Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brigád je jako šafránu. Na jedno místo v supermarketu se hlásí i padesát lidí

  • 7
Ještě vloni v létě neměli studenti o brigádu v pokladně supermarketu zájem. "Letos se jich na takovou nabídku přihlásí i padesát," říká Valentin Hiltavský z kuřimské společnosti Brigidi, která studentům zajišťuje brigády. Práci pro studenty nemají ani jiné agentury.

Málo brigád je dalším důsledkem hospodářské krize.

"Krize se podepsala všude. Letošní nabídka je velmi slabá. Pro asi osm studentů se nám podařilo zajistit roznášení letáků, ale teď už pro ně nemáme nic. Vloni jsme přitom tuto práci mohli nabídnout asi třiceti lidem," řekl Robert Braun z brněnské společnosti Pamidia.

"Letos je to opravdu mnohem horší než vloni," přitakává studentka Masarykovy univerzity Květa Matuštíková. "Hledám brigádu, stejně jako všichni mí známí, a nedaří se. A když už se něco objeví, práce je velmi špatně placená a ani další podmínky nejsou dobré," posteskla si dívka.

Agentury přitom tvrdí, že při shánění brigád pro studenty dělají takřka nemožné. "Denně oslovujeme až čtyřicet firem, ale odezva skoro žádná," říká Lucie Dvořáčková z brněnské společnosti Circle.

"Nyní můžeme nabídnout tak jednu dvě dlouhodobější brigády, většinou je to práce pomocných dělníků typu 'podej a přines'. To je všechno. Občas se ještě naskytnou krátkodobé brigády, ale jen na jeden dva dny. To když se v Brně nebo okolí pořádají nějaké kulturní nebo sportovní akce," dodala.

Agentura: Mzdy neklesly

"Od roku 2003, kdy jsme začali v tomto oboru podnikat, jsem něco takového nezažil. Tak velký zájem o jakoukoliv brigádu. Třeba pokladní do supermarketu byl ještě vloni velký problém sehnat. Když ale nyní tuto práci zveřejníme na internetu, je hned pryč," říká Valentin Hiltavský ze společnosti Brigidi.

Mzdy se snaží firma držet stejně vysoko jako vloni. "Kdybychom šli s platem dolů, i tak by ji studenti vzali. To ale neděláme. Mzdy jsou stejné jako vloni, kdy byl o brigádníky mimořádný zájem," dodal.

Nabídka brigád je slabá hlavně kvůli tomu, že podniky nemají práci ani pro vlastní zaměstnance a musejí je propouštět. Například železárny ve Veselí nad Moravou potřebovaly každý rok v létě asi deset brigádníků. Letos nevezmou ani jednoho.

"Nemáme práci ani pro zaměstnance, musíme je propouštět a brát za této situace brigádníky prostě nejde," říká Miroslav Slaný, mluvčí železárenské skupiny Z-group Steel Holding, do které patří i železárny ve Veselí.

Brigádu v zahraničí lze sehnat v hotelu

Práce pro studenty se obtížněji hledá i v zahraničí. "Nějaká se ještě dá najít, ale stojí to mnohem větší úsilí než v minulých letech, a kdybychom neměli dlouhodobé kontakty, tak by to snad ani nešlo," říká Peter Štrba z blanenské agentury Mr. Job.

Studenty agentura posílá za prací do Itálie a ani tam v průmyslových podnicích letos téměř žádné brigády nejsou. "Naštěstí v hotelích je to lepší, mají zájem o číšníky, barmany i pokojské," říká Štrba. Studenti si tam vydělají za měsíc asi tisíc euro za osm až deset hodin práce denně.

Jednou z posledních šancí najít brigádu jsou jihomoravské sady. Například společnost Patria Kobylí od pondělí zaměstnává asi sto lidí, kteří sbírají meruňky.

"V minulých letech nám pomáhali se sklizní hlavně Slováci, ale nyní tady máme i české studenty," říká Michal Schovánek z Patrie Kobylí. Podle něj však o tuto práci moc zájem nemají, i když je o brigády teď nouze.

Po dlouhotrvajících deštích obejděte ovocné stromy a nekompromisně všechno ovoce i listy s náznakem hniloby či plísně. Zachránítetak podstatnou část budoucí úrody.

Zemědělská společnost je platí podle výkonu. Přihlíží přitom k tomu, z jak vysokých stromů ovoce sklízejí i kolik ho na nich je. Meruňky dávají do klasických beden, a když jich naplní za den pětatřicet, což znamená, že natrhají pět set až šest set kilogramů meruněk, sadaři jsou spokojeni. "A brigádníci si mohou přijít na slušné peníze," tvrdí Michal Schovánek. Meruňková sezona bude v Kobylí trvat asi sedm týdnů a ve zdejších sadech se vystřídá na tisíc brigádníků.

Jakou představu mají o brigádě sami studenti? "Hledám ji, ale nejde mi to, protože když něco seženu, tak je to za málo peněz. Dostala bych jen kolem padesáti korun hrubého na hodinu, což se nevyplatí," říká studentka Masarykovy univerzity Veronika Dudášová.

Ilustrační foto

Vloni to bylo podle ní mnohem lepší. "To jsem měla díky jedné agentuře dobrou brigádu. Existují nabídky na live-chaty (erotická on-line komunikace – pozn. redakce), tam je peněz hodně, ale do toho bych nikdy nešla," dodala.

"Brigády nejsou, minulý rok bylo práce víc. Našel jsem akorát telemarketing, ale nechce se mi celý den sedět u telefonu. Myslel jsem, že půjdu třeba na stavbu, ale nic takového jsem nesehnal," řekl osmnáctiletý student střední školy David Sláma.

,