Čištění brněnské přehrady.

Čištění brněnské přehrady. | foto: Radek Miča, MF DNES

Brňané si přejí vyčištění přehrady. I za miliardy

  • 18
Drtivá většina Brňanů si přeje, aby se Brněnská přehrada zbavila sinic. Podle průzkumu agentury Focus, který si nechalo zpracovat Brno a Jihomoravský kraj, si vyčištění přehrady v Brně přeje 92 procent lidí. MF DNES má výsledky průzkumu k dispozici.

Pro vedení města Brna je pravděpodobně nejdůležitější informace ta, že 83 procent ze 648 dotázaných lidí si přeje vyčištění přehrady a celého povodí Svratky i za podmínky, že by celá akce stála 5 miliard korun.

"To mě obzvlášť potěšilo. A je to silný argument pro Evropskou unii, aby na projekt vyčištění přehrady uvolnila peníze," komentoval výsledek náměstek primátora Martin Ander, který má problematiku Brněnské přehrady na starost. Právě kvůli žádosti o evropské peníze průzkum vznikl.

Vedení města Brna si pochvaluje také to, že 97 procent respondentů se považuje za dobře informované o přehradě. A dvě třetiny lidí chtějí informace dostávat i nadále.

Hlavním problémem přehrady jsou sinice, které se přemnožily. Kvůli nim má přehrada v létě pravidelně brčálovou barvu a hygienici zakazují koupání. Téměř všem osloveným Brňanům vadí, že se kvůli sinicím nemohou koupat. Většina si také myslí, že sinice ohrožují záložní zdroj vody v Brně. A podle celé poloviny lidí znečištěná přehrada snižuje celkovou kvalitu života v Brně. A viní z toho firmy.

Za sinice mohou podniky a firmy
Na druhém místě tohoto nelichotivého žebříčku se umístily podniky přímo v okolí přehrady a zemědělci v povodí skončili na třetím místě. "Povodí Svratky je jednou z priorit, kde budou podporovány projekty, jako je stavba čističek," podotkl Ander. "Pokud se na přítocích do přehrady nepostaví čističky, je její čištění v podstatě zbytečná práce," potvrdila Hana Pokorná z krajské hygienické stanice.

Jen jedno procento dotázaných Brňanů si myslí, že by se přehrada neměla čistit. Konkrétně šest lidí tak odpovědělo proto, že přehradu nenavštěvují. Tři dotázaní poukázali na finanční náročnost. Dva lidé si myslí, že vyčištění stejně nevydrží dlouho, a stejný počet odpověděl, že přehradu vyčistit vůbec nejde. A jeden Brňan by přehradu nečistil, protože už je na to podle něj pozdě.

To si vedení města nemyslí. Na žádosti o evropské peníze už pracuje skupina odborníků. Město by rádo získalo zhruba 70 % ze dvou set milionů, které bude pravděpodobně vyčištění stát.

Čtěte ve středeční MF DNES

Brněnská přehrada je rok co rok plná sinic. A lidem se to nelíbí. Čtěte víc v brněnské a jihomoravské příloze deníku MF DNES.

.