s hracími automaty od veřejných budov, jako jsou školy, zdravotnická zařízení či státní budovy, u nás bylo schváleno minulým vedením pouhých čtyřicet metrů. Tuto vyhlášku jsme ale už také zrušili," konstatoval místostarosta Jaroslav Parolek.

Omezení hazardu čeká v budoucnu i Hodonín

Téměř osm milionů korun vybral loni na poplatcích z hracích automatů také Hodonín. Přesto i tady budou radní uvažovat o omezení tohoto druhu "podnikání".

"V horizontu měsíců budeme tento problém na území města také řešit. A to kvůli prevenci negativních jevů v rodinách i přímo v ulicích," prohlásil hodonínský radní Vítězslav Krabička (Změna).