Zdaleka ne všichni rybáři si u novomlýnských nádrží vystačí jen s prutem a sedátkem. (ilustrační foto)

Zdaleka ne všichni rybáři si u novomlýnských nádrží vystačí jen s prutem a sedátkem. (ilustrační foto) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Břehy novomlýnských nádrží po nájezdu rybářů pokrývají odpadky a suť

  • 3
Zatlučené stanové kolíky přímo do asfaltu hráze a hromady odpadků. Takovou spoušť za sebou zanechávají rybáři na břehu novomlýnských nádrží. Lovná sezona začíná a starostové obcí už se hrozí, kolik je bude úklid po rybářích letos stát.

Rybářská sezona se naplno rozjíždí a na jižní Moravu se valí davy rekreantů, včetně náruživých rybářů. Těm, kteří se v okolí řek a vodních nádrží starají o pořádek, začíná perné období.

Nejčastější prohřešky rybářů očima Povodí

Pokud jde o odhazování a hromadění odpadků, několik málo jedinců dokáže zaneřádit široké okolí a svým příkladem strhnout mnoho dalších. Snaha být co nejblíž k vodě zase vede k přibíjení hřebíků do asfaltu na hrázi nebo vysekávání schodů

Oproti tomu už je stavění záchodů nad odvodňovacími kanály a hrazení odtoků z odvodňovacích studen kvůli chlazení piva pouhou maličkostí. Udírna, sporák nebo kotel jsou pak už jen občasnou kuriozitou. Výjimečně jsou pak rybáři drzí natolik, že si obstarají duplikáty klíčů od závor a zaváží vyhrazený prostor různými předměty. Na výměnu zámků reagují tím, že ho urazí. Tak se případně mohou pomstít i za kontrolu rybářské stráže. Zdroj: Povodí Moravy

Odpadky, vydloubané kamení na březích nebo hřebíky natlučené do asfaltu v koruně hráze. Nejhorší situace na jižní Moravě je u oblíbené vodní nádrži Nové Mlýny, kde se přes léto pohybuje nejvíc lidí.

"Rybářská sezona nám přináší víc starostí než radostí a málokterý náš pracovník se na ni opravdu těší," přiznal bez okolků technik Povodí Moravy pro Dolní Věstonice Jindřich Grufík.

Odhazování a hromadění smetí je už tradiční problém. Rybáři mají v předpisech, že musejí uklidit nepořádek nejen po sobě, když jsou na odchodu, ale také po jiných, pokud ho u vody najdou už při příchodu. Málokdo se však tímto zavedeným pravidlem řídí.

Úklid po rybářích obce platí z vlastní kasy

O úklid se tak dělí správci povodí a přilehlé obce. Nemají na vybranou, pokud nechtějí žít na smetišti. "Musíme po rybářích průběžně uklízet, protože jinak by to tu za chvíli vypadalo hrozně," postěžovala si starostka Šakvic Drahomíra Dirgasová.

Účet za úklid tak hradí daňoví poplatníci. "Platíme za kontejner, který bývá plný každých čtrnáct dní. Minimálně jednou za měsíc pak navíc musejí dva lidi obejít okolí a odpadky ještě posbírat," popsala Dirgasová.

Na některých místech nemají nepořádek na svědomí jen rybáři. "Jsou to i cyklisté. Jede na kole, vypije limonádu a PET lahev odhodí do keřů," popsala Dirgasová další klasickou situaci.

Vodohospodářům zase dělají těžkou hlavu nepovolené úpravy na březích a hrázích. 

"Mnozí rybáři si stavějí stany přímo na koruně hráze a není výjimkou, že si hřeby zatloukají do asfaltového povrchu. Ještě častěji rozebírají kameny ze strany hráze, která vede do vody. Ti ukázněnější si na hráz vysekají jen schody. Přitom samozřejmě naruší nebo úplně odstraní vegetaci a způsobují erozi," vypočítal Grufík.

Odneseme to za jiné, bojí se poctiví rybáři

Moravský rybářský svaz problémy s některými svými členy přiznává. Hájí se však tím, že všech svých 70 tisíc rybářů uhlídat nemůže. 

"Bohužel, profil rybářů je shodný s profilem celé společnosti. Sahá tedy od velmi slušných lidí až po ta největší čuňata," řekl tajemník Moravského rybářského svazu Václav Habán.

Pravidla slušného chování mají rybáři v zákoně, stanovách spolku i interních předpisech. "Vědí, jaké mají povinnosti, běžně je ovšem porušují. Nic s tím nenaděláme," posteskl si Habán.

Povodí Moravy už zakázalo na Nových Mlýnech zavážet návnady (pomocí loďky se návnada dopraví do větší vzdálenosti od břehu a místo se označí bójkou - pozn. red.). 

Někteří rybáři si je totiž buďto neoznačovali vůbec, nebo označovali nedovoleným způsobem a ohrožovali tak plavce a surfaře. Habán se obává, že správa Povodí jednoho dne přikročí i k přísnějším opatřením. 

"Může to vést i k tomu, že se třeba na hrázích zakáže chytat. Je mi líto, že kvůli pár jedincům to pak odnesou ostatní," poznamenal. Svaz se podle něj snaží pomáhat u vody s úklidem. Často je však těžké určit, které odpadky jsou po kom. 

"Na Nových Mlýnech děláme úklid několikrát do roka. Občas nás starostové upozorní, že máme odklidit nějakou skládku, ony jsou tam i televizory, počítače nebo pračky," vyjmenoval Habán.